W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Urugwaj

Informacje ogólne

Położenie geograficzne, ludność, obszar, stolica, język urzędowy

Wschodnia Republika Urugwaju położona jest we wschodniej części Ameryki Południowej. Od zachodu i południa ograniczona jest rzekami Urugwaj i La Plata. Za zachodzie graniczy z Argentyną (579 km), a na północy z Brazylią (985 km). Łączna długość granicy lądowej wynosi 1564 km, a długość wybrzeża 660 km. Powierzchnia Urugwaju wynosi 176 220 km2

Stolicą Urugwaju jest Montevideo.

Według danych z 2020 r., liczba ludności  w Urugwaju oscyluje wokół 3,747 mln osób. Urugwaj należy do najbardziej zurbanizowanych państw Ameryki Południowej. Mieszkańcy miast stanowią ok. 90% ludności kraju, z czego blisko 38,6% mieszka w stolicy Montevideo. Inne większe miasta, które nie przekraczają 100 tys. mieszkańców, to Salto, Ciudad de la Costa oraz Paysandú.

Urugwajczycy są w większości potomkami hiszpańskich i włoskich imigrantów. Biali stanowią 87,7%, Metysi 8%, Afroamerykanie 4,6%, Indianie 2,4%,

Językiem urzędowym w Urugwaju jest język hiszpański.

Warunki klimatyczne

Urugwaj leży w strefie klimatu podzwrotnikowego morskiego. Ze względu na mało urozmaiconą, równinną rzeźbę terenu nie występują tu kontrasty klimatyczne. Zimy są raczej łagodne, nie ma mrozów, jedynie z południowego zachodu wieją wiatry pamperos powodujące gwałtowny spadek temperatury. Lata są ciepłe dzięki napływającym gorącym masom powietrza z Brazylii. Średnia roczna temperatura to 18-20°C. Najchłodniejszym miesiącem jest czerwiec (10-12°C), a najcieplejszym styczeń (24-27°C). Roczna suma opadów atmosferycznych wynosi odpowiednio: 900 mm na południu i 1500 mm na północy kraju. Opady rozłożone są równomiernie w ciągu całego roku, z niewielką przewagą od czerwca do grudnia.

Główne bogactwa naturalne

Najważniejszym bogactwem naturalnym Urugwaju jest drewno.

Urugwaj nie posiada złóż mineralnych o znaczeniu przemysłowym, jakkolwiek w kraju występują rudy żelaza i uranu, kwarce, granity, wapienie.

 System walutowy, kurs i wymiana

Jednostką monetarną jest peso urugwajskie (1 peso UYU = 100 céntimos). W obiegu znajdują się monety: 1, 2, 5 i 10 peso oraz banknoty 20, 50, 100, 200, 500, 1000 i 2000 peso.

Religia

W Urugwaju katolicy stanowią 66%, protestanci - 2%, żydzi - 2%, niewierzący/inne religie - 30%.

Wykaz dni świątecznych i wolnych od pracy

1 stycznia – Nowy Rok

1 kwietnia – Powrót 33 Wygnańców

1 maja – Święto Pracy

18 maja – Rocznica bitwy pod Las Pietras

19 czerwca – Urodziny Jose Artigasa

18 lipca – Święto Konstytucji

25 sierpnia – Dzień Niepodległości

12 października – Dzień Rasy

1 listopada – Wszystkich Świętych

25 grudnia – Boże Narodzenie

Święta ruchome:

Karnawał – poniedziałek i wtorek przed Środą Popielcową

Wielkanoc – Wielki Czwartek i Wielki Piątek

Infrastruktura transportowa

W Urugwaju istnieje 18 przejść granicznych, 56 lotnisk, z czego 9 o utwardzonych pasach startowych, 3 porty międzynarodowe (stolica, Maldonado i Colonia del Sacramento). Połączenia lotnicze z Buenos Aires obsługują linie Aerolineas Argentinas oraz prom Buquebus. Wygodnym transportem z Argentyny są również promy pomiędzy Buenos Aires a Montevideo oraz Buenos Aires a Colonią del Sacramento.

