W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Cyfryzacja żeglugi na Dolnej Odrze

22.11.2021

18 listopada 2021 r. w Szczecinie odbyło się seminarium-naukowo badawcze podsumowujące wdrożenie Systemu Informacji Rzecznej na Dolnej Odrze, który obejmie ponad 242 km drogi wodnej.

Szlak Odry w Szczecinie
- Rozwój usług cyfrowych świadczonych na śródlądowych drogach wodnych jest jednym z priorytetów Ministerstwa Infrastruktury. Bezpieczna i nowoczesna żegluga śródlądowa potrzebuje innowacyjnych rozwiązań zapewniających zarówno efektywny transport, jak i sprawną komunikację oraz wymianę informacji – powiedział wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk.

 

System RIS (ang. River Information Services) umożliwia zarządzanie systemem kontroli ruchu, co przekłada się na poprawę bezpieczeństwa i konkurencyjności transportu rzecznego. Dostarczane usługi, w tym serwis komunikatów dla kapitanów statków czy dostęp do elektronicznych map nawigacyjnych, wzmocnią niezawodność żeglugi śródlądowej i pozwolą na jej większe wykorzystanie w łańcuchach logistycznych.
 
Seminarium było kompleksowym podsumowaniem pełnego wdrożenia RIS na dolnym odcinku Odry. Podkreślono, że implementacja RIS jest działaniem komplementarnym do inwestycji prowadzonych na Odrzańskiej Drodze Wodnej. W trakcie wydarzenia omówiono kwestię objęcia usługami RIS kolejnych odcinków Odry oraz Wisły od Trójmiasta do Bydgoszczy.
Cyfryzacja żeglugi śródlądowej podejmowana jest również w innych programach opracowywanych przez Ministerstwo Infrastruktury.
 
Organizatorem wydarzenia był Urząd Żeglugi Śródlądowej w Szczecinie odpowiedzialny za realizację projektu.
Zadanie jest współfinansowane ze środków Unii Europejskiej, wartość inwestycji to ponad 21 mln zł.

{"register":{"columns":[]}}