W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

O bezpiecznym transporcie i ruchu drogowym na Forum Ekonomicznym

08.09.2021

Wzmocnienie potencjału kontrolnego i rozbudowa systemu fotoradarowego, inwestycje drogowe oraz zmiany legislacyjne – o tym między innymi rozmawiano w trakcie trwającego Forum Ekonomicznego w Karpaczu. W dyskusjach eksperckich uczestniczy Główny Inspektor Transportu Drogowego Alvin Gajadhur.

Uczestnicy dyskusji w ramach panelu tematycznego „Drogi rozwoju europejskiego transportu. Jak zapewnić bezpieczeństwo?”

Pierwszego dnia odbyła się między innymi dyskusja w ramach panelu tematycznego "Drogi rozwoju europejskiego transportu. Jak zapewnić bezpieczeństwo?". W dyskusji uczestniczyli: Sekretarz Stanu w Ministerstwie Infrastruktury Rafał Weber, Główny Inspektor Transportu Drogowego Alvin Gajadhur, Dyrektor Instytutu Transportu Samochodowego Marcin Ślęzak, Przewodniczący Socjaldemokracji Polskiej Wojciech Filemonowicz oraz Prezes Zarządu Port Lotniczy "Rzeszów - Jasionka" Adam Hamryszczak.

Panel poświęcono bezpieczeństwu w transporcie, działaniach podejmowanych na rzecz poprawy bezpieczeństwa na drogach oraz inwestycjom drogowym.

Szef ITD podkreślił, że Inspekcja podejmuje szereg inicjatyw, które mają wpłynąć na zwiększenie poczucia bezpieczeństwa użytkowników ruchu drogowego, w tym inwestuje w rozwiązania wzmacniające system kontroli brd.

Skuteczność urządzeń rejestrujących jest wysoka i ich obecność na polskich drogach znacznie poprawia bezpieczeństwo. Analizy bezsprzecznie wskazują na pozytywny wpływ urządzeń na spadek liczby wypadków i ich skutków. Jeśli chodzi np. o ofiary śmiertelne, w przypadku 462 urządzeń, pozytywny wpływ oceniono na poziomie 97 proc. W wielu miejscach objętych kontrolą liczba zdarzeń, osób rannych oraz ofiar śmiertelnych spadła niemal do zera.- mówił Główny Inspektor Transportu Drogowego Alvin Gajadhur. Dziś w systemie CANARD pracuje ok. 500 urządzeń, ale jesteśmy w trakcie rozbudowy systemu i montujemy urządzenia w 100 nowych lokalizacjach. Już planujemy dalszy rozwój systemu. W ramach Krajowego Planu Odbudowy planujemy montaż ponad 120 kolejnych urządzeń - dodał.

Główny Inspektor zwrócił uwagę na szczególną datę - 20 lat temu 6 września uchwalono ustawę o transporcie drogowym, która umożliwiła powołanie Inspekcji Transportu Drogowego. Instytucji kontrolnej, której działalność bezpośrednio wpłynęła na poprawę bezpieczeństwa i jakość usług świadczonych w transporcie.

Wielu kierowców i przewoźników ocenia dziś, że przed powstaniem Inspekcji Transportu Drogowego, w ciężkim transporcie panowała tzw. "wolna amerykanka". Nie przestrzegano norm czasu pracy, a pojazdy były w fatalnym stanie technicznym. Dziś nadal wykrywamy naruszenia, normy czasu pracy są przez część kierowców nieprzestrzegane, ale to nie jest taka skala jak kiedyś. Obecność Inspekcji ma wpływ także na poprawę stanu taboru samochodowego przewoźników, likwidację szarej strefy w przewozach osób, ograniczenie przypadków niszczenia infrastruktury drogowej przez przeciążone pojazdy i ochronę środowiska naturalnego. Od samego początku istnienia Inspekcji stawiamy sobie za cel ochronę rodzimego rynku transportowego, zapewnienie warunków dla uczciwej konkurencji i poprawę bezpieczeństwa w transporcie ciężkim. - podkreślił Alvin Gajadhur.

Uczestnicy dyskusji rozmawiali również o wprowadzonych i projektowanych zmianach legislacyjnych, których celem jest poprawa bezpieczeństwa.

Przygotowaliśmy pakiet zmian prawnych, który ma wpłynąć na wyeliminowanie pijanych kierowców, a takich na polskich drogach wciąż jest bardzo dużo, jak i ujarzmić tych, którzy jeżdżą z nadmierną prędkością, przekraczając ją w sposób radykalny, a tym samym stwarzając zagrożenie dla siebie i dla innych. To będzie wiązało się m.in. z wyższymi karami mandatów za te wykroczenia drogowe. - mówił Rafał Weber, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Infrastruktury. Jednym z istotnych obszarów są inwestycje drogowe, które zastępują już i wymagające gruntownej modernizacji drogi, ale również inwestujemy w rozwiązania infrastrukturalne, które mają poprawić bezpieczeństwo niechronionych uczestników ruchu drogowego. - dodał Wiceminister Infrastruktury.

W trakcie dyskusji zwrócono również uwagę na kluczową rolę edukacji, jako sposobu kształtowania właściwych postaw dotyczących bezpieczeństwa i uczestnictwa w ruchu drogowym.

Jubileuszowe XXX Forum Ekonomiczne odbywa się w Karpaczu.

Zdjęcia (4)

{"register":{"columns":[]}}