Wszystkie główne szlaki drogowe i kolejowe rozchodzą się z Montevideo. Sieć dróg i kolei jest dobrze rozwinięta, szczególnie w południowej części kraju i liczy 8 880 km.  

Głównym portem morskim jest Montevideo, gdzie oprócz wymiany handlowej i przeładunku towarów istotne znaczenie ma żegluga pasażerska między portami położonymi po obu brzegach ujścia La Platy. Połączenia pasażerskie obsługuje także port w Colonia del Sacramento

Dla Urugwaju istotne znaczenie ma również żegluga śródlądowa. Ważne porty rzeczne - Salto, Paysandú oraz Fray Bentos są zlokalizowane przy głównym szlaku wodnym, jakim jest rzeka Urugwaj.

Obowiązek wizowy

Obywatele polscy udający się do Urugwaju w celach turystycznych na okres krótszy niż 90 dni są zwolnieni z obowiązku posiadania wizy. W innych przypadkach powinni skonsultować cel swojej podróży w Ambasadzie Wschodniej Republiki Urugwaju w Helsinkach (akredytowanej w Polsce). Jeśli obywatele przebywać w Urugwaju dłużej niż 90 dni, powinni uzyskać stosowną wizę w urugwajskim urzędzie migracyjnym. Aby wjechać na terytorium Urugwaju należy przedstawić dokument paszportowy ważny co najmniej 3 miesiące od daty planowanego wjazdu.

Aktualne informacje znajdują się w zakładce Informacje dla podróżujących MSZ/Urugwaj.

System administracyjny

Ustrój polityczny

Urugwaj jest republiką. Władza ustawodawcza należy do dwuizbowego Zgromadzenia Powszechnego (Asamblea General). Składa się z Izby Reprezentantów (Cámara de Representantes) i Senatu (Cámara de Senadores).

Dominują trzy ugrupowania polityczne: Szeroki Front (Frente Amplio Encuentro), Partia Socjalistyczna (Partido Colorado) i Narodowa (Partido Nacional - Blancos). 1 marca 2020 r. urząd prezydencki objął Luis Lacalle Pou, który wygrał wybory z ramienia centroprawicowej Partii Narodowej.

Władza wykonawcza

Prezydent jest głową państwa i stoi na czele rządu, wybierany jest wraz z wiceprezydentem na 5-cio letnią kadencję. Prezydent może zostać ponownie wybrany po upływie 5 lat od zakończenia poprzedniej kadencji.

Ministerstwa: Edukacji i Kultury; Gospodarki i Finansów; Mieszkalnictwa, Planowania Terytorialnego i Środowiska; Obrony Narodowej; Pracy i Ubezpieczeń Społecznych; Przemysłu, Energii i Górnictwa; Rolnictwa, Hodowli Bydła i Rybołówstwa; Rozwoju Społecznego; Transportu i Robót Publicznych; Turystyki; Spraw Wewnętrznych; Spraw Zagranicznych; Zdrowia Publicznego.

Władza ustawodawcza

Dwuizbowe Zgromadzenie Powszechne dzieli się na Senat i Izbę Reprezentantów.
Senat składa się z 30 członków wybieranych na 5 lat w wyborach bezpośrednich.
Izba Reprezentantów składa się z 99 członków wybieranych w wyborach bezpośrednich na okres 5 lat.

Struktura administracji gospodarczej

Ministerstwo Gospodarki i Finansów, Ministerstwo Rolnictwa, Hodowli Bydła i Rybołówstwa, Ministerstwo Przemysłu, Energii i Górnictwa, Ministerstwo Transportu i Robót Publicznych. W strukturze Ministerstwa Spraw Zagranicznych znajduje się Sekretariat Handlu i Międzynarodowych Relacji Gospodarczych odpowiedzialny za integrację gospodarczą Ameryki i Mercosur oraz za handel zagraniczny.

Sądownictwo gospodarcze

Ustawa 15750 z 1985 r. określa strukturę sądową w Urugwaju. Istnieją m. in. Sądy Pierwszej Instancji ds. Celnych oraz Sądy Pierwszej Instancji ds. Cywilnych.

