W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Poświadczenie własnoręczności podpisu

Gdzie załatwisz sprawę?

Poświadczenie własnoręczności podpisu uzyskasz w dowolnie wybranym urzędzie konsularnym RP.

Czy musisz składać dokumenty osobiście?

Tak, aby uzyskać poświadczenie własnoręczności podpisu pod dokumentem, musisz stawić się osobiście w urzędzie konsularnym.

Jak umówisz się na spotkanie?

W wizytę można umówić:

W Wydziale Konsularnym Ambasady RP w Mińsku:

  • na wizytę w sprawach prawnych, paszportowych i obywatelskich umów się za pośrednictwem systemu e-konsulatMiejsca na wizyt w sprawie poświadczenia własnoręczności podpisu uwalniane są w każdą środę i piątek po godz.14:00.

W Konsulacie Generalnym RP w Brześciu:

W Konsulacie Generalnym RP w Grodnie:

  • poprzez Internet – e-mail na adres: grodno.kg.prawne@msz.gov.pl
  • pocztą na adres Konsulat Generalny RP w Grodnie, ul. Budionnego 48A, kod 230023,
  • osoby powyżej 65 roku życia mogą ustalić termin spotkania telefonicznie, dzwoniąc pod nr +375 152 73 10 24.

 

Korespondencja kierowana na adres e-mailowy powinna zawierać:
- imię i nazwisko osoby, od której pochodzi;
- adres/telefon kontaktowy;
- przedmiot sprawy, której dotyczy.

Jakie dokumenty musisz złożyć?

Przygotuj:

  • dokument, pod którym chcesz poświadczyć podpis;
  • ważny dokument tożsamości (paszport lub dowód osobisty).

Pamiętaj! Przepisy prawa polskiego mogą wymagać dla ważności określonych czynności prawnych (np. pełnomocnictwa do zawarcie umowy przeniesienia własności nieruchomości, czy umowy o dział spadku) dochowania formy aktu notarialnego. Poświadczanie przez konsula podpisu na tego typu dokumencie sporządzonym własnoręcznie jest niemożliwe. 

Ile zapłacisz?

Opłata za poświadczenie własnoręczności podpisu wynosi 30 euro (EUR).

Jaki jest termin realizacji?

Poświadczenie podpisu uzyskasz w czasie wizyty w konsulacie.

Jak odbierzesz dokumenty?

Nie dotyczy.

Jak możesz się odwołać?

W przypadku odmowy wykonania czynności, konsul wyda postanowienie, na które możesz  wnieść w terminie 7 dni zażalenie do Ministra Spraw Zagranicznych. Zażalenie wnosi się za pośrednictwem konsula, który wydał postanowienie. 

Najczęściej zadawane pytania

Konsul na wniosek obywatela polskiego lub organu administracji publicznej w Rzeczypospolitej Polskiej poświadcza własnoręczność podpisu i znaku ręcznego oraz sporządza i poświadcza wypisy, odpisy, wyciągi i kopie dokumentów.

 

Konsul może wykonać te czynności również na wniosek cudzoziemca lub organu administracji publicznej w państwie przyjmującym, jeżeli mają one wywrzeć skutek na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

 

POŚWIADCZENIE WŁASNORĘCZNOŚCI PODPISU

W celu poświadczenia własnoręczności podpisu pod dokumentem, który ma zostać włączony do obrotu prawnego w Polsce, należy stawić się osobiście w urzędzie konsularnym i złożyć podpis w obecności konsula. Wymagane jest okazanie ważnego dokumentu tożsamości.

 

Nie ma możliwości zaocznego, telefonicznego lub korespondencyjnego poświadczenia własnoręczności podpisu.

 

Przepisy prawa polskiego mogą wymagać dla ważności określonych czynności prawnych (np. pełnomocnictwa do przeniesienia własności nieruchomości, czy do dokonania zmian w umowie spółki prawa handlowego) dochowania formy aktu notarialnego. Poświadczanie przez konsula podpisu na tego typu dokumencie sporządzanym własnoręcznie jest niemożliwe.

 

Wydział Konsularny nie przygotowuje wzorów dokumentów (w tym pełnomocnictw), na których będzie składany podpis. Osoba wnioskująca o poświadczenie własnoręczności podpisu przez konsula powinna przyjść na wizytę z uprzednio przygotowanym dokumentem w języku polskim.

{"register":{"columns":[]}}