W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Posiedzenie Zespołu problemowego ds. budżetu, wynagrodzeń i świadczeń socjalnych

06.05.2024

Informacja Ministerstwa Finansów na temat Wieloletniego Planu Finansowego Państwa (WPFP)  na lata 2024-2027 oraz dyskusja dotycząca wypracowania wspólnego stanowiska stron w sprawie Wieloletniego Planu Finansowego Państwa była przedmiotem posiedzenia Zespołu problemowego ds. budżetu, wynagrodzeń i świadczeń socjalnych.

Na zdjęciu widnieje stół prezydialny za którym siedzą od lewej strony: Przewodniczący zespołu ds. budżetu, wynagrodzeń i świadczeń socjalnych – Leszek Miętek, Jurand Drop – Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Finansów oraz Katarzyna Nowakowska - Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Po obu stronach stołu widnieją dwie flagi: Polski i UE. W tle siedzących znajduje się baner z napisem Rada Dialogu Społecznego a nad nim wisi godło Polski.

Spotkanie odbyło się 6 maja 2024 r. w Centrum Partnerstwa Społecznego „Dialog”. Stronę rządową w posiedzeniu reprezentowała Katarzyna Nowakowska – Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oraz Jurand Drop – Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Finansów.

Wiceminister J. Drop poinformował, że Wieloletni Plan Finansowy Państwa (WPFP) przedstawia średniookresowy scenariusz sytuacji gospodarczej Polski i jej finansów publicznych do 2027 roku. Określa główne cele funkcji państwa oraz ich mierniki. WPFP nie zawiera już aktualizacji Programu konwergencji, ponieważ odpowiednie przepisy UE stanowiące podstawę do jego opracowania przestały obowiązywać w kwietniu br.
Przyjęty scenariusz zakłada, że w 2024 r. tempo wzrostu gospodarczego w Polsce przyspieszy do 3,1%. W kolejnych latach m.in. dzięki stale malejącej inflacji oraz inwestycjom podejmowanym w ramach KPO, utrzyma się na poziomie średnio ponad 3%.  W 2024 r. inflacja konsumencka wyniesie 5,2%, a w 2025 r. 4,1%. W pierwszej połowie bieżącego roku inflacja pozostanie na niskim poziomie, a następnie spodziewany jest jej wzrost wynikający z odmrożenia cen prądu i gazu dla gospodarstw domowych. W przedstawionej prognozie założono odmrożenie cen, bez uwzględnienia ewentualnych działań osłonowych w tym zakresie. Poinformował, że deficyt sektora instytucji rządowych i samorządowych wyniósł w 2023 r. 5,1% PKB, a dług sektora wyniósł 49,6% PKB. Główną przyczyną deficytu były wysokie wydatki obronne, środki zastosowane w celu złagodzenia skutków wysokich cen energii oraz kontynuowanie pomocy humanitarnej dla obywateli Ukrainy. W roku bieżącym oczekuje się utrzymania się deficytu powyżej 3% PKB. Od 2025 roku zakładane jest jego stopniowe zmniejszanie, średnio o 0,5% PKB w ujęciu strukturalnym rocznie.

Wiceminister J. Drop poinformował również o pracach nad przepisami ustanawiającymi Radę Fiskalną, która pełniłaby funkcję polskiej niezależnej instytucji fiskalnej w rozumieniu dyrektywy Rady UE w sprawie wymogów dla ram budżetowych państw członkowskich. Zmiana unijnych przepisów nakłada na państwa członkowskie obowiązek posiadania niezależnych instytucji fiskalnych (IFI). Na dzień dzisiejszy Polska nie posiada organu spełniającego określone w nowych przepisach wymogi dotyczące IFI. Zgodnie z wymogami dyrektywy UE, Rada będzie organem doradczym, niezależnym od Ministerstwa Finansów. Będzie się skupiać na wydawaniu opinii dotyczących zagadnień budżetowych, do których Ministerstwo Finansów będzie musiało się odnieść, zgodnie ze stosowaną w unijnym zarządzaniu gospodarczym zasadą „zastosuj się lub wytłumacz” (ang. „comply or explain”).

Następnie z udziałem partnerów społecznych odbyła się dyskusja w kwestiach przedstawionych przez Ministerstwo Finansów.

Stronie pracowników i stronie pracodawców Zespołu nie udało się wypracować wspólnego stanowiska do przedłożonego Wieloletniego Planu Finansowego Państwa.
 

{"register":{"columns":[]}}