Sądy Pierwszej Instancji ds. Celnych zajmują się wykroczeniami celnymi jak np. sprzeniewierzenie, przemyt oraz kwestiami związanymi z opłatami celnymi. Sądy Pierwszej Instancji ds. Cywilnych obejmują kwestie cywilne, handlowe i finansowe. 

Gospodarka

Ogólna charakterystyka sytuacji gospodarczej

Urugwaj wyróżnia się w Ameryce Południowej stosunkowo wysokim PKB per capita oraz niskim poziomem nierówności społecznych i ubóstwa. Ma jedną z najliczniejszych klas średnich w regionie - do tej grupy zalicza się ok. ponad 60% populacji.

Gospodarka Urugwaju wzrosła o 4,4% w 2021 r., a w 2020 r., w związku z kryzysem wywołanym pandemią COVID-19, skurczyła się 6,1%. Na 2022 r. prognozowany jest wzrost PKB o 4,8%, napędzany głównie przez otwarcie granic dla turystów zagranicznych oraz wzrost produkcji rolnej. W 2023 r. rozwój Urugwaju będzie wolniejszy (2,7% PKB) ze względu na uwarunkowania zewnętrzne (globalne spowolnienie gospodarcze, sytuacja w bloku MERCOSUR) i wewnętrzne (zaostrzenie polityki monetarnej oraz zakończenie nadzwyczajnych inwestycji związanych z nową celulozownią o wartości 3 mld USD i uzupełniającymi robotami publicznymi).

Dzięki szybkiemu rozwojowi gospodarczemu oraz charakteryzującym kolejne rządy solidnym pakietem socjalnym, Urugwaj ma nadzieję jeszcze bardziej ograniczyć ubóstwo wśród swoich obywateli. Historycznie polityka społeczna sprzyjająca inkluzywnemu rozwojowi społecznemu koncentrowała się na poszerzaniu kolejnych programów socjalnych (ok. 90% społeczeństwa w wieku powyżej 65 lat jest objęte systemem emerytalnym, co stanowi jeden z najwyższych wskaźników w Ameryce Łacińskiej i na Karaibach).

Dobre wyniki w innych obszarach, takich jak zaufanie do rządu, niski poziom korupcji i podejście do polityki oparte na konsensusie, a także silne zaangażowanie we wzmacnianie rozwiązań instytucjonalnych, dają Urugwajowi solidną podstawę do dalszego rozwoju gospodarczego i społecznego.

Główne sektory gospodarki

 

Najważniejsze wskaźniki makroekonomiczne

 

2021

2020

PKB (USD)

59,32 mld 53,56 mld

PKB na jednego mieszkańca (USD)

17 020,6 15 418,8

Tempo wzrostu PKB w procentach

4,4% -6,1%

Relacja deficytu/nadwyżki finansów publicznych do PKB w procentach

-4,4% -5,8%

Relacja całkowitego długu publicznego do PKB w procentach

71,5% 74,6%

Stopa inflacji (indeks cen konsumpcyjnych CPI) w procentach

10% 11%

Stopa bezrobocia w procentach

7% 10,6%

Wartość obrotów handlu zagranicznego (USD)

11,549 mld 8,076 mld

Wartość eksportu (USD)

9,5 mld 6,86 mld

Wartość importu (USD)

10,32 mld 7,56 mld

Relacja deficytu/nadwyżki na rachunku obrotów bieżących bilansu płatniczego do PKB w procentach

-

-

Wartość zagranicznych inwestycji bezpośrednich w kraju urzędowania (USD)

0,409 mld 1,41 mld

Wartość zagranicznych inwestycji bezpośrednich kraju urzędowania za granicą (USD)

-582,334 mln 11,55 mln

Źródło: Bank Światowy

Uczestnictwo w wielostronnych organizacjach i porozumieniach o charakterze gospodarczym

WTO: Od 01.01.1995 r. Urugwaj jest członkiem Światowej Organizacji Handlu.

UNCTAD: Urugwaj jest członkiem Konferencji Narodów Zjednoczonych ds. Handlu i Rozwoju i korzysta z szeregu programów o charakterze gospodarczym i społecznym.

