W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Australia

Informacje ogólne

Położenie geograficzne, ludność, obszar, stolica, język urzędowy

Australia (Związek Australijski) to państwo wyspiarskie i najmniejszy pod względem wielkości kontynent, którego powierzchnia wynosi 7,7 mln km2. Jest położona na półkuli wschodniej i południowej, otoczona wodami Oceanu Indyjskiego i Spokojnego. Najdalej na północ wysuniętym punktem Australii jest Przylądek Jork, na południe Przylądek Wilsons Promontory. Znaczna część kraju charakteryzuje się niską rzeźbą terenu. Poszczególne pasma górskie są wyraźne, ale nie są wysokie. Najwyższy punkt na kontynencie - Góra Kościuszki - ma 2228 metrów. Największą rzeką Australii jest system rzeki Darling-Murray, który zaczyna się na wyżynie Wielkich Gór Wododziałowych i płynie do wewnątrz kraju przez Nową Południową Walię, Queensland, Wiktorię i Australię Południową. Stolicą kraju jest Canberra. Językiem urzędowym język angielski. Australijczycy zamieszkują głównie tereny wzdłuż wybrzeża. Tzw. interior (środkowa część kraju) jest mało zaludniony. Rdzennymi mieszkańcami Australii są Aborygeni. Do II wojny światowej większość mieszkańców stanowiła ludność napływowa o brytyjskim i irlandzkim oraz szkockim pochodzeniu. Potem pojawili się imigranci z Grecji, Włoch, Niemiec i innych krajów. W ostatnich latach dominującym źródłem napływu ludności do Australii są kraje azjatyckie, w tym Indie i Chiny. Wg Australijskiego Biura Statystycznego liczba ludności na dzień 30 czerwca 2023 roku wynosiła 26 638 544 osób.

Warunki klimatyczne

Przeważająca część Australii ma klimat zwrotnikowy kontynentalny suchy lub wybitnie suchy na wschodzie wilgotny. Północna część kraju leży w strefie klimatów równikowych – klimat podrównikowy suchy, przechodzi w wilgotny na wschodzie, natomiast na krańcach Terytorium Północnego i w północnej części półwyspu York – odmiana monsunowa. Krańce południowo-zachodnie i południowo-wschodnie kontynentu oraz Tasmania mają klimat podzwrotnikowy morski (typ śródziemnomorski). 80% powierzchni otrzymuje średnio mniej niż 600 mm opadów rocznie, 50% – mniej niż 300 mm. Średnia temperatura w najchłodniejszym miesiącu (lipcu) wynosi 20-25°C, tylko w południowo-wschodniej części Australii i na Tasmanii spada poniżej 10°C (w górach poniżej 5°C). W północno-zachodniej części Australii średnia temperatura w najcieplejszym miesiącu (styczniu) dochodzi do 34°C, a maksima absolutne przekraczają 50°C. Roczne wahania temperatur są stosunkowo niewielkie (do 15°C we wnętrzu Australii). W północno-zachodniej części Australii występują liczne burze (do 100 dni w roku). Na pustyniach często powstają burze pyłowe. Do północnych wybrzeży docierają cyklony tropikalne, średnio 2-4 w roku.

Główne bogactwa naturalne

Głównym bogactwem naturalnym są bogate złoża rud żelaza, boksytów, ołowiu, cynku i niklu, uranu, manganu, złota, srebra, miedzi, cyrkonii, opali – Australia jest ich największym producentem na świecie. Australia posiada również jedne z największych na świecie złóż szafirów i diamentów, kobaltu, litu, rud manganu, niobu, tantalu, wolframu, węgla kamiennego, brunatnego, ropy naftowej oraz gazu ziemnego.

System walutowy, kurs i wymiana

Walutą obowiązującą jest dolar australijski – Australian Dollar (AUD). Nominały banknotów są następujące: 100, 50, 20, 10, 5. Jeden dolar równa się 100 centom. W obiegu nie funkcjonują monety o niższym nominale niż 5 centów.

