W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Co jeśli zostanie na mnie nałożona kara

Zakończeniem każdej ze spraw jest decyzja administracyjna o nałożeniu kary w wysokości uzależnionej od rodzaju stwierdzonego naruszenia.

Od decyzji służy stronie wniosek o ponowne rozpatrzenie sprawy do Głównego Inspektora Transportu Drogowego, w terminie 14 dni od dnia doręczenia decyzji. Jeżeli strona nie chce korzystać z wniosku o ponowne rozpatrzenie sprawy może wnieść skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie za pośrednictwem Głównego Inspektora Transportu Drogowego w terminie 30 dni od dnia doręczenia decyzji. Strona może ubiegać się o zwolnienie od obowiązku uiszczenia kosztów sądowych albo przyznanie prawa pomocy. Ponadto strona może zrzec się prawa do wniesienia wniosku o ponowne rozpatrzenie sprawy. Z dniem doręczenia Głównemu Inspektorowi Transportu Drogowego oświadczenia o zrzeczeniu się prawa do złożenia powyższego wniosku wydana decyzja staje się ostateczna i prawomocna, w tej sytuacji strona traci również prawo zaskarżenia decyzji do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie.

Ponadto, w przypadku otrzymania decyzji nakładającej karę, ukarany może złożyć wniosek do Głównego Inspektora Transportu Drogowego o umorzenie w całości, albo w części, rozłożenia na raty lub odroczenia terminu spłaty całości lub części należności, z tytułu nałożonej kary administracyjnej.

Podmiot zobowiązany do uiszczenia kary pieniężnej, uiszcza tę karę na właściwy rachunek bankowy w terminie 21 dni od dnia, w którym decyzja w sprawie nałożenia kary stała się ostateczna. Jeżeli kara pieniężna nie zostanie uiszczona wszczęte zostanie postępowania egzekucyjne na podstawie ustawy z dnia 17 czerwca 1966 r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji.

{"register":{"columns":[]}}