FAO: Urugwaj jest członkiem Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa.

ILO: Urugwaj jest członkiem Międzynarodowej Organizacji Pracy.

IMF: Urugwaj jest członkiem Międzynarodowego Funduszu Walutowego.

WIPO: Urugwaj jest krajem członkowskim Światowej Organizacji Własności Intelektualnej.

BID: Urugwaj jest jednym z krajów założycielskich Międzyamerykańskiego Banku Rozwoju.

FLAR: Od 30.05.2008 r. Urugwaj jest członkiem Latynoamerykańskiego Funduszu Rezerw.

MERCOSUR: Urugwaj jest jednym z krajów założycielskich MERCOSUR - Wspólnego Rynku Południa.

BANK POŁUDNIA: W 2007 r. podpisany został w Buenos Aires akt utworzenia Banku Południa (Banco del Sur) przez Argentynę, Boliwię, Brazylię, Ekwador, Paragwaj, Urugwaj i Wenezuelę. Akt założycielski ustala, jako główny cel Banku Południa „finansowanie rozwoju gospodarczego i społecznego" narodów.

TIAR: po wycofaniu się z UNASUR Urugwaj wrócił z powrotem do Międzyamerykańskiego Traktatu o Pomocy Wzajemnej

URUPABOL: Wraz z Paragwajem i Boliwią Urugwaj jest sygnatariuszem tego porozumienia integracyjnego z 1963 r. Działalność grupy została wznowiona w 2009 r. W 2010 r. prezydenci postanowili wspólnie wybudować gazociąg z Boliwii do Urugwaju (przez Paragwaj).

Urugwaj wycofał się ze Zgromadzenia Organizacji Państw Amerykańskich protestując w ten sposób przeciwko polityce tej organizacji wobec Wenezueli.

Stosunki gospodarcze z Unią Europejską

Stosunki miedzy UE i Urugwajem reguluje Ramowa Umowa o Współpracy z 1992 r. Począwszy od tego czasu wzajemne relacje zostały znacząco pogłębione, w tym również w dziedzinie ekonomicznej (Unia Europejska jest największym inwestorem w Urugwaju).

W następstwie wspomnianego Porozumienia co 2 lata organizowane są regularne spotkania urugwajsko-unijnej Wspólnej Komisji. Ostatnie spotkanie odbyło się 19.03.2019 r.

Jako członek Mercosur, Urugwaj jest także  stroną  Międzyregionalnego Ramowego Porozumienia o Współpracy UE-Mercosur, podpisanego w 1995 r., które zawiera zapisy dotyczące współpracy handlowej.

Urugwaj jest też stroną w wynegocjowanym Układzie o Stowarzyszeniu UE-Mercosur.

UE jest obecnie trzecim partnerem handlowym Urugwaju po Chinach i Brazylii, odpowiadającym za 15% handlu. Całkowite dwustronne obroty handlowe wyniosły 3,06 mld € w roku 2017. W eksporcie unijnym do Urugwaju dominują produkty przetworzone, takie jak chemikalia (30%), maszyny i urządzenia mechaniczne (21%), żywność, napoje i tytoń (8%). Z kolei UE importuje z Urugwaju głównie produkty rolne i surowce: pulpę celulozową, papier i tekturę (43%), produkty pochodzenia zwierzęcego (25%) i warzywa (8%).

UE jest najważniejszym inwestorem w Urugwaju. W ostatnich latach kilka ważnych inwestycji unijnych w sektorze leśnictwa i produkcji papieru miało istotny wpływ na ogólny poziom zagranicznych inwestycji bezpośrednich w Urugwaju. Inwestycje bezpośrednie wyniosły w 2016 r. 11,6 mld €. W tym czasie eksport usług osiągnął wartość 0,9 mld €.

Dwustronna współpraca gospodarcza

Gospodarcze umowy dwustronne

Polsko-urugwajskie obroty handlowe są niewielkie, przy czym utrzymuje się ujemne saldo po stronie polskiej. W 2019 r. wartość polskiego eksportu wyniosła 23,4 mln USD, przy obrotach handlowych o wartości 95,4 mln USD (ujemne saldo sięgnęło więc 48,5 mln USD).