Religia

Największą grupą wyznaniową w Australii stanowią chrześcijanie (43,9%). Mniejszości niechrześcijańskie to: muzułmanie (3,2%), hindusi (2,7%), buddyści (2,4%). Osoby bezwyznaniowe stanowią prawie 39% społeczeństwa Australii.

Wykaz dni świątecznych i wolnych od pracy

Święta obchodzone we wszystkich stanach:

Nowy Rok

1 stycznia

Australia Day (Święto Narodowe Australii)

26 stycznia (jeśli wypada w sobotę lub niedzielę, przenoszone jest na poniedziałek)

Wielkanoc

od Wielkiego Piątku do Poniedziałku Wielkanocnego

Dzień ANZAC

25 kwietnia

Urodziny Króla

drugi poniedziałek czerwca (Queensland pierwszy poniedziałek października; Australia Zachodnia ostatni poniedziałek września)

Boże Narodzenie

25-26 grudnia (jeśli wypada w sobotę lub niedzielę, wolne są także poniedziałek i wtorek)

Święto Pracy w większości stanów obchodzone jest w pierwszy poniedziałek października.

Oprócz wymienionych powyżej świąt, każdy stan ma jeszcze inne, własne.

Wykaz świąt państwowych w Australii dla poszczególnych stanów, z dokładnymi datami świąt w danym roku

Infrastruktura transportowa

Ze względu na duży obszar kraju, najbardziej dogodnym środkiem transportu jest komunikacja lotnicza. W Australii jest ponad 600 lotnisk, w tym ponad połowa o utwardzonej nawierzchni. Połączenia międzynarodowe realizowane są m.in. z portów lotniczych w Sydney, Melbourne, Brisbane, Canberze, Darwin, Perth, Adelajdzie, Cairns i Gold Coast. Infrastruktura drogowa w Australii ma ponad  877,5 tys. km długości, w tym utwardzonych jest ponad 380 tys. km dróg. Łączna długość połączeń kolejowych wynosi ok. 33 tys. km.

Obowiązek wizowy

Każdy obcokrajowiec przyjeżdżający do Australii musi otrzymać wizę. Od października 2008 r. władze Australii wprowadziły dla obywateli wszystkich państw Unii Europejskiej nowy, uproszczony system aplikacji wizowych eVisitor.

System administracyjny

Ustrój polityczny

Kraj podzielony jest na 6 stanów (Nowa Południowa Walia, Wiktoria, Queensland, Australia Południowa, Australia Zachodnia, Tasmania) i 10 terytoriów leżących poza granicami stanów. Dwa największe lądowe, które często traktowane są jak stany (Australijskie Terytorium Stołeczne i Terytorium Północne) oraz jedno przybrzeżne (Norfolk Island) posiadają ograniczone prawa samorządowe. Pozostałe terytoria zależne, podlegające wyłącznie prawu Wspólnoty Narodów (Commonwealth) to: Ashmore i Wyspy Cartier, Wyspa Bożego Narodzenia, Wyspy Kokosowe (Keeling), Wyspy Morza Koralowego, Terytorium Zatoki Jervis, Terytorium Wyspy Heard i Wysp McDonald, Antarktyczne Terytorium Australijskie. Obecnie kompetencje władz stanowych ograniczają się głównie do spraw lokalnych, ochrony zdrowia, opieki społecznej, kultury, bezpieczeństwa wewnętrznego. Stany dzielą się na hrabstwa, okręgi i miasta (z organami samorządowymi i radami municypalnymi). Prawa wyborcze przysługują obywatelom, którzy ukończyli 18 lat. Głosowanie w Australii jest obowiązkowe.

Związek Australijski jest członkiem brytyjskiej Wspólnoty Narodów. Ustrojem politycznym jest federacyjna monarchia konstytucyjna z dwuizbowym parlamentem. Głową państwa jest monarcha brytyjski, reprezentowany przez gubernatora generalnego o uprawnieniach formalnych.

