W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Handel ludźmi w Polsce. Raport 2017

08.06.2018

Zachęcamy do lektury publikacji „Handel ludźmi w Polsce. Raport 2017”, który prezentuje aktualną sytuację w Polsce - statystyki i trendy, a także zmiany regulacji dotyczących handlu ludźmi, nowe rozwiązania proceduralne i kwestie współpracy międzynarodowej.

Handel ludźmi jest przestępstwem wieloczynnościowym, a sprawcy stosują szereg środków celem skutecznego zwerbowania i wykorzystania ofiar. Najczęściej są to metody dotyczące wprowadzania w błąd co do oferowanej pracy lub charakteru związku emocjonalnego pomiędzy werbownikiem a przyszłą ofiarą (tzw. metoda „na miłość”). Osoby są wykorzystywane do niewolniczej pracy, prostytucji, żebractwa, do popełniania przestępstw, do zawierania fikcyjnych umów, w tym także małżeńskich. Stają się więc silnie uzależnione od sprawców zarówno materialnie, jak i emocjonalnie. Dlatego też przeciwdziałanie handlowi ludźmi, jak również pomoc ofiarom mają wymiar wielosektorowy i wymagają kompetencji ekspertów z wielu dziedzin. Dodatkowo, warto być wyczulonym i mieć na uwadze, że w dyskursie społecznym panuje wiele mitów i błędnych przekonań na temat zjawiska handlu ludźmi. Jedynie prawidłowe zdefiniowanie kluczowych wskaźników/elementów handlu ludźmi może być pierwszym krokiem w identyfikacji ofiar i może pomóc uratować komuś życie.

Materiały

Handel ludźmi. Raport 2017
Raport​_HL​_w​_Polsce​_za​_2017.pdf 1.15MB
{"register":{"columns":[]}}