W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.

Rejestr Dokumentów Publicznych

Informacje o wzorach polskich dokumentów publicznych, zabezpieczeniach przed fałszerstwem oraz metodach weryfikacji ich autentyczności.

Baza wiedzy

A

Apla

Nadrukowana na dokument jednobarwna, nierastrowana płaszczyzna.

B

BROKI

Niewielkie krążki (najczęściej, lecz mogą mieć różne kształty) wprowadzane do papieru na etapie jego produkcji. Zatopione w papierze w przypadkowych miejscach, na różnej głębokości (mogą być również na lub tuż pod powierzchnią). W zależności od rodzaju mogą być widoczne w świetle białym, w promieniowaniu ultrafioletowym, mieć różny kolor w świetle widzialnym inny w promieniowaniu ultrafioletowym itd.

C

CLI (Changeaable Laser Image)

Złożony obraz wykonany za pomocą grawerowania laserowego. W zależności od kąta obserwacji widoczne są różne obrazy.

D

Druk offsetowy

Technika druku pośredniego, w której tekst lub obraz przenoszone są z płaskiej matrycy na cylinder pośredni, a z niego na papier. Jedna z czterech technik drukarskich stosowana do drukowania dokumentów zabezpieczonych. Charakteryzuje się rozprowadzeniem farby drukarskiej i precyzją nadrukowanych konturów.

Druk wklęsły

Technika drukarska wykorzystująca matryce drukowe w których elementy drukujące są wklęsłe (poniżej lica matrycy). W procesie druku powstaje wypukły, wyczuwalny dotykiem nadruk.

Druk stalorytniczy

Patrz: druk wklęsły

Druk typograficzny

Technika drukarska wykorzystująca matryce drukowe w których elementy drukujące są wypukłe (powyżej lica matrycy). W procesie druku powstaje wklęsły nadruk. W produkcji dokumentów zabezpieczonych technika wykorzystywana głównie do nadruku numeracji indywidualnej.

Druk fleksograficzny

Technika druku bezpośredniego, w której elementami drukującym są elastyczne wypukłe elementy. W produkcji dokumentów zabezpieczonych wykorzystywana głównie do nanoszenia złoceń i nadruków na okładkach dokumentów.

Druk sitowy

Patrz: sitodruk.

Druk irysowy

Polega na stosowaniu płynnych przejść barwnych linii tła giloszowego. W efekcie powstaje rysunek złożony z kolorów przechodzących łagodnie jeden w drugi.

E

Efekt kątowy

Zabezpieczenie polegające na wprowadzeniu w grafikę rysunku, który jest widoczny pod odpowiednio dobranym kątem obserwacji. W zależności od kąta obserwacji możliwe jest widok jasnych elementów na ciemnym tle lub ciemnych elementów na jasnym tle (np. na wyklejce paszportu), lub widok różnych motywów (rysunków) z zależności od kąta obserwacji.

F

Filigran

Znak wodny jednotonowy charakteryzujący się zwiększonym kontrastem. Patrz również: znak wodny.

Farba optycznie zmienna

Farba zmieniająca swój kolor w zależności od kąta obserwacji.

Farba irydescentna

Transparentna farba o metaliczno-perłowym połysku. Element graficzny wykonany z jej pomocą charakteryzuje się zmienną intensywnością i barwą zależną od kąta obserwacji.

Farba aktywna w UV

Farba wykazująca luminescencję po wzbudzeniu promieniowaniem ultrafioletowym.

Farba termochromowa 

Farba przy zmianie temperatury znika bądź zmienia barwę.

H

Hologram 

Potoczna nazwa optycznego elementu dyfrakcyjnego (optycznie zmiennego). Obserwacja  pod różnymi kątami daje efekty zmiany barwy, obrazów, efekty kinematyczne.

M

Mikrodruk

Tekst lub ciąg znaków widoczny za pomocą szkła powiększającego (lupy). okiem nieuzbrojonym najczęściej widocznych  jako linia np. wkomponowana w tło lub stanowiąca element nadruku np. ramek.

MLI (Multiple Laser Image)

Złożony obraz wykonany za pomocą grawerowania laserowego. W zależności od kąta obserwacji widoczne są różne obrazy.