Władza ustawodawcza

Władzę ustawodawczą sprawuje parlament federalny wyłaniany w wyborach powszechnych; składa się on z 2 izb: Senatu i Izby Reprezentantów. W senacie liczącym 76 senatorów, każdy z 6 stanów jest reprezentowany przez 12 senatorów wybieranych na 6-letnią kadencję (co 3 lata połowa jego składu jest odnawiana); Terytorium Północne i Australijskie Terytorium Stołeczne reprezentuje po 2 senatorów, wybieranych na 3 lata. Liczebność izby reprezentantów o kadencji 3-letniej jest ustalana proporcjonalnie do liczby ludności – aktualnie liczy 151 osób.

Władza wykonawcza

Władza wykonawcza należy do rządu federalnego, na którego czele formalnie stoi gubernator generalny, a faktycznie premier, formalnie desygnowany przez gubernatora generalnego, a w istocie wybierany przez rządzącą większość Izby Reprezentantów. Do wyłącznej kompetencji rządu federalnego należą m.in. sprawy polityki zagranicznej, obronności i handlu zagranicznego.

Struktura administracji gospodarczej

Za sprawy gospodarki, opracowywanie budżetu federalnego, system podatkowy, inwestycje zagraniczne odpowiada skarbnik federalny w Ministerstwie Skarbu (Department of Treasury). Politykę handlu zagranicznego prowadzi minister ds. handlu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych i Handlu (Department of Foreign Affairs and Trade), natomiast Ministerstwo Finansów (Department of Finance) odpowiada za kontrolę finansów publicznych oraz realizację budżetu federalnego.

Z innych resortów gospodarczych i agencji rządowych należy wymienić:

  • Ministerstwo Rolnictwa, Rybołówstwa i Leśnych (Department of Agriculture, Fisheries and Forestry);
  • Ministerstwo Infrastruktury, Transportu, Rozwoju Regionalnego, Komunikacji i Sztuki (Department of Infrastructure, Transport, Regional Development, Communications and the Arts);
  • Ministerstwo Przemysłu, Nauki, i Zasobów (Department of Industry, Science and Resources);
  • Ministerstwo Zmian Klimatu, Energii, Środowiska i Wody (Department of Climate Change, Energy, the Environment and Water);
  • Ministerstwo Obrony (Department of Defence);
  • Australijska Komisja ds. Handlu i Inwestycji (Australian Trade and Investment Commission – Austrade).

Sądownictwo gospodarcze

Sąd Federalny Australii jest właściwy dla spraw gospodarczych i rozstrzyga m.in. w kwestiach wynikających z prawa upadłościowego, korporacyjnego, pracy, podatkowego oraz handlowego.

Gospodarka

Ogólna charakterystyka sytuacji gospodarczej

W 2023 r. Australia uplasowała się na 14. pozycji wśród największych gospodarek na świecie. Wg OECD PKB wyniósł 820 022 bln USD, stanowiąc ok.2,44% udziału w globalnym PKB.

Po pandemii australijska gospodarka mocno odbiła. Jednakże inflacja wzrosła, a ze względu na starzenie się społeczeństwa i zmiany klimatyczne na horyzoncie widać presję fiskalną. W perspektywie średnioterminowej osiągnięcie zrównoważonego wzrostu gospodarczego wymaga ciągłego skupiania się na kluczowych celach społecznych, takich jak zmniejszenie nierówności płci i osiągnięcie transformacji klimatycznej.

Główne sektory gospodarki

Pod względem udziału w PKB wg stanu na styczeń 2024 najważniejszymi sektorami australijskiej gospodarki były:

  • górnictwo (14,3%)
  • opieka zdrowotna i edukacja (12,8%)
  • usługi finansowe (7,4%)
  • budownictwo (7,1%)
  • produkcja (5,7%)

Źródłem wsparcia eksportu i rozwoju gospodarczego kraju ma być także sektor obronny. Ogłoszona w 2018 r. rządowa strategia dot. rozbudowy przemysłu zbrojeniowego w Australii (Defence Export Strategy) do 2028 r. ma na celu rozszerzenie wsparcia dla rodzimych firm eksportujących sprzęt i usługi wojskowe na rynki zagraniczne, tym samym zwiększenie inwestycji i tworzenie nowych miejsc pracy. Realizacja strategii ma uczynić Australię jednym z dziesięciu największych globalnych eksporterów uzbrojenia w ciągu najbliższej dekady.