Dwustronna wymiana handlowa

Handel zagraniczny

Wartość polsko-paragwajskich obrotów handlowych (USD)

 

2016

2017

2018

2019

2020

2021

Obroty

67,4

75

99,8

95,4

85,9

84,8

Eksport

12,6

20,4

16,7

23,4

44,4

25,6

Import

54,8

54,6

83,1

71,9

41,5

59,2

Saldo

-42,2

-34,2

-66,4

-48,5

2,9

-33,6

Źródło: SWAiD STAT GUS

Główne produkty w polskim eksporcie w latach 2018-2019 stanowiły: nawozy mineralne (w tym superfosfaty), insulina, sery, masło, lampy samochodowe, leki, urządzenia dźwigowe, kuchnie elektryczne, pompy do cieczy, wyroby czekoladowe, płyty podłogowe, wódka, części silników spalinowych, płatki ziemniaczane i piwo.

Główne produkty w polskim imporcie w latach 2018-2019 stanowiły: masa celulozowa, skóry zwierzęce, wełna, cytryny, żurawina, mandarynki, pomarańcze, filety rybne.

W Montevideo działa Urugwajsko-Polska Izba Handlowa, której zadaniem jest m.in. wspieranie polskich inwestorów poprzez tworzenie sieci kontaktów.

Wzajemne inwestycje

Nie odnotowano napływu urugwajskich inwestycji bezpośrednich do Polski, ani polskich inwestycji do Urugwaju.

Współpraca regionalna

Według wiedzy Ambasady RP w Buenos Aires, nie ma współpracy regionalnej między Polską i Urugwajem.

Współpraca samorządów gospodarczych

Według wiedzy Ambasady RP w Buenos Aires, nie istnieje współpraca samorządów gospodarczych między Polską i Urugwajem.

Dostęp do rynku

Dostęp do rynku dla polskich towarów i usług

W opublikowanym przez Bank Światowy zestawieniu „Doing Business 2019”, Urugwaj pod względem warunków sprzyjających do prowadzenia działalności gospodarczej, zajmuje 95 pozycję wśród 190 ujętych w rankingu gospodarek świata, co oznacza spadek o 5 miejsc w porównaniu z edycją tego rankingu z 2017r. w ujęciu całkowitym.

W odniesieniu do kategorii handel zagraniczny, Urugwaj zajmuje 152 pozycję (spadek o 6 pozycji w stosunku do roku 2017).

Wymiana handlowa z Urugwajem powinna być rozważana w szerszym kontekście wynikającym z faktu przynależności tego kraju do ugrupowania regionalnego, jakim jest Mercosur. Państwa członkowskie Mercosur, dążą do integracji gospodarczej, jednak handel między nimi wciąż napotyka na bariery celne.  Eksport do Urugwaju również napotyka na bariery zarówno taryfowe, jak i pozataryfowe. W szczególności są to: wysokie obciążenia finansowe (zwłaszcza na dobra konsumpcyjne), rygorystyczne przepisy sanitarne i weterynaryjne (żywność), zakazy importu niektórych towarów (np. używanych pojazdów) oraz kontyngenty i licencje importowe (oleje, cukier rafinowany przemysłowy, towary tekstylne, obuwie). Sytuacja może się zmienić po podpisaniu Układu o Stowarzyszeniu między Mercosur i Unią Europejską.

Nabywanie i wynajem nieruchomości

Zarówno w przypadku nabywania jak i wynajmu nieruchomości, obcokrajowców i Urugwajczyków obowiązują te same zasady.

Nabywanie nieruchomości: Akt notarialny sporządzany jest przez notariusza, który ustawowo jest jedyną osobą upoważnioną do wykonywania tej czynności. Następnie akt wpisywany jest do specjalnego rejestru (Registro Público).

Wynajem nieruchomości: Standardowy kontrakt przygotowywany jest na okres 2 lat w przypadku budynków mieszkalnych i 5 lat w przypadku obiektów handlowych. W obu przypadkach wartość czynszu uaktualniana jest co roku według oficjalnego wskaźnika inflacji.

