W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Przewozy krajowe

Przewozy krajowe

Zasady wykonywania krajowego transportu drogowego osób i rzeczy reguluje ustawa z dnia 6 września 2001 r. o transporcie drogowym (Dz. U. z 2022 r. poz. 2201).

Wykonywanie krajowego transportu drogowego w zakresie:

  • przewozu osób samochodem osobowym, pojazdem samochodowym przeznaczonym konstrukcyjnie do przewozu powyżej 7 i nie więcej niż 9 osób łącznie z kierowcą oraz taksówką wymaga uzyskania odpowiedniej licencji,

  • przewozu osób autobusem oraz przewozu rzeczy (dla pojazdów o DMC powyżej 3,5 t.) wymaga uzyskania zezwolenia na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego,

  • pośrednictwa przy przewozie rzeczy lub pośrednictwa przy przewozie osób wymaga uzyskania odpowiedniej licencji.

Licencja na przewóz osób, licencja na pośrednictwo przy przewozie rzeczy lub licencja na pośrednictwo przy przewozie osób jest udzielana na czas oznaczony, nie krótszy niż 2 lata
i nie dłuższy niż 50 lat.

Zezwolenie na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego jest udzielane na czas nieoznaczony.

Organem właściwym w sprawach udzielenia, odmowy udzielenia, zmiany lub cofnięcia licencji (poza taksówką) lub zezwolenia na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego jest starosta właściwy dla siedziby albo miejsca zamieszkania przedsiębiorcy.

Licencję na wykonywanie transportu drogowego w zakresie pośrednictwa przy przewozie osób udziela Główny Inspektor Transportu Drogowego.

W zakresie przewozu osób taksówką na obszarze gminy albo gmin sąsiadujących - po zawarciu przez nie porozumienia - organem właściwym jest wójt, burmistrz lub prezydent miasta właściwy dla siedziby albo miejsca zamieszkania przedsiębiorcy, a na obszarze miasta stołecznego Warszawy – jest Prezydent miasta stołecznego Warszawy.

W przypadku krajowych przewozów drogowych osób istnieje możliwość wykonywania przewozów pasażerskich w formie przewozów regularnych lub przewozów regularnych specjalnych. Na ich wykonywanie wymagane jest zezwolenie wydawane, w zależności od zasięgu tych przewozów, przez wójta, burmistrza, prezydenta miasta, starostę, marszałka województwa.

Zezwolenia na przewozy regularne w krajowym transporcie drogowym są udzielane na czas nie dłuższy niż do 31 grudnia 2023 r.

Do przewozów regularnych mogą być używane wyłącznie autobusy.

Zezwolenia na przewozy regularne specjalne są wydawane na czas nie dłuższy niż 5 lat.

Za wykonywanie transportu drogowego bez wymaganej licencji lub bez wymaganego zezwolenia na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego grozi kara w wysokości 12 000 zł.

{"register":{"columns":[]}}