W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Za nami Noc Muzeów 2024 - wielkie święto kultury

20.05.2024

Miejsca, które możesz zobaczyć tylko raz w roku. Ludzie, których łączy ciekawość (i cierpliwość). Historie, którymi nigdy wcześniej się nie dzieliliśmy. Noc Muzeów to wielkie święto kultury. W tę jedną wyjątkową noc w roku muzea, instytucje kultury i tysiące innych placówek w całej Polsce przygotowały specjalne atrakcje dla zwiedzających.

Pokaz filmów z cyklu Dzieła Utracone na dziedzińcu MKiDN, fot. Danuta Matloch

Na dziedzińcu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego zorganizowaliśmy kino plenerowe. Uczestnicy Nocy Muzeów poznali niezwykłe losy obiektów zaginionych z polskich muzeów w czasie wojny, prezentowane w filmach z cyklu „Dzieła utracone”. W pokazie wzięła udział ministra kultury Hanna Wróblewska.

Noc Muzeów łączy setki artystycznych miejsc w całej Polsce, to nasze wielkie wspólne święto kultury. Bardzo dziękuję wszystkim organizatorom, dzięki którym tego dnia mogliśmy cieszyć się sztuką w całej Polsce – podkreślała ministra kultury i dziedzictwa narodowego Hanna Wróblewska, zachęcając do udziału w Nocy Muzeów.

Przedstawiciele kierownictwa resortu kultury uczestniczyli w wydarzeniach zorganizowanych w ramach Nocy Muzeów w Radomiu, Ciechanowie i Warszawie.

Podczas wizyty w Radomiu minister kultury odwiedziła Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia oraz Muzeum im. Jacka Malczewskiego. W Warszawie wraz z architektką Oną Winogrodzką zwiedziła Pracownię sztuki konceptualnej Wandy Czełkowskiej, a następnie Państwowe Muzeum Etnograficzne.

Podsekretarz stanu Marta Cienkowska tegoroczną Noc Muzeów spędziła na Zamku Książąt Mazowieckich w Ciechanowie, gdzie m.in. podziwiała pokazy uzbrojenia rycerskiego na dziedzińcu zamkowym.

Z kolei wiceminister Andrzej Wyrobiec obejrzał wystawę „Sztuka dobrego myślenia. Dziedzictwo Stanisława Herakliusza Lubomirskiego” w Podchorążówce w Muzeum Łazienki Królewskie. Odwiedził też Biały Dom i uczestniczył w koncercie pt. „Noc w Łazienkach, czyli zwidy, mary, upiory w polskich tangach i walcach” w Teatrze Królewskim w Starej Oranżerii, podczas którego zaprezentowane zostały dawne polskie melodie.

Zdjęcia (13)

{"register":{"columns":[]}}