W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Zawieranie umowy o dofinansowanie oraz składanie wymaganego zabezpieczenia w ramach programu Fundusze Europejskie dla Rybactwa na lata 2021-2027

26.04.2024

Jak zawrzeć umowę o dofinansowanie

W przypadku pozytywnej oceny wniosku o dofinansowanie Agencja przekaże zawiadomienie o terminie i sposobie zawarcia umowy o dofinansowanie na konto wnioskodawcy w aplikacji Projekty (SL2021) systemu teleinformatycznego CST2021 . Wraz z ww. zawiadomieniem, wnioskodawca otrzyma umowę o dofinansowanie i wymagane załączniki do umowy (zaparafowane przez pracownika ARiMR). Wnioskodawca powinien podpisać otrzymaną umowę i załączniki w terminie 14 dni od dnia przekazania zawiadomienia.

Umowa o dofinansowanie wraz z załącznikami może zostać zawarta w jednej z następujących form:

  1. w formie pisemnej, w Oddziale Regionalnym ARiMR wskazanym w zawiadomieniu o terminie i sposobie zawarcia umowy o dofinansowanie - w takim przypadku, umowa o dofinansowanie zostanie podpisana przez strony własnoręcznie w postaci papierowej. Na podpisanie umowy powinny stawić się wszystkie osoby, których podpisy są wymagane np. na takich dokumentach jak: zgoda współmałżonka czy zgoda właściciela statku rybackiego. Po podpisaniu jeden z egzemplarzy umowy zostanie przekazany beneficjentowi.
  2. w formie elektronicznej, za pomocą systemu teleinformatycznego CST2021 na piśmie utrwalonym w postaci elektronicznej, przez jego opatrzenie:
  1. kwalifikowanym podpisem elektronicznym, albo
  2. podpisem osobistym, albo
  3. podpisem zaufanym.

Kwalifikowany podpis elektroniczny (e-podpis) - jest cyfrowym zapisem informacji o tożsamości jego właściciela. Dane te zapisane są na certyfikacie, który otrzymuje każdy, kto chce wyrobić e-podpis. Bardzo istotne znaczenie ma słowo „kwalifikowany”, które oznacza, że tożsamość osoby chcącej korzystać z podpisu kwalifikowanego zostanie zawsze zweryfikowana, zanim uzyska e-podpis, a jego szczegóły i dane są zaszyfrowane i bezpiecznie przechowywane. Szczegółowe informacje znajdują się pod adresem: Podpis kwalifikowany | Biznes.gov.pl - Serwis informacyjno-usługowy dla przedsiębiorcy.

Podpis osobisty - to zaawansowany podpis elektroniczny. Prawdziwość danych posiadacza podpisu potwierdza certyfikat podpisu osobistego, zawierający imię (imiona), nazwisko, obywatelstwo oraz numer PESEL. Szczegółowe informacje znajdują się pod adresem: Podpis osobisty – e-dowód – Portal Gov.pl (www.gov.pl).

Podpis zaufany - to integralna część Profilu Zaufanego. Pozwala na podpisanie każdego dokumentu elektronicznego niezależnie od tego, czy są to formularze urzędowe, czy stworzone samodzielnie dokumenty zapisane na lokalnym dysku. Podpisanie dokumentu potwierdza się kodem autoryzacyjnym SMS. Podpis zaufany zastępuje własnoręczny podpis. Szczegółowe informacje znajdują się pod adresem: Podpisz dokument elektronicznie-wykorzystaj podpis zaufany-Gov.pl-Portal Gov.pl (www.gov.pl)

W przypadku podpisywania umowy o dofnansowanie w formie elektronicznej, również wszystkie osoby, których podpisy sa wymagane na dokumentach (takich jak np. zgoda współmałżonka czy zgoda właściciela statku rybackiego) muszą przedmiotowe dokumenty podpisać w formie elektronicznej.    

Po podpisaniu umowy w formie elektronicznej, należy za pomocą systemu CST2021 wysłać do Agencji jeden egzemplarz podpisanej umowy oraz po jednym egzemplarzu podpisanych załączników. Następnie umowa zostanie podpisana przez pełnomocnika Prezesa ARiMR i umieszczona w systemie teleinformatycznym CST2021 wraz z informacją o dacie jej zawarcia.