Sektorem australijskiej gospodarki, który, z uwagi na wysokie koszty pracy oraz niekonkurencyjną wydajność, od kilku lat przeżywa trudności jest przemysł wytwórczy. Po praktycznej likwidacji przemysłu stalowego i samochodowego, kolejne sektory wytwórcze, takie jak m.in. przetwórstwo owocowo-warzywne, przemysł farmaceutyczny oraz maszynowy napotykają trudności z konkurencyjnością produktów nie tylko na rynkach międzynarodowych, ale i krajowym. Tylko dzięki istniejącym jeszcze w Australii barierom celnym i administracyjnym (cła, restrykcyjne przepisy fito-sanitarne, obowiązujące standardy rejestracji produktów przemysłowych i spożywczych) lokalni producenci mogą przetrwać konkurencję z zagranicznymi dostawcami.

Handel zagraniczny

Wg stanu na październik 2023 r. Australia wyeksportowała 42,1 mld AUD i zaimportowała 35,1 mld AUD, co dało dodatnie saldo handlowe w wysokości 6,99 mld AUD. W okresie od października 2022 r. do października 2023 r. eksport Australii spadł o 6,85 mld AUD (-14%) z 48,9 mld AUD do 42,1 mld AUD, podczas gdy import wzrósł o 638 mln AUD (1,85%) z 34,5 mld AUD do 35,1 mld AUD.

Perspektywy australijskiego eksportu zasobów i energii pozostają pozytywne pomimo spadających cen surowców. Oczekuje się, że znaczne inwestycje w główne australijskie projekty w zakresie zasobów i energii spowodują dalszy rozwój tego sektora w ciągu najbliższych kilku lat.

W wydaniu kwartalnika Resources and Energy Quarterly (REQ) Departamentu Przemysłu, Nauki i Zasobów z grudnia 2023 r. prognoza wartości eksportu spadnie do 408 miliardów dolarów w latach 2023–2024 i 348 miliardów dolarów do 2024–2025, w porównaniu z rekordowymi 466 miliardami dolarów w 2022 roku , głównie ze względu na prognozowane spadki cen surowców.

Australia eksportowała głównie do Chin (17,2 mld AUD), Japonii (6,73 mld AUD), Korei Południowej (3,09 mld AUD), Indii (2,2 mld AUD) i USA (1,69 mld AUD), a importowała głównie z Chin ( 10,1 mld AUD), Stanów Zjednoczonych (4,24 mld AUD), Korei Południowej (3,03 mld AUD), Japonii (2,69 mld AUD) i Tajlandii (1,95 mld AUD).

Największy udział w eksporcie Australii miały rudy metali i złom metali (46,9 mld AUD), nawozy i minerały (39,5 mld AUD), węgiel, koks i brykiety (22,5 mld AUD), mięso i przetwory mięsne (16 mld AUD) i metale nieżelazne (12,9 mld AUD). 

Największy udział w imporcie Australii miały maszyny elektryczne, części firmy Nesand (47,1 mld AUD), ogólne maszyny przemysłowe (39,2 mld AUD), sprzęt telekomunikacyjny i sprzęt do nagrywania dźwięku (30,4 mld AUD), maszyny dla branż specjalistycznych (29,6 mld AUD) i pojazdy drogowe (25,9 mld AUD).

Inwestycje zagraniczne

Australia jest 15. największym inwestorem zagranicznym na świecie. Stany Zjednoczone i Wielka Brytania pozostają dwoma największymi kierunkami dla inwestycji australijskich (łącznie prawie 50% inwestycji Australii za granicą). Pod koniec 2021 r. inwestycje australijskie w USA wyniosły 1,1 bln USD, a w Wielkiej Brytanii 538 mld USD.

