W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót
EEA grants

Storytelling cz.2 - projekt pt. „Realizacja Krajowego Programu Ochrony Błotniaka Łąkowego”

grafika przedstawia historię w wersji komiksowej części opowieści storytellingowej dla projektu poświęconemu ochronie błotniaka łąkowego

Wyobraź sobie, że jest lato. Niesamowicie piękny i ciepły dzień a Ty leżysz w łanach złocącego się zboża. Wokół Ciebie roztacza się cudowna woń dojrzałych kłosów a do Twoich uszu dociera jedynie cichutkie bzyczenie okolicznych owadów i trele ptaków.

Po prostu beztroski, niczym nie zakłócony relaks!

Nagle! Twoją sielankę zaburza cichy pomruk.

Początkowo zaczynasz zastanawiać się co to może być?

Jednak dźwięk z każdą sekundą staje się coraz bardziej wyraźny i dotkliwy. Zaczynasz rozumieć, że to dźwięk nadjeżdżającego w Twoim kierunku pracującego kombajnu. Krew w Twoich żyłach zaczyna się burzyć, serce bije coraz mocniej. Głośny kombajn jest coraz bliżej!

Dochodzi do Ciebie, że zatopiona/-ny w okolicznym zbożu jesteś dla niego całkowicie niewidoczna/-y. W ułamku sekundy, buzująca w organizmie adrenalina, podrywa Cię na równe nogi i w popłochu zaczynasz uciekać. Nagle na ziemi dostrzegasz gniazdo, a w nim małe pisklęta. Przypominają Ci się migawki niedawno obejrzanego filmu przyrodniczego, którego szczególnym bohaterem był Błotniak Łąkowy, nazywany też potocznie ptasim arystokratą polskich pól. To rzadki i zagrożony ptak szponiasty, gniazdujący na terenach pól zbóż i rzepaku. Żywi się głównie gryzoniami, co czyni go prawdziwym sprzymierzeńcem rolników. Obecność tego gatunku na danym terenie, świadczy także o dobrej kondycji okolicznego środowiska.

Twoje wspomnienia przerywa kombajn, który nieubłaganie zbliża się do miejsca, gdzie jeszcze przed chwilą dostrzegłeś gniazdo. Nie wiesz co robić, ale wiesz co zaraz się stanie. W Twojej głowie pojawia się katastrofalna wizja. Przecież on ich nie zauważy! Sparaliżowany/-na swoją bezmocą i brakiem rozwiązania, oczekujesz na nieuchronne. Minutę później ….!

Tak mogłaby narodzić się potrzeba realizacji takiego projektu jak „Realizacja Krajowego Programu Ochrony Błotniaka Łąkowego”, którego beneficjentem jest Towarzystwo Przyrodnicze Bocian, dofinansowanego w ramach Programu Środowisko, Energia i Zmiany Klimatu

Obszarem realizacji tego projektu jest aż 16 powiatów w 5 województwach. Głównym jego celem jest zwiększenie sukcesu lęgowego i produktywności populacji błotniaka łąkowego na obszarach o wysokim zagęszczeniu par lęgowych gnieżdżących się w uprawach rolnych. Istotnym założeniem tego projektu jest zastosowanie ochrony czynnej (jest to proces, który ma na celu utrzymanie stanu środowiska takiego, jaki był w momencie obejmowania terenu ochroną albo uzyskanie określonego przez plan ochrony stanu przyrody).

Jak twierdzą eksperci, zastosowanie siatki ogrodzeniowej jako zabezpieczenia, jest skuteczną ochroną lęgów ptaków, eliminującą przypadki zabijania młodych osobników podczas żniw i przez drapieżni. Ta metoda według danych, przynosi aż 90 % skuteczność. 

Wartością dodaną projektu jest również edukacja ekologiczna rolników oraz osób zainteresowanych ochroną przyrody. Zwiększanie wiedzy o potrzebie ochrony zagrożonych gatunków wśród społeczeństwa w dłuższej perspektywie przynosi wymierne korzyści.

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o projekcie, koniecznie wejdź na stronę MKiŚ

oraz na stronę projektu

{"register":{"columns":[]}}