W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Finał konkursu na najciekawsze opowiadanie lub bajkę dotyczące bezpieczeństwa ruchu drogowego

03.09.2021

Ponad 1100 bajek i opowiadań, dziesiątki przepisów i zasad brd oraz interesujące wnioski i spostrzeżenia. Poziom prac był wysoki, podejście do tematu różnorodne, a wybór najlepszych opracowań to wynik trudnych dyskusji członków komisji. Z laureatami konkursu spotkali się dziś Małżonka Prezydenta RP Agata Kornhauser-Duda, Minister Infrastruktury Andrzej Adamczyk, Wiceminister Edukacji i Nauki Tomasz Rzymkowski, Główny Inspektor Transportu Drogowego Alvin Gajadhur oraz Prezes Polskiego Radia Agnieszka Kamińska.

Od lewej Minister Infrastruktury Andrzej Adamczyk, Główny Inspektor Transportu Drogowego Alvin Gajadhur, Prezes Polskiego Radia Agnieszka Kamińska, Wiceminister Edukacji i Nauki Tomasz Rzymkowski. Na wprost siedzą laureaci konkursu z rodzicami/opiekunami.

 

Konkurs na najciekawsze opowiadanie lub bajkę o bezpieczeństwie ruchu drogowego został ogłoszony przez Główny Inspektorat Transportu Drogowego 6 maja 2021 r. Został objęty Honorowym Patronatem przez Małżonkę Prezydenta RP Panią Agatę Kornhauser-Dudę. W Komitecie Honorowym zasiada Minister Edukacji i Nauki, zaś Polskie Radio S.A. objęło inicjatywę Patronatem Medialnym.

Jest mi bardzo miło spotkać się z Wami. Tym razem online, może kiedyś będzie okazja, żeby spotkać się na żywo. Bardzo cieszę się, że mogłam konkurs objąć Honorowym Patronatem. Jak wiemy bezpieczeństwo nas wszystkich jest ogromnie ważne, a bezpieczeństwo najmłodszych tym bardziej. Chciałabym Wam, Moi Drodzy, bardzo serdecznie pogratulować i podziękować za to, że wystartowaliście w tym konkursie. Przyznam, że jestem pod ogromnym wrażeniem Waszych prac: opowiadań i bajek. Wykazaliście się przede wszystkim ogromną kreatywnością. Gratuluję Wam talentu pisarskiego, ale też i pomysłowości. Dziękuję Wam również za to, że udowodniliście, że jesteście odpowiedzialnymi uczestnikami ruchu drogowego - podkreśliła Pierwsza Dama Agata Kornhauser-Duda.

Uroczyste zakończenie konkursu, ogłoszenie wyników oraz spotkanie z laureatami odbyło się w siedzibie GITD. Cześć laureatów dołączyła do spotkania online.

Na konkurs wpłynęły 1124 opowiadania, to świadczy o ogromnej popularności. Bardzo wysoki poziom i trudno było wybrać te najlepsze prace. Serdecznie dziękuję wszystkim uczestnikom za tak liczny udział, a laureatom gratuluję. Serdecznie też dziękuję Pani Prezydentowej za objęcie Honorowym Patronatem konkursu - mówił Główny Inspektor Transportu Drogowego Alvin Gajadhur - Inspekcja Transportu Drogowego zajmuje się nie tylko kontrolą - to nasza podstawowa działalność, ale od wielu, wielu lat jesteśmy obecni w szkołach. Teraz w związku z pandemią prowadzimy lekcje bezpieczeństwa online. Przeszkoliliśmy już blisko 13 tys. dzieci na około 260 lekcjach. Te działania będziemy w dalszym ciągu prowadzić. Edukujemy również dzieci na oddziałach szpitalnych - dodał Szef ITD.

Dla mnie, jako Prezesa Zarządu Polskiego Radia, to wielka radość i wielki zaszczyt, że mogliśmy patronować tej inicjatywie, że możemy brać udział w tak świetnych inicjatywach. Bardzo dziękuję za zaproszenie, za możliwość emisji na naszych antenach założeń projektu, ponieważ kwestie bezpieczeństwa ruchu drogowego, zwłaszcza tych najmłodszych uczestników, są wpisane w genotyp mediów publicznych, zwłaszcza Polskiego Radia. - mówiła Agnieszka Kamińska, Prezes Polskiego Radia.

Każda praca musiała zawierać odniesienia do co najmniej 3 zasad lub przepisów brd, jednym z głównych bohaterów musiał być Krokodylek Tirek i co istotne, prace musiały charakteryzować się walorem edukacyjnym.