W ciągu ostatniej dekady wzrosły australijskie inwestycje w Azji. W latach 2011-2021 australijskie inwestycje w regionie (gospodarki Chin, Hongkongu, Indii, Japonii, Republiki Korei, Tajwanu i ASEAN) wzrosły ze 129 mld USD do 430 mld USD.

W 2021 r. Australia była na 15. miejscu pod względem atrakcyjności dla bezpośrednich inwestycji zagranicznych. Największymi inwestorami w Australii były Stany Zjednoczone i Wielka Brytania, a następnie Belgia, Japonia i Hongkong. Chiny były 8. co do wielkości inwestorem zagranicznym (2,2% całości) w Australii.

Największym zainteresowaniem inwestorów zagranicznych cieszy się australijskie górnictwo i przemysł wydobywczy, działalność związana z obsługą rynku nieruchomości, działalność finansowa i ubezpieczeniowa, przemysł wytwórczy oraz handel hurtowy i detaliczny.

Uczestnictwo w wielostronnych organizacjach i porozumieniach o charakterze gospodarczym

Australia jest członkiem G20, ONZ oraz licznych agend NZ o charakterze gospodarczym m.in. FAO, UNCTAD i UNWTO. Należy do WTO, OECD, IMF. Bierze udział w pracach Międzynarodowej Agencji Energetycznej (IEA), Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (IAEA) i Grupy Dostawców Jądrowych (NSG). Australia należy również do: Międzynarodowej Organizacji Celnej (WCO) i Światowej Organizacji Własności Intelektualnej (WIPO). Jest członkiem APEC i Forum Wysp Pacyfiku oraz uczestniczy w pracach Szczytu Azji Wschodniej, a w relacjach z ASEAN ma status partnera w dialogu. W 2010 r. została członkiem ASEM. W 2006 r. z inicjatywy australijskiej utworzono Partnerstwo Azji i Pacyfiku na Rzecz Czystego Rozwoju i Klimatu – AP6 (Australia, Chiny, Indie, Japonia, Republika Korei, USA, Kanada), którego celem jest rozwój nowoczesnych technologii wytwarzania energii o niskiej emisji gazów cieplarnianych. W latach 2013-2014 Australia była niestałym członkiem Rady Bezpieczeństwa ONZ, a w 2014 r. była gospodarzem szczytu G20 w Brisbane.

Australia podpisała umowy o wolnym handlu z Nową Zelandią (1983 r.), Singapurem (2003 r.), Stanami Zjednoczonymi (2005 r.), Tajlandią (2005 r.), Chile (2009 r.), państwami członkowskim ASEAN i Nową Zelandią (2009 r.), Malezją (2013 r.), Koreą Południową (2014 r.), Japonią (2015 r.), Chinami (2015 r.), Hongkongiem (2020 r.), Peru (2020 r.), Indonezją (2020 r.). Oprócz tego Australia jest także członkiem porozumienia CPTPP z 2018 r. oraz PACER Plus (Pacific Agreement on Closer Economic Relations) z 2020 r. W 2022 r. weszła w życie największa umowa handlowa w historii RCEP (Regional Comprehensive Economic Partnership Agreement) z udziałem m.in. Australii. Pod koniec 2022 r. weszła w życie umowa o wolnym handlu z Indiami. Zakończone zostały negocjacje porozumienia o wolnym handlu z Wielką Brytanią. W październiku 2023 roku fiaskiem zakończyły się negocjacje w sprawie umowy o wolnym handlu z Unią Europejską

Stosunki gospodarcze z Unią Europejską

Pierwszą podstawę wzajemnych stosunków UE i Australii stanowiła przyjęta w 2008 r. i aktualizowana co roku Ramowa Umowa o Partnerstwie (Partnership Framework). W 2010 r. rozpoczęły się rozmowy nt. podniesienia relacji dwustronnych do poziomu prawnie wiążącego porozumienia. Negocjacje Umowy ramowej między UE i jej państwami członkowskimi a Australią (EU-Australia Framework Agreement) zostały zakończone w kwietniu 2015 r., a porozumienie podpisano w sierpniu 2017 r. (weszło w życie 21 października 2022 r.). Umowa obejmuje trzy filary: współpracę polityczną, współpracę w kwestiach gospodarczych i handlowych oraz współpracę sektorową.