Jakie zabezpieczenia są wymagane oraz jak i kiedy należy je złożyć

Zabezpieczenie należytego wykonania zobowiązań określonych w umowie o dofinansowanie

Zabezpieczeniem należytego wykonania zobowiązań określonych w umowie o dofinansowanie jest weksel niezupełny (in blanco) składany wraz z deklaracją wekslową. Takie zabezpieczenie musi złożyć każdy beneficjent nie później niż w dniu złożenia wniosku o płatność.

Podpisane zabezpieczenie musi zostać złożone w Oddziale Regionalnym ARiMR wskazanym w otrzymanym zawiadomieniu o terminie i sposobie zawarcia umowy o dofinansowanie.  Zabezpieczenie można złożyć osobiście albo wysłać przesyłką rejestrowaną nadaną w placówce pocztowej operatora pocztowego w rozumieniu art. 3 pkt 12 ustawy z dnia 23 listopada 2012 r. - Prawo pocztowe (Dz. U. z 2023 r. poz. 1640) lub w placówce podmiotu zajmującego się doręczaniem korespondencji na terenie Unii Europejskiej).

Wzory weksla niezupełnego (in blanco) i deklaracji wekslowej będą załączone do zawiadomienia o terminie i sposobie zawarcia umowy o dofinansowanie. Obydwa dokumenty muszą zostać własnoręcznie podpisane (czytelnym podpisem) przez wnioskodawcę/beneficjenta lub osobę upoważnioną do ich wystawiania, niezależnie od tego, w jakiej formie zostanie zawarta umowa o dofinansowanie.

W przypadku zawierania umowy o dofinansowanie w Oddziale Regionalnym ARiMR, możliwym będzie złożenie ww. zabezpieczenia przy podpisywaniu umowy.

 

Zabezpieczenie zaliczki (jeżeli została przyznana)

Warunkiem wypłaty zaliczki (albo transzy) beneficjentowi, któremu została ona przyznana w umowie o dofinansowanie, jest złożenie (najpóźniej wraz z pierwszym wnioskiem o jej wypłatę), dokumentów należytego zabezpieczenia zaliczki, tj. weksla niezupełnego (in blanco) wraz z deklaracją wekslową. 

Jeżeli jednak wartość wypłacanej zaliczki będzie przekraczała 5 000 000 złotych, zabezpieczenie zaliczki będzie musiało zostać złożone w jednej z poniższych form:

1) poręczenia bankowego;

2) gwarancji bankowej;

3) gwarancji ubezpieczeniowej;

4) weksla z poręczeniem wekslowym banku;

5) zastawu na papierach wartościowych emitowanych przez Skarb Państwa;

6) hipoteki.

W przypadku, gdy beneficjentem jest podmiot świadczący usługi publiczne lub usługi w ogólnym interesie gospodarczym, o których mowa w art. 93 i art. 106 ust. 2 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, lub jest instytutem badawczym w rozumieniu art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 30 kwietnia 2010 r. o instytutach badawczych (Dz. U. z 2022 r. poz. 498 oraz z 2023 r. poz. 1672) zabezpieczenie zaliczki jest ustanawiane wyłącznie w formie weksla niezupełnego (in blanco) wraz z deklaracją wekslową.

Zabezpieczenie zaliczki beneficjent składa w taki sam sposób, jak zabezpieczenie umowy o dofinansowanie, tj. osobiście w Oddziale Regionalnym ARiMR prowadzącym sprawę albo przesyłką rejestrowaną nadaną w placówce pocztowej operatora pocztowego w rozumieniu art. 3 pkt 12 ustawy z dnia 23 listopada 2012 r. - Prawo pocztowe (Dz. U. z 2023 r. poz. 1640) lub w placówce podmiotu zajmującego się doręczaniem korespondencji na terenie Unii Europejskiej.

Uwaga:

Jeżeli w imieniu beneficjenta: 

  • umowę o dofinansowanie podpisuje jego pełnomocnik, niezbędnym jest dołączenie pełnomocnictwa, z którego treści wynikać będzie umocowanie pełnomocnika do zawarcia umowy dofinansowanie.
  • zabezpieczenie należytego wykonania umowy/zaliczki składa jego pełnomocnik, niezbędnym jest dołączenie pełnomocnictwa, z treści którego wprost wynikać będzie umocowanie pełnomocnika do podpisania i złożenia tego zabezpieczenia w imieniu i na rzecz beneficjenta.
{"register":{"columns":[]}}