Tutaj pojawiają się nasze nadzieje literackie na kolejne pokolenia i z tego trzeba się bardzo cieszyć. I gratulować Inspekcji Transportu Drogowego, że te nadzieje literackie są tutaj obudzone, dzięki takim właśnie inicjatywom. W szczególności takie inicjatywy pozwalają się uczyć przez zabawę, uczyć zasad ruchu drogowego. Wiemy, że dzieci szybko się uczą i doskonale rozpoznają te zachowania, które mogą nieść niebezpieczeństwo w ruchu drogowym. Jestem przekonany, że wszyscy uczestnicy konkursu już przez całe swoje życie będą pamiętali o tych zasadach, których trzeba przestrzegać. To jest nasz cel. Polskie drogi muszą być bezpieczne. - zaznaczył Minister Infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Chciałbym bardzo podziękować Inspekcji Transportu Drogowego za inicjatywę tego konkursu. My, jako Ministerstwo Edukacji i Nauki, uważamy że nie ma nic bardziej fundamentalnego niż kwestia bezpieczeństwa. W tym przypadku bezpieczeństwa w ruchu drogowym, korzystania z przestrzeni publicznej. Ta inicjatywa bada wiedzę młodych ludzi, ale kreuje również młodych artystów, bo wiele tych prac jest na najwyższym znanym mi poziomie. Tak duże zainteresowanie tym konkursem pokazuje jak ważny był to konkurs. Wszystkim serdecznie gratuluję. Zwłaszcza tym wszystkim, którzy otrzymają dziś nagrody. Ale również tym wszystkim, którzy wzięli w nim udział oraz tym wszystkim nauczycielom i rodzicom, którzy byli również zaangażowani w zmotywowanie i przygotowanie tych prac. - podkreślił Sekretarz Stanu w Ministerstwie Edukacji i Nauki Tomasz Rzymkowski.

Mali literaci prześcigali się w pomysłach. Pojawiły się elementy fantasy, magii i historii. Wszystkie prace łączy jedno - wrażliwość na potrzeby innych, dbałość o bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego i doskonała znajomość zasad brd.

Skupiłam się najbardziej na przejściach dla pieszych, ponieważ bardzo często słyszy się o wypadkach na przejściach. Kierowcy niestety nie zawsze są skupieni, nie zwracają na to uwagi i przez to jest wiele wypadków. - mówiła Lena Kurczewska ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Olszynie.

W mojej pracy najważniejsze było bezpieczeństwo, zasady brd, ale również to jak inne dzieci przyjmą moją pracę, jak ją ocenią. Bardzo chciałem, żeby moja pracę czytano z przyjemnością. Najważniejsza sprawa, aby rowerzyści mieli kaski, aby zwracać uwagę na to, aby dzieci w trakcie jazdy samochodem zapinały. - wyliczał Jan Gryzło ze Sportowej Szkoły Podstawowej nr 17 w Sosnowcu.

W mojej pracy najważniejsze było bezpieczeństwo pieszych i rowerzystów, aby piesi i rowerzyści mieli odblaski, aby pamiętać o zadach bezpieczeństwa, które obowiązują na drodze i aby wszyscy się do nich stosowali. - podkreśliła Natalia Roróg ze Szkoły Podstawowej im. Józefa Chełmońskiego w Łyszkowicach.

W dzisiejszym spotkaniu uczestniczyli nie tylko laureaci konkursu, ale również rodzice i ich nauczyciele.

Chciałbym bardzo serdecznie, w imieniu dyrektorów szkół uczestniczących w konkursie, podziękować Pani Prezydentowej za patronat, ale również Organizatorom. Takie akcje są niezwykle cenne, bo one chronią zdrowie i życie ludzi. Tego nie zmierzymy i nie policzymy. Ale właśnie takie akcje mają taki skutek w postaci ratowania zdrowia i życia ludzkiego. Jesteśmy dumni z tego naszego młodego pokolenia, które tak wspaniale pisze. Jest to ogromnie budujące. - powiedział Grzegorz Bortnowski, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 8 w Toruniu.

Konkurs literacki był prowadzony w trzech kategoriach wiekowych: 10 - 11 lat, 12 - 13 lat oraz 14 - 15 lat. Wybrano 10 najlepszych prac w tych trzech kategoriach wiekowych.

Laureaci Konkursu na najciekawsze opowiadanie lub bajkę dotyczące bezpieczeństwa ruchu drogowego

Laureaci konkursu w kategorii wiekowej 14-15 lat:

I MIEJSCE - Julia Szeląg ze Szkoły Podstawowej nr 8 w Toruniu.

II MIEJSCE - Emilia Kuźmiczuk ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnych w Lublinie.

III MIEJSCE - Amelia Kołacz z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Gniewoszowie.

Laureaci konkursu w kategorii wiekowej12-13 lat:

I MIEJSCE - Anna Szymańska ze Szkoły Podstawowej nr 83 we Wrocławiu.

II MIEJSCE - Lena Kurczewska ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Olszynie.

III MIEJSCE - Karina Nawara ze Szkoły Podstawowej im. Wojciecha Rypla w Rabie Niżnej i Jan Gryzło ze Sportowej Szkoły Podstawowej nr 17 w Sosnowcu.

Laureaci konkursu w kategorii wiekowej 10-11 lat:

I MIEJSCE - Edyta Czernek ze Szkoły Podstawowej w Rybarzowicach.

II MIEJSCE - Natalia Roróg ze Szkoły Podstawowej im. Józefa Chełmońskiego w Łyszkowicach i Karol Grycel ze Szkoły Podstawowej nr 50 w Białymstoku.

Laureaci obecni w siedzibie GITD już dziś otrzymali nagrody przygotowane przez Organizatora Konkursu, Pierwszą Damę oraz Partnerów Konkursu. Natomiast dzieciom, które uczestniczyły w spotkaniu online, nagrody zostaną przesłane.

Materiały

NAGRODY.mp4
NAGRODY.mp4 230.36MB

Zdjęcia (11)

{"register":{"columns":[]}}