W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Spotkanie wiceministra Ignacego Niemczyckiego z podsekretarz stanu USA Marisą Lago

17.05.2024

Szeroko pojęta współpraca gospodarcza i bezpieczeństwo energetyczne – to główne tematy rozmowy wiceministra rozwoju i technologii Ignacego Niemczyckiego z Marisą Lago, podsekretarz stanu w Departamencie Handlu USA

Spotkanie wiceministra I. Niemczyckiego z Podsekretarz Stanu w Departamencie Handlu USA Marisą Lago

Polsko-amerykańska współpraca gospodarcza ma się bardzo dobrze, a w ostatnich latach zyskała jeszcze na intensywności. Rozwijanie naszego sojuszu i pogłębianie więzi z USA w zakresie bezpieczeństwa, gospodarki i wymiany technologicznej to jeden z naszych głównych celów

– powiedział wiceminister MRiT Ignacy Niemczycki.

W ostatnim czasie więzi gospodarcze między Polską a Stanami Zjednoczonymi znacznie się wzmocniły. W 2023 r. obroty handlowe z USA osiągnęły blisko 28 mld dolarów. Nasz eksport do Stanów wyniósł 11,83 mld dolarów, a import 16,15 mld dolarów.

Polska jest również ważnym miejscem inwestycji dla amerykańskich firm w Europie Środkowo-Wschodniej, a w niektórych branżach wręcz kluczowym (zwłaszcza jeśli chodzi o przemysł metalurgiczny i spożywczy).

Bezpieczeństwo energetyczne i nowe technologie

Ważnym aspektem rozmów wiceministra z podsekretarz stanu był temat bezpieczeństwa energetycznego – budowa pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej we współpracy z amerykańskimi partnerami to element strategicznego sojuszu, ale także projekt oparty na solidnych ekonomicznych podstawach, w pełni uzasadniony komercyjnie.

Stany Zjednoczone to również jeden z naszych kluczowych partnerów w dziedzinie nauki i innowacji. Polsko-amerykańska współpraca w sektorze technologicznym jest bardzo zaawansowana, a dobrym jej przykładem jest nowo otwarte Polsko-Amerykańskiego Centrum Szkoleniowego Czystych Technologii Energetycznych, gdzie szkolone będą kadry inżynierskie potrzebne do obsługi naszej elektrowni jądrowej.

Obie strony podkreśliły wagę Polsko-Amerykańskiego Dialogu Ekonomiczno-Handlowego w dalszym zacieśnianiu współpracy gospodarczej. Kolejna sesja Dialogu zaplanowana jest na jesieni 2024.   

Współpraca transatlantycka UE-USA

W związku z przyszłoroczną prezydencją Polski w UE, podczas spotkania poruszono także kwestię współpracy między Stanami Zjednoczonymi a Unią Europejską. Polska docenia konstruktywny dialog UE ze Stanami Zjednoczonymi w ramach Rady UE-USA  ds. handlu i technologii (TTC). Dalsze prace na tym forum będą kontynuowane, a nacisk będzie położony w  obszarach: rozwój narzędzi cyfrowych w handlu, wspieranie prac nad zielona energią, a także współpraca w zakresie bezpieczeństwa gospodarczego.

Zdjęcia (5)

{"register":{"columns":[]}}