Jako blok UE była w 2023 r. trzecim co do wielkości partnerem handlowym Australii (po Chinach i Japonii).

Dwustronna współpraca gospodarcza

Gospodarcze umowy dwustronne

W relacjach polsko-australijskich obowiązują następujące umowy o charakterze ekonomicznym:

  • Umowa między Rzecząpospolitą Polską a Australią w sprawie wzajemnego popierania i ochrony inwestycji, podpisana w Canberze 7 maja 1991 roku (Dz.U. z 1992, Nr 39, poz. 166);
  • Umowa między Rzecząpospolitą Polską a Australią w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu, sporządzona w Canberze 7 maja 1991 roku (Dz.U. z 1992, Nr 41, poz. 177);
  • Umowa między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Australii o komunikacji lotniczej podpisana w Warszawie 28 kwietnia 2004 r.;
  • Umowa między Rzecząpospolitą Polską a Australią o zabezpieczeniu społecznym oraz Porozumienie Administracyjne do Umowy podpisane w Warszawie 7 października 2009 r. (Dz.U. nr 172 z 2010 r.). Porozumienie Administracyjne ma istotne znaczenie dla Polonii w Australii oraz społeczności australijskiej w Polsce, ponieważ umożliwia transfer emerytur, sumowanie okresów składkowych, uzyskiwania świadczeń emerytalnych przez osoby, które mają zbyt krótki okres ubezpieczenia lub zamieszkania w jednym z państw;
  • Porozumienie między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Związku Australijskiego w sprawie wydawania wiz uczestnikom Programu „Zwiedzaj i Pracuj”, podpisane w Warszawie w dniu 28 marca 2014 r. (M.P. z 2014 poz. 872) oraz Porozumienia o zmianie Porozumienia z 2017 i 2019 r. Od 1 października 2019 r. limit wiz został zwiększony do 1500.

Dostęp do wszystkich bilateralnych traktatów, umów i porozumień pomiędzy Polską i Australią: https://traktaty.msz.gov.pl

 

Dwustronna wymiana handlowa

Dwustronna wymiana handlowa między Polską i Australią nabrała tempa od momentu przystąpienia Polski do UE. Polski eksport rósł wówczas w zdecydowanie szybszym tempie niż import, a saldo wymiany handlowej z ujemnego przekształciło się w dodatnie i z roku na rok się zwiększało. Ok. 1/3 australijskiego eksportu do Polski odbywa się za pośrednictwem rynków trzecich. Podobna sytuacja ma miejsce w przypadku części polskiego eksportu, np. produktów farmaceutycznych do Australii.

Od kilku lat dominującymi pozycjami w polskim eksporcie do Australii są maszyny, urządzenia i sprzęt transportowy. Natomiast średnio ponad 80% całego importu z Australii do Polski to handel surowcami naturalnymi, głównie paliwami i olejami mineralnymi, rudami metali. W ostatnich latach Polska utrzymywała nadwyżkę w handlu z Australią, z wyjątkiem roku 2022, kiedy to import znacznie przewyższył wartość eksportu ze względu na dostawy australijskiego węgla do Polski.