N

Nić introligatorska

Nić łączącą części składowe dokumentu, najczęściej książeczkowego. Nić może mieć różną strukturę (np. jednorodna, wieloskładnikowa). posiadać różne właściwości fizykochemiczne (np. świecić, przewodzić prąd itp.).

Nitka zabezpieczająca

Umieszczony w papierze (w jego strukturze) element zabezpieczający najczęściej w postaci ciągłego paska. Może być całkowicie lub częściowo (nitka okienkowa) zatopiona w strukturze papieru niewidoczny w świetle padającym. Stosowane są różne materiały z jakich wykonane są nitki (polimerowe, metalizowane, częściowo odmetalizowane, „holograficzne” itp.) jak również zawierające różne dodatkowe cechy i efekty (np. świecące w  promieniowaniu ultrafioletowym, magnetyczne zawierające mikroteksty). Często stosowane są nitki zabezpieczające aktywne w promieniowaniu ultrafioletowym jedno lub wielobarwne.

O

Okienkowa nitka zabezpieczająca

Nitka zabezpieczająca na swej długości na przemian „zatopiona” w papierze i „wychodząca” na powierzchnię papieru. Patrz również „nitka zabezpieczająca”.

R

Recto-verso

Obraz widoczny w świetle przechodzącym („pod światło”) utworzony z dokładnie pasowanych, elementów, znajdujących się po obu stronach dokumentu.

Rotograwiura

Technika druku wklęsłego. Patrz: druk wklęsły.

S

Sitodruk

Nadruk uzyskiwany jest poprzez przeciskanie farby przez otwarte oczka sita stanowiącego matryce drukarską. Otwarte oczka sita tworzą rysunek, który jest nadrukowany na podłożu. 

T

Tło antykseryczne

Zadaniem tego zabezpieczenia jest ochrona dokumentów przed kopiowaniem przy użyciu kopiarek i skanerów. Jest to skomponowany z cienkich linii obraz wkomponowany w tło dokumentu, które po skopiowaniu łączą się ze sobą dając wyraźny rysunek (np. słowo KOPIA).

Tło giloszowe 

Jedno lub wielobarwny rysunek złożony z ciągłych, cienkich, przecinających się linii tworzących skomplikowane wzory graficzne.

Tło reliefowe 

Element graficzny wykonany w sposób dający wrażenie trójwymiarowości motywu graficznego.

W

Włókna zabezpieczające

Różnej długości i koloru (również wielokolorowe) włókna wprowadzane do papieru na etapie jego produkcji. Zatopione w papierze w przypadkowych miejscach, na różnej głębokości (mogą być również na lub tuż pod powierzchnią). W zależności od rodzaju mogą być widoczne w świetle białym, w promieniowaniu ultrafioletowym, mieć różny kolor w świetle widzialnym i inny w promieniowaniu ultrafioletowym itd.

Z

Znak wodny

Element zabezpieczający przed fałszerstwem wykonany w papierze w trakcie jego produkcji. Obrazy, tekst, znaki itp. powstaje dzięki zróżnicowanej grubości jego warstw lub zagęszczenia włókien w wybranych miejscach. W miejscach, w których papier jest grubszy lub zagęszczony obraz jest ciemniejszy, w miejscach gdzie papier jest cieńszy obraz jest jaśniejszy.

Znak wodny jednotonowy

Element zabezpieczający w papierze widoczny „pod światło” jako jaśniejszy lub ciemniejszy od podłoża. Patrz również: znak wodny.

Znak wodny dwutonowy

Element zabezpieczający w papierze zawierający jednocześnie fragmenty jaśniejsze i ciemniejsze od podłoża. Patrz również: znak wodny.

Znak wodny wielotonowy

Element zabezpieczający w papierze o łagodnym przejściu fragmentów rysunku od jasnego do ciemnego (pomiędzy fragmentami najjaśniejszymi i najciemniejszymi zawiera gamę odcieni szarości). Patrz również: znak wodny .

Znak wodny bieżący

Elementy wypełniające całą powierzchnię dokumentu.

Znak wodny umiejscowiony

Umiejscowiony w ściśle określonym miejscu na dokumencie.