W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

PIC

Konwencja rotterdamska w sprawie procedury zgody po uprzednim poinformowaniu w międzynarodowym handlu niektórymi substancjami chemicznymi i pestycydami

Konwencja rotterdamska jest umową międzynarodową wiążącą prawnie wszystkie państwa będące jej Stronami. Zgodnie z przepisami konwencji wywóz chemikaliów wymienionych w załączniku III może nastąpić wyłącznie, gdy dane państwo (Strona konwencji) wyrazi na to wcześniej zgodę (procedura zgody po uprzednim poinformowaniu - procedura PIC). Informacje o zgodach udzielonych przez poszczególne Strony konwencji publikowane są w  Okólnikach PIC. Ponadto, konwencja zobowiązuje Stronę dokonującą wywozu chemikaliów, których produkcja i stosowanie zostały ograniczone lub zakazane na jej terytorium, do poinformowania o tym wywozie Strony importującej. Wymóg ten musi zostać spełniony przed dokonaniem pierwszego wywozu oraz corocznie przed dokonaniem kolejnego (tak zwana procedura „powiadomienia o wywozie”). Państwa będące Stronami konwencji są też zobowiązane do wymiany informacji dotyczącej chemikaliów mogących być przedmiotem wywozu i przywozu. Wszystkim wywożonym chemikaliom musi towarzyszyć informacja o oznakowaniu opakowań oraz inne informacje dotyczące zagrożeń dla zdrowia lub środowiska.

Przepisy UE

Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 649/2012 z dnia 4 lipca 2012 r. dotyczące wywozu i przywozu niebezpiecznych chemikaliów wdraża na obszarze Unii Europejskiej Konwencję rotterdamską. Rozporządzenie 649/2012 zawiera dodatkowe przepisy wykraczające poza zakres konwencji, co ma na celu zwiększenie ochrony zdrowia i środowiska.

Tekst rozporządzenia w języku polskim jest dostępny TUTAJ  

Rozporządzenie 649/2012 ma zastosowanie do:

  • niektórych niebezpiecznych chemikaliów, które podlegają procedurze zgody po uprzednim poinformowaniu na podstawie konwencji (zwanej „procedurą PIC”);
  • niektórych niebezpiecznych chemikaliów, które są zakazane lub podlegają surowym ograniczeniom w Unii lub w państwie członkowskim;
  • wywożonych chemikaliów w odniesieniu do ich klasyfikacji, oznakowania i pakowania.

Powiadomienia o wywozie chemikaliów  zgodnie z przepisami rozporządzenia 649/2012 dokonuje się poprzez system ePIC, po wcześniejszej rejestracji. Poradnik dla przemysłu dotyczący rejestracji i korzystania z systemu  ePIC dostępny jest w wersji polskiej i angielskiej.

Każdy importer i eksporter chemikaliów wymienionych w załączniku I do rozporządzenia ma obowiązek przekazywania w pierwszym kwartale każdego roku informacji o ilości tych chemikaliów przywiezionych (zaimportowanych) na obszar UE lub wywiezionych (eksportowanych) z obszaru UE w poprzednim roku. Obowiązek ten dotyczy substancji w postaci własnej oraz zawartych w mieszaninach lub w wyrobach.  Aby przekazać informacje o przywozie/wywozie chemikaliów należy zarejestrować się w systemie ePIC i za jego pomocą wysłać wygenerowany raport (article 10 report) do wyznaczonego organu krajowego (w przypadku Polski jest to Biuro do spraw Substancji Chemicznych). Problemy techniczne związane z dostępem do systemu ePIC można zgłaszać poprzez formularz dostępny na stronach ECHA.

Dodatkowe informacje dotyczące przepisów rozporządzenia 649/2012 można uzyskać w Biurze do Spraw Substancji Chemicznych pod adresem epic@chemikalia.gov.pl

 

Informacje dodatkowe:

Nikotyna (nr CAS 54-11-5, nr EC 200-193-3) podlega przepisom rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) Nr 649/2012 z dnia 4 lipca 2012 r. w sprawie wywozu i przywozu niebezpiecznych chemikaliów. Jest ona wymieniona w załączniku I, część 1 oraz 2, do tego rozporządzenia. W związku z tym nikotyna podlega procedurze powiadomienia o wywozie, jak również procedurze zgody po uprzednim powiadomieniu (procedurze PIC). Obowiązek ten jest w mocy bez względu na przewidywaną kategorię zastosowania.
 

Wywóz rtęci

Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2017/852 z dnia 17 maja 2017 r. w sprawie rtęci oraz uchylające rozporządzenie (WE) nr 1102/2008 zakazuje wszelkiego wywozu rtęci metalicznej,  jak również związków rtęci i mieszanin rtęci wymienionych w załączniku I tego rozporządzenia od dat określonych w tym załączniku. Ponadto rozporządzenie 2017/852 nakłada ograniczenia dotyczące przywozu rtęci, które różnią się w zależności od źródła, planowanego wykorzystania oraz miejsca pochodzenia rtęci.

 

Materiały

biuletyn​_nr4
biuletyn​_nr4.pdf 5.59MB
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Informacje o publikacji dokumentu
Pierwsza publikacja:
03.06.2020 13:52 Przemysław Cieśla
Wytwarzający/ Odpowiadający:
Przemysław Cieśla
Tytuł Wersja Dane zmiany / publikacji
PIC 4.0 19.08.2020 10:47 Jacek Cieśla
PIC 3.0 19.08.2020 09:40 Jacek Cieśla
PIC 2.0 17.08.2020 14:05 Jacek Cieśla
PIC 1.0 03.06.2020 13:52 Przemysław Cieśla

Aby uzyskać archiwalną wersję należy skontaktować się z Redakcją BIP

{"register":{"columns":[]}}