Obroty handlowe Polska-Australia  w latach 2018-2023 (w mln USD)

 

2018

2019

2020

2021

2022

2023 do X

Eksport

660,7

715,0

931

1175,7

1044,6

869,5

Import

495,4

613,4

317

555,1

1426

586,4

Saldo

165,3

101,6

614

620,6

-381,4

283,1

 

 

 

 

 

 

Źródło: GUS


​​​​Największy udział w polskim eksporcie do Australii w 2023 r. miały wg danych GUS (wartość w PLN):

  1.  Maszyny i urządzenia mechaniczne, sprzęt elektryczny 895 557 688
  2. Pojazdy, statki powietrzne, jednostki pływające 640 139 001
  3. Produkty przemysłu chemicznego lub pokrewnych 491 721 649
  4. Kamienie szlachetne lub półszlachetne, metale szlachetne 330 997 927
  5. Gotowe art. Spożywcze, napoje bezalkoholowe, alkohol – 297 202 669
  6. Metale nieszlachetne i produkty z metali nieszlachetnych – 236 988 357

Największy udział w polskim imporcie z Australii w 2023 r. miały wg danych GUS (wartość w PLN):

  1. Produkty mineralne – 1 899 572 131
  2. Pojazdy, statki powietrzne, jednostki pływające – 136 635 060
  3. Maszyny i urządzenia mechaniczne, sprzęt elektryczny – 116 735 770
  4. Metale nieszlachetne i produkty z metali nieszlachetnych – 87 433 673
  5. Produkty przemysłu chemicznego lub pokrewnych – 47 989 001
  6. Przyrządy i aparatura optyczna, pomiarowa – 20 392 945

Wzajemne inwestycje

Wg danych strony australijskiej, łączna wartość inwestycji zagranicznych Australii w Polsce w 2021 r. wyniosła ponad 1 mld AUD, z czego ok. 145 mln AUD to FDI. W 2021 r. skumulowana wartość polskich inwestycji zagranicznych w Australii wyniosła 22 mln AUD.

Od 21 sierpnia 2018 r. w Sydney funkcjonuje Zagraniczne Biuro Handlowe Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu, które wspiera polskich przedsiębiorców zainteresowanych rynkiem australijskim. W Australii działają takie polskie firmy jak: Conbelts (przedstawicielstwa polskiej firmy z branży górniczej), Inglot, Comarch, Hicron. Wg analiz ZBH PAIH, na rynku australijskim występuje zwiększone zapotrzebowanie na maszyny i urządzenia, usługi IT oraz produkty spożywcze.

W Polsce obecnych jest kilkadziesiąt przedsiębiorstw australijskich, w tym takie firmy jak: Macquarie Infrastructure and Real Assets (infrastruktura), Goodman Group (logistyka), Balamara Resources (wydobycie węgla) oraz ResMed (technologie medyczne).

Dostęp do rynku

Dostęp do rynku dla polskich towarów i usług

Czynnikami utrudniającymi dostęp do lokalnego rynku dla polskich firm są m.in.: odległość geograficzna, specyfika odizolowania rynku australijskiego, utrudniony dostęp do odbiorców z uwagi na częstą praktykę importerów utrzymywania relacji biznesowych i dostaw wyłącznie za pośrednictwem zamorskich agentów, słabo rozwinięta ze względu na rozmiar kraju wew. sieć infrastrukturalna, skupienie ludności w kilku znacznie od siebie oddalonych największych aglomeracjach miejskich, federalna struktura państwa i administracji z często odrębnymi dla poszczególnych stanów regulacjami administracyjnymi i gospodarczymi, restrykcyjne procedury i przepisy wizowe, graniczne i fitosanitarne. Z drugiej strony czynnikami ułatwiającymi dostęp do rynku Australii jest coraz większa i pozytywna rozpoznawalność Polski i polskich produktów w tym kraju, przynależność Polski do jednolitych struktur gospodarczych UE, podobna polityka pro-biznesowa i ochrony środowiska Polski i Australii oraz coraz większa aktywność polityczno-gospodarcza we wzajemnych relacjach.

Dostęp do rynku pracy

Podjęcie zatrudnienia w Australii wymaga uzyskania wizy z prawem do pracy. Wizy dające prawo do długotrwałego zatrudnienia uzyskiwane są indywidualnie lub w oparciu o sponsoring przyszłego pracodawcy. Wizy uzyskiwane indywidualnie przeznaczone są np. dla lekarzy, pielęgniarek i innych wykwalifikowanych pracowników reprezentujących zawody, które zostały uznane za pożądane w Australii.

