W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

XVI Europejski Kongres Gospodarczy z udziałem kierownictwa MNiSW

09.05.2024

W Katowicach trwa 16. edycja Europejskiego Kongresu Gospodarczego. W otwarciu Kongresu uczestniczył Minister Nauki Dariusz Wieczorek. W pierwszym dniu Kongresu w panelu „Rynek pracy inżyniera” wziął udział sekretarz stanu w MNiSW Marek Gzik. Z kolei wiceminister Maria Mrówczyńska uczestniczyła w drugim dniu Kongresu w panelu „Nauka i Gospodarka”, który poświęcony był Katowicom - Europejskiemu Miastu Nauki 2024.

Pod fioletową ścianką z napisem Dołącz do nas stoi w szeregu siedem osób, drugi z lewej wiceminister Gzik.

Europa – transformacja dla przyszłości kształcenia

Minister Nauki Dariusz Wieczorek uczestniczył w otwarciu Europejskiego Kongresu Gospodarczego oraz wziął udział w panelu dyskusyjnym „Edukacja dla przyszłości”. Dyskusja dotyczyła globalnej perspektywy nauczania, a także zawodów przyszłości. Szef resortu nauki podkreślił, że jego priorytetem jest wzmacnianie współpracy polskich instytutów naukowych z przemysłem oraz mówił o istotnym znaczeniu Narodowego Centrum Badań i Rozwoju - instytucji, która aktualnie odgrywa strategiczną rolę przy wspieraniu projektów realizowanych wspólnie przez podmioty naukowe, szkoły i przemysł.

W pierwszym dniu Kongresu podczas panelu „Rynek pracy inżyniera” o wpływie członkostwa w Unii Europejskiej na polski system edukacji mówił także sekretarz stanu w MNiSW Marek Gzik. – W ciągu ostatnich 20 lat członkostwa Polski w Unii Europejskiej dokonała się głęboka rewolucja w systemie kształcenia - mówił podczas panelu wiceminister Marek Gzik. Mówił też o widocznych zmianach w podejściu do kształcenia oraz o rosnącym zapotrzebowaniu firm na praktyczne umiejętności absolwentów.

Perspektywiczny rynek pracy inżyniera

Podczas wystąpienia w panelu „Rynek pracy inżyniera” wiceminister Marek Gzik mówił o znaczeniu odpowiedniego dostosowania edukacji na uczelniach do potrzeb rynku pracy oraz podkreślił znaczenie wzmocnienia współpracy pomiędzy polskimi instytucjami naukowymi z przemysłem. Sekretarz stanu w MNiSW podkreślił również rolę ministerstwa w tworzeniu fundamentów dla tej współpracy oraz o perspektywach rozwoju tych obszarów. – Dzięki dodatkowym środkom i wzrostowi wynagrodzeń udało się zatrzymać i przyciągnąć najlepsze kadry, mimo problemów z konkurencją przemysłu, który oferował wyższe pensje. Nasze uczelnie dysponują dziś większymi możliwościami praktycznego kształcenia. Wymaga to jeszcze większego wzmocnienia współpracy z przemysłem, aby adekwatnie reagować na potrzeby rynku – przekazał sekretarz stanu w MNiSW.

Kształcenie dostosowane do potrzeb rynku pracy

Wiceminister Marek Gzik zwrócił uwagę także na dotychczas podejmowane działania przez Ministerstwo oraz perspektywę dalszych możliwości rozwoju współpracy naukowo-branżowej.

– Zbudowaliśmy zespół do oceny współpracy nauki z biznesem, co jest kluczowe dla rozwoju gospodarki i zamiany pomysłów na innowacyjne rozwiązania, a także niezbędne w kontekście kształcenia. Pracujemy nad lepszym zrozumieniem potrzeb biznesu, aby jeszcze bardziej zbliżyć te dwa światy, co powinno zaowocować lepszą polityką edukacyjną na uczelniach i umożliwić dostosowanie kształcenia do realiów rynku pracy. Oczekujemy, że niedługo będziemy mieli konkretne podsumowanie i rekomendacje, które wprowadzimy na ścieżkę legislacyjną, wspierając kierunki kształcenia.

Nauka i Gospodarka

Podczas drugiego dnia Kongresu Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego reprezentowała wiceminister Maria Mrówczyńska. Podczas udziału w panelu dyskusyjnym „Nauka i Gospodarka” podsekretarz stanu w MNiSW mówiła o wzroście środków przeznaczonych na badania i rozwój oraz o ich gospodarnym wykorzystaniu. – Środki przeznaczane na naukę są bardzo dobrze wykorzystywane. W ostatnich kilku tygodniach wzrosła wartość nakładów przeznaczanych Narodowemu Centrum Badań i Rozwoju na konkursy. Zwiększenie środków pozwoli na to, żebyśmy osiągnęli 12-13% wskaźnika sukcesu. To nie jest jeszcze cel, do którego dążymy, realnie chcemy dosięgnąć do 20-25%.

Katowice – Europejskim Miastem Nauki

Katowice są pierwszym w historii miastem z Europy Środkowo-Wschodniej uhonorowanym tytułem Europejskiego Miasta Nauki. Tytuł ten jest przyznawany, aby ukazać bogactwo i różnorodność europejskiego krajobrazu naukowego. Wiceminister Maria Mrówczyńska podczas udziału w panelu podkreśliła znaczenie Katowic jako miejsca o europejskim i międzynarodowym profilu społeczności naukowej. – Państwa dokonania są powodem do dumy. Połączyło się 7 dużych uczelni, z których każda ma swoje ambicje, możliwości, swoich studentów i pracowników, a jednak potraficie państwo znaleźć wspólną płaszczyznę, a co najważniejsze ta wspólna płaszczyzna otwiera się w stronę społeczeństwa i mieszkańców, którzy tutaj żyją – powiedziała wiceminister dodając:
– Państwa cele naukowe identyfikują problemy, z jakimi można się spotkać w regionie. Transformacja energetyczna, transformacja cyfrowa, zdrowie i jakość życia to tematy dla państwa ważne i kierunkujące badania, które państwo na swoich uczelniach prowadzicie.

O Kongresie

Europejski Kongres Gospodarczy to jedno z najważniejszych wydarzeń gospodarczych, biznesowych i technologicznych w Europie Środkowo-Wschodniej. Kongres jest trzydniowym cyklem debat, spotkań i wydarzeń towarzyszących z udziałem gości z Polski i z zagranicy. Ideą Kongresu jest integracja europejskich przedsiębiorców, budowanie wśród nich świadomości wartości wspólnoty oraz nakreślenie kierunku działań Europy. Tematyka EEC obejmuje najbardziej istotne kwestie dla rozwoju gospodarczego i społecznego Europy.

Wideo

Zdjęcia (10)

{"register":{"columns":[]}}