System zamówień publicznych

Wszelkie informacje dotyczące przetargów publikowane są na rządowej stronie internetowej a dostawcy muszą być zarejestrowani na specjalnej liście. Zakup lekarstw, sprzętu chirurgicznego i medycznego oraz żywności objęty jest specjalnymi procedurami.  Nie ma dyskryminacji obcego kapitału i podmioty zagraniczne mogą na uczestniczyć w przetargach publicznych. W 2013 roku został stworzony   system rejestru dostawców dóbr i usług (RUPE Registro Unico de Proveedores del Estado) - do którego mogą zapisać się również pomioty zagraniczne. System RUPE jest źródłem informacji o wszystkich aktualnych i planowanych zamówieniach publicznych.

Ochrona właściwości przemysłowej i intelektualnej.

Informacje na temat ustawodawstwa dot. ochrony własności przemysłowej i intelektualnej w Urugwaju można znaleźć na stronie:

http://www.wipo.int/wipolex/es/profile.jsp?code=uy

Urugwaj często nie przestrzega przepisów z zakresu ochrony praw własności intelektualnej, skutkuje to praktykami podrabiania produktów. Główne obszary to płyty CV i DVD, oprogramowanie, udostępniane przez Internet chronione prawem autorskim treści, piractwo cyfrowe, podrabianie znaków towarowych i naruszanie patentów, zwłaszcza w dziedzinie farmaceutyków.

Przydatne kontakty i linki

Administracja gospodarcza

Ministerstwo Gospodarki i Finansów

Colonia 1089 piso 3º, Montevideo, Uruguay
Tel. 0800-8612, www.mef.gub.uy

Ministerstwo Przemysłu, Energii i Górnictwa

Paysandú 1101 piso 4º piso, CP 11000 Montevideo, Uruguay
Tel. 00598 2900 0231/33, www.miem.gub.uy

Ministerstwo Hodowli, Rolnictwa i Rybołówstwa

Constituyente 1476, CP 11200 Montevideo, Uruguay
Tel. 005982 2410 4155, https://www.gub.uy/ministerio-ganaderia-agricultura-pesca/

Ministerstwo Spraw Zagranicznych

Colonia 1206, Montevideo, Uruguay
Tel. 00598 2902 1010, www.mrree.gub.uy

​Samorządy gospodarcze

Urugwajsko-Polska Izba Handlowa

Rincón 454, Oficina 222, CEP 11000 Montevideo, Uruguay
Tel. 00598 2916 1277, https://www.chamber-commerce.net/dir/11609/Camara-de-Comercio-Uruguayo-Polaca-in-Montevideo

Urugwajska Izba Handlu i Usług

Rincón 454 P.2, CP 11000 Montevideo, Uruguay
Tel. 00598 2916 1277, www.cncs.com.uy

Związek Eksporterów Urugwajskich

Adres: Uruguay 917 piso 1, CEP 11100 Montevideo, Uruguay
Tel. 00598 2901 0105, www.uruguayexporta.com

Oficjalne strony o charakterze ekonomicznym

Bank Centralny Urugwaju

Diagonal Fabini 777, CP 11100 Montevideo, Uruguay
Tel. 00598 21967, www.bcu.gub.uy

Narodowy Instytut Statystyczny

Adres: Santiago de Liniers 1280 CP 11.000 Montevideo, Uruguay
Telefen: 00 598 2902 7303
Link: www.ine.gub.uy

Instytut Promocji Inwestycji, Eksportu Dóbr i Usług

Rincón 518/528 - Montevideo, Uruguay
Tel. 00598 2915 3838, www.uruguayxxi.gub.uy

Konsulat RP w Montevideo

Konsul honorowy: Carlos Javier Siccardi Pisano (jęz. hiszpański, angielski)
Bvar España 2811, C.P.11.300 Montevideo, Uruguay
Tel. (00-598) 2707 6696
Fax: (00-598) 2707 062
e-mail: consuladopolonia@siccardi.com


Data aktualizacji: październik 2022 r.

{"register":{"columns":[]}}