Więcej informacji na temat procedur uzyskiwania wiz z prawem do pracy można znaleźć na stronie australijskiego Departamentu Spraw Wewnętrznych: www.homeaffairs.gov.au

29 marca 2014 r. Polska i Australia podpisały porozumienie w sprawie wydawania wiz uczestnikom Programu „Zwiedzaj i Pracuj” (Work and Holiday). Od 1 października 2019 r. limit wiz dla obywateli RP i Australii zainteresowanych udziałem w programie został zwiększony do poziomu 1500.

Nabywanie i wynajem nieruchomości

Najem nieruchomości jest regulowany przez Residential Tenancies Act 1997. W Australii jest wiele agencji nieruchomości, które pośredniczą zarówno w wynajmie, jak i sprzedaży nieruchomości. Do zakupu nieruchomości przez cudzoziemca niezbędne jest, poza nielicznymi wyjątkami, uzyskanie pozwolenia. Informacje na temat nabywania nieruchomości przez cudzoziemców dostępne są na stronie internetowej Foreign Investment Review Board: www.firb.gov.au

System zamówień publicznych

Informacje na temat zasad udzielania zamówień publicznych i aktualnie prowadzonych przetargów dostępne są na portalu rządowym AusTender: www.tenders.gov.au

 

Przydatne kontakty i linki

Administracja gospodarcza

Department of Treasury

www.treasury.gov.au

Department of Foreign Affairs and Trade

www.dfat.gov.au

Department of Finance

www.finance.gov.au

Department of Agriculture, Fisheries and Forestry

www.agriculture.gov.au

Department of Infrastructure, Transport, Regional Development, Communications and the Arts

www.infrastructure.gov.au

Department of Climate Change, Energy, the Environment and Water

www.dcceew.gov.au

Department of Industry, Science and Resources

www.industry.gov.au

Department of Education

www.education.gov.au

Department of Home Affairs

www.homeaffairs.gov.au

AUSTRADE (Australian Trade Commission)

www.austrade.gov.au

Department of Defence

www.defence.gov.au

https://www.defenceindustry.gov.au/

Department of Health and Aged Care

www.health.gov.au

Australian Taxation Office

www.ato.gov.au

Australian Securities and Investment Commission

www.asic.gov.au

Foreign Investment Review Board

www.firb.gov.au

Federal Court of Australia

www.fedcourt.gov.au

 

Samorządy gospodarcze/stanowe Izby Gospodarcze

Australian Chamber of Commerce and Industry

www.acci.asn.au

NSW Business Chamber

www.nswbusinesschamber.com.au

Victorian Employers' Chamber of Commerce and Industry

www.victorianchamber.com.au

South Australian Employers’ Chamber of Commerce and Industry Business SA

www.business-sa.com

Chamber of Commerce & Industry Western Australia

www.cciwa.com

Chamber of Commerce & Industry Queensland

www.cciq.com.au

 

Prasa ekonomiczna

The Australian Financial Review   www.afr.com.au

 

Oficjalne strony o charakterze ekonomicznym

Australijskie Biuro Statystyczne (Australian Bureau of Statistics)

www.abs.gov.au

Strona rządu australijskiego (m.in. wszystkie agendy ekonomiczne)

www.australia.gov.au

Australian Securities Exchange

www.asx.com.au

Reserve Bank of Australia

www.rba.gov.au

Kodeks Standardów Żywności dla Australii i Nowej Zelandii

www.foodstandards.gov.au

Baza danych o targach w Australii

www.eeaa.com.au

Baza danych o warunkach importu do Australii

http://www.agriculture.gov.au/import

Straż graniczna (Australian Immigration and Border Protection)

http://www.border.gov.au

Wykaz standardów stosowanych w Australii

www.standards.org.au

Warunki importu produktów (m.in. kwarantanna, inspekcja)

http://www.agriculture.gov.au/import/bicon

Informacje o certyfikatach australijskich

www.nata.asn.au


Data aktualizacji: 01.2023

{"register":{"columns":[]}}