W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Kolejne wsparcie dla polskich projektów mobilności wojskowej z Instrumentu „Łącząc Europę” przyznane

23.12.2022

Komisja Europejska rozstrzygnęła drugi konkurs w ramach Instrumentu „Łącząc Europę” 2021-2027 (CEF) w obszarze tematycznym „Dostosowanie sieci TEN-T do podwójnego cywilno-wojskowego zastosowania (dual use) w ramach mobilności wojskowej (tzw. Military Mobility)”. Dofinansowanie otrzymało 5 polskich projektów na łączną kwotę ponad 33 mln euro.

Autostrada

Polska pozyskała wsparcie dla największej liczby przedsięwzięć w porównaniu z pozostałymi państwami członkowskimi, którym przyznano wsparcie ze środków CEF. Zwycięskie projekty będą przyczyniać się do rozwoju mobilności wojskowej w różnych sektorach transportu: lotniczym, drogowym i kolejowym.

– Kolejny raz Polska aktywnie i z sukcesem uczestniczy w pozyskiwaniu środków unijnych dla rozwoju sektora transportu. To ważne wsparcie dla infrastruktury podwójnego cywilno-wojskowego zastosowania, szczególnie w obecnej sytuacji, gdy wojna w Ukrainie wpływa również na zakłócenia łańcuchów logistycznych. Dywersyfikacja w podziale środków pokazuje, że każdy sektor transportu może uzyskać wsparcie, z czego skutecznie korzystają polscy zarządcy infrastruktury transportowej – zaznaczył minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.


Dofinansowanie z budżetu CEF otrzymały następujące przedsięwzięcia:

  • Prace na punktach ładunkowych w zakresie sieci TEN-T – beneficjent PKP PLK SA;
  • Obiekty mostowe na wybranych drogach krajowych w sieci TEN-T zlokalizowane na trasach predefiniowanych dla przemieszczeń wojsk – beneficjent GDDKiA;
  • Utrzymanie strategicznego znaczenia Alei Wojska Polskiego w Częstochowie dla potrzeb obrony narodowej – beneficjent Gmina Miasto Częstochowa;
  • Inwestycje w zakresie infrastruktury podwójnego zastosowania na Lotnisku Chopina w Warszawie w zakresie utrzymania operacji usług podstawowych (24/7) – beneficjent Przedsiębiorstwo Państwowe Porty Lotnicze;
  • Budowa bazy paliw Katowice Airport wraz z bocznicą kolejową i kolejowym frontem rozładunkowym do podwójnego cywilno-wojskowego zastosowania – beneficjent Górnośląskie Towarzystwo Lotnicze SA.

W I połowie 2023 r. Komisja Europejska planuje ogłoszenie kolejnego, już ostatniego w tej edycji CEF, konkursu w tematyce mobilności wojskowej.

{"register":{"columns":[]}}