W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Realizacja Krajowego Programu Ochrony Błotniaka Łąkowego

Projekt Towarzystwa Przyrodniczego Bocian

Realizacja_Krajowego_Programu_Ochrony_Błotniaka_Łąkowego_mf_eog

Minister Klimatu i Środowiska przy wsparciu NFOŚiGW jako Operator Programu Środowisko, Energia i Zmiany Klimatu informuje o zawarciu umowy na dofinansowanie projektu Realizacja Krajowego Programu Ochrony Błotniaka Łąkowego.

Beneficjentem projektu jest Towarzystwo Przyrodnicze Bocian.

O projekcie

Projekt uzyskał dofinansowanie w naborze wniosków: Działania związane z ochroną ekosystemów prowadzone przez organizacje pozarządowe (Fundusz Małych Grantów) w ramach Programu Środowisko, Energia i Zmiany Klimatu, w obszarze Środowisko naturalne i ekosystemy.

Finansowany jest w 85 % ze środków Programu Środowisko, Energia i Zmiany Klimatu pochodzących z Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego (z czego 85 % pochodzi z MF EOG a 15 % z budżetu państwa).

Całkowity koszt projektu to ponad 860 tys. zł (niemal 200 tys. euro), a wnioskowana kwota dofinansowania wynosi ponad 770 tys. zł (ok. 180 tys. euro).

Działania Beneficjenta koncentrują się na kontynuacji czynnej ochrony lęgów błotniaka łąkowego. Zadanie realizowane jest w latach 2021-2022 na terenie 16 powiatów w 5 województwach, na obszarach o wysokim zagęszczeniu par gnieżdżących się w krajobrazie rolniczym w uprawach rolnych.

Ponadto w ramach projektu zaplanowano szereg działań informacyjno-edukacyjnych, m.in emisję na kanale YouTube krótkiego filmu/spotu, którego głównym bohaterem będzie błotniak łąkowy. Celem filmu będzie zwiększenie w społeczeństwie wiedzy o błotniaku łąkowym oraz wpływie rolnictwa na różnorodność biologiczną.

Wśród planowanych efektów projektu są m. in.: czynna ochrona co najmniej 160 lęgów błotniaka łąkowego, przygotowanie spotu informacyjno-promocyjnego, którego głównym bohaterem będzie błotniak łąkowy, organizacja 2 międzynarodowych konferencji poświęconych ochronie i badaniom błotniaka łąkowego.

Okres realizacji

Umowa o dofinansowanie przedsięwzięcia została zawarta 9 listopada 2021 roku a planowana data zakończenia jego realizacji to grudzień 2022 roku.

Więcej o przedsięwzięciu

Zapraszamy do śledzenia strony projektu Realizacja Krajowego Programu Ochrony Błotniaka Łąkowego oraz profilu FB Towarzystwa Przyrodniczego Bocian.

Wydarzenia

Konferencja inaugurująca

Konferencja „Błotniak łąkowy - ochrona i badania” inaugurująca projekt „Realizacja Krajowego Programu Ochrony Błotniaka Łąkowego”, odbyła się 19 marca 2022 roku. Na stronie internetowej projektu dostępna jest relacja z tego wydarzenia wraz z nagraniami wygłoszonych prezentacji. Natomiast na kanale TPBocian na YT znajdą Państwo zapis filmowy konferencji.

Efekty projektu

Folder o błotniaku łąkowym

W ramach projektu pt. „Realizacja Krajowego Programu Ochrony Błotniaka Łąkowego” został opracowany i opublikowany folder informacyjno-promocyjny pt. "Błotniak łąkowy - sprzymierzeniec rolników". Materiał to kompendium wiedzy o błotniaku łąkowym, m.in: informacje o wyglądzie, biologii lęgowej, pokarmie, siedliskach oraz czynnej ochronie lęgów. Znajdują się w nim również porady o tym, jak rolnicy mogą chronić legi oraz siedliska błotniaków we własnym zakresie, jak również informacje o znaczeniu rolnictwa w zachowaniu różnorodności biologicznej. Folder jest dystrybuowany wśród mieszkańców wsi, głównie w powiatach, gdzie jest realizowana czynna ochrona lęgów błotniaka łąkowego.

Klip promujący ochronę błotniaka łąkowego

Jednym z rezultatów projektu Realizacja Krajowego Programu Ochrony Błotniaka Łąkowego było powstanie klipu promującego ochronę błotniaka łąkowego oraz różnorodności biologicznej w krajobrazie rolniczym "Błotniak łąkowy - ptasi arystokrata pól/czyta Krystyna Czubówna.

Zapraszamy do odkrywania tego pięknego i pożytecznego gatunku ptaków - broszura i spot o błotniaku zamieszone są także poniżej.

 

 

Redakcja


  • Zobacz projekty realizowane w Programie Środowisko, Energia i Zmiany Klimatu: BAZA PROJEKTÓW PROGRAMU
  • Zobacz projekty realizowane w ramach Funduszy norweskich i EOG w Europie: MEDIATEKA
  • Więcej o Funduszach norweskich i EOG: MAPA PROJEKTÓW

LOGO MF EOG NMF

Materiały

Broszura "Błotniak łąkowy - sprzymierzeniec rolników"

Wideo

Zdjęcia (1)

{"register":{"columns":[]}}