W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Sytuacja polskich cmentarzy - wyniki ankiety

W celu zdiagnozowania bieżącej sytuacji w listopadzie-grudniu 2020 r. przeprowadzono ankietę, która rozesłana została do wszystkich gmin w Polsce. Ankietę wypełniło 2.118 gmin, uzyskanie danych dotyczących co najmniej połowy cmentarzy, w tym większości cmentarzy czynnych.

Na pierwszym planie logo KPRM - Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz tekst "Sytuacja polskich cmentarzy - wyniki przeprowadzonej ankiety". W tle dłoń mężczyzny trzymającego długopis oraz ekran laptopa z wyświetlonymi wykresami.

Według wyników ankiety w Polsce znajduje się 12 269 cmentarzy o łącznej powierzchni 16 077 ha. Najczększą część tej liczby stanowią cmentarze wyznaniowe (Wykres nr 1).

Obecnie co najmniej 10% cmentarzy ogółem jest zarządzanych przy wykorzystaniu systemów teleinformatycznych, w tym ponad połowa cmentarzy komunalnych i 3% cmentarzy wyznaniowych (Wykres nr 2). Nadal istnieje co najmniej kilkadziesiąt dużych (wielohektarowych) cmentarzy, które nie zostały ucyfrowione. W większości gminy korzystają z zakupionych systemów lub usług zewnętrznych (Wykres 3).

Powyższe dane potwierdzają potrzebę opracowania i wdrożenia centralnego, ogólnopolskiego systemu zawierającego ustandaryzowane dane na temat osób pochowanych i grobów na wszystkich cmentarzach i niecmentarnych miejscach pochówków w Polsce. Co istotne w projekcie przewidziano umożliwienie integracji danych z istniejącymi systemami i rejestrami zewnętrznymi. Dzięki temu gminy posiadające własne systemy do zarządzania cmentarzami będą mogły nadal z nich korzystać i przekazywać dane do systemu CMP.

Respondencji zostali poproszeni także o wskazanie najistotniejszych finkcjonalności systemu teleinformatycznego do zarządzania cmentarzem. Wyszukiwarka grobów np. poprzez nazwisko była wskazywana najczęściej (Wykres 4). 

Projekt Cyfryzacja Miejsc Pamięci obejmujący stworzenie centralnej wyszukiwarki umożliwiającej znalezienie miejsc pochówków niezależnie od ich lokalizacji na terenie kraju oraz informacji nt. grobów i osób pochowanych, ze szczególnym uwzględnieniem osób zasłużonych wychodzi na przeciw potrzebom zarządcy cmentarzy i obywateli. 

Szczegółowe wyniki ankiety są dostępne w materiałach poniżej.

Materiały

Szczegółowe wyniki ankiety
Ankieta​_-​_cmentarze​_2020.pdf 7.80MB

Zdjęcia (4)

{"register":{"columns":[]}}