W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Jędrzejowscy strażacy apelują !

18.02.2021

Na zdjęciu przedstawiony jest dach budynku wraz z kominem, z którego wydobywa się ogień oraz iskry. Zdjęcie zrobione w nocy, dookoła panuje mrok.

W okresie, w którym uruchamiamy kominki, piece, kotły palimy m.in. węglem, koksem, drewnem. W wyniku niepełnego spalania paliwa stałego powstaje sadza. Sadza, znajdująca się we wznoszonym ją dymie, osiada i gromadzi się na wewnętrznych powierzchniach przewodu dymowego komina. Najwięcej w miejscach, gdzie jest niższa temperatura na długości komina, czyli przeważnie w części przechodzącej przez poddasze nieużytkowe, albo wystającej ponad dach, gdzie komin jest nieocieplony. Sadza  jest materiałem łatwopalnym i przy zbyt długim nie czyszczeniu lub niedokładnym czyszczeniu przewodów, często dochodzi do jej zapalenia. Zaniedbane kominy mogą doprowadzić do tragedii. Rokrocznie w okresie grzewczym dochodzi do licznych  pożarów, podtruć, zdarzają się też wypadki śmiertelne. Mimo to uregulowania dotyczące przeglądów i czyszczenia kominów są powszechnie lekceważone. Przodują w tym właściciele domów jednorodzinnych.

PRZYPOMINAMY!

Przepisy zobowiązują do czyszczenia kominów!

Art. 4 ust. 1 pkt. 1 Ustawy z dnia 24 sierpnia 1991 roku o ochronie przeciwpożarowej (Dz. U. z 2020 r. poz. 961 z późn. zm.), zgodnie z którym: Właściciel budynku, obiektu budowlanego lub terenu, zapewniając ich ochronę przeciwpożarowa, jest obowiązany przestrzegać przeciwpożarowych wymagań techniczno-budowlanych, instalacyjnych i technologicznych. Nie poddawanie badaniom przewodów kominowych i wentylacyjnych poddaje w wątpliwość sprawność ich działania a użytkowanie instalacji w niewłaściwym stanie technicznym może przyczynić się m.in. do powstania pożaru oraz stwarza zagrożenie pożarowe dla użytkowników budynku. Jest to szczególnie istotne i ważne w obiektach, w których przebywają ludzie. Każdy zaistniały w tego typu pożar będzie powodował zagrożenie dla życia i zdrowia przebywających w obiekcie osób. Ponadto Zgodnie z § 4 ust. 1, pkt 2 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 07.06.2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów zabrania się użytkowania instalacji m.in. nie poddawanych okresowym kontrolom o zakresie i częstotliwości wynikającej z przepisów prawa budowlanego.

Zgodnie z § 34 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2010 r.  w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów (Dz. U. z 2010r. Nr 109 poz. 719), w obiektach w których odbywa się proces spalania paliwa stałego, ciekłego lub gazowego, usuwa się zanieczyszczenia z przewodów dymowych i spalinowych:

  • co najmniej raz na 3 miesiące w domach opalanych paliwem stałym (np. węglem, drewnem),
  • co najmniej raz na 6 miesięcy w domach opalanych paliwem ciