W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Monitoring jakości powietrza

Poniżej znajdują się informacje udostępniane na podstawie art. 24 i 25 ustawy o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko:

 

- Informacje dotyczące klasyfikacji stref, w których dokonuje się oceny jakości powietrza

Zgodnie z zapisami art. 88 ust. 2. ustawy - Prawo ochrony środowiska, przynajmniej raz na 5 lat Główny Inspektor Ochrony Środowiska dokonuje oceny jakości powietrza w strefach na potrzeby ustalenia odpowiedniego sposobu wykonywania ocen rocznych, zwanej oceną pięcioletnią. Szczegółowe informacje na temat klasyfikacji stref dostępne są w postaci map, zbiorczych raportów i wojewódzkich raportów na portalu Jakość Powietrza GIOŚ.

Zgodnie z art. 89 ust. 1 ustawy Prawo ochrony środowiska, na podstawie wyników pomiarów prowadzonych na stacjach Państwowego Monitoringu Środowiska Główny Inspektor Ochrony Środowiska w terminie do 30 kwietnia każdego roku, dokonuje oceny jakości powietrza w danym województwie za poprzedni rok kalendarzowy. Wyniki ocen publikowane są w formie wojewódzkich raportów dostępnych na portalu Jakość Powietrza GIOŚ w zakładce Publikacje oraz w postaci map i zbiorczych raportów. Wyniki ocen GIOŚ przekazuje zarządowi województwa, który  opracowuje i wdraża program ochrony powietrza w województwie dla  stref, w których zanotowano przekroczenia norm jakości powietrza.

 

- Informacje dotyczące wyników pomiarów, na podstawie których Główny Inspektor Ochrony Środowiska dokonuje oceny poziomów substancji w powietrzu w strefach

Bieżące i archiwalne wyniki pomiarów dostępne są do samodzielnego, bezpłatnego wyszukiwania, przeglądania i pobierania za pomocą wyszukiwarki danych pomiarowych w Banku danych pomiarowych portalu Jakość Powietrza GIOŚ oraz jako przygotowane do pobrania zestawy danych.

 

- Sprawozdania dotyczące lokalizacji prowadzenia badań monitoringu jakości powietrza

Wykazy stanowisk pomiarowych monitoringu jakości powietrza funkcjonujących w ramach Państwowego Monitoringu Środowiska w poszczególnych latach stanowią załączniki nr 1 do Wykonawczych programów państwowego monitoringu środowiska opracowywanych przez Głównego Inspektora Ochrony Środowiska, publikowanych na dedykowanej podstronie portalu Jakość Powietrza GIOŚ. Dane uzyskane w wyniku prowadzenia tych badań dostępne są do samodzielnego, bezpłatnego wyszukiwania, przeglądania i pobierania za pomocą wyszukiwarki danych pomiarowych w Banku danych pomiarowych portalu Jakość Powietrza GIOŚ oraz jako przygotowane do pobrania zestawy danych.

 

- Monitoring tła zanieczyszczeń atmosfery oraz jego wyniki

Monitoring tła zanieczyszczenia atmosfery w Polsce ma na celu wypełnienie jednego ze zobowiązań Polski wynikających z „Konwencji w sprawie transgranicznego zanieczyszczania powietrza na dalekie odległości” oraz Protokołu do tej Konwencji w sprawie finansowania EMEP, związanego z dostarczaniem informacji o stężeniach i strumieniach wybranych zanieczyszczeń docierających do podłoża. Podobieństwa programowe umożliwiają jednocześnie udział stacji tłowych w programie GAW/WMO oraz realizację wymagań HELCOM w zakresie badań jakości powietrza w rejonie Bałtyku (dotyczy stacji w Łebie). Szczegółowe informacje znajdują się na dedykowanej stronie portalu Jakość Powietrza GIOŚ. W celu zapewnienia informacji o stężeniach zanieczyszczeń zwłaszcza pyłowych w powietrzu na obszarach oddalonych od źródeł emisji zanieczyszczeń dyrektywy Unii Europejskiej wprowadziły obowiązek monitorowania jakości powietrza na stacjach tła regionalnego zwłaszcza pod kątem składu chemicznego pyłu drobnego PM10 i PM2,5 oraz stężenia w powietrzu rtęci w stanie gazowym. Szczegółowe informacje na temat programów badawczych regionalnego tła zanieczyszczenia powietrza określonych w dyrektywach UE znajdują się na dedykowanej stronie portalu Jakość Powietrza GIOŚ.

 

- Informacje dotyczące programów ochrony powietrza

Zgodnie z zapisami art. 92 b ustawy - Prawo ochrony środowiska, informacje o obowiązujących programach ochrony powietrza i ich aktualizacjach, oraz o planach działań krótkoterminowych, publikowane są na dedykowanej stronie portalu Jakość Powietrza GIOŚ.

 

Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Informacje o publikacji dokumentu
Pierwsza publikacja:
13.10.2022 16:27 Michał Nurzyński
Wytwarzający/ Odpowiadający:
Monika Skolniak/Michał Nurzyński
Tytuł Wersja Dane zmiany / publikacji
Monitoring jakości powietrza 1.0 13.10.2022 16:27 Michał Nurzyński

Aby uzyskać archiwalną wersję należy skontaktować się z Redakcją BIP

{"register":{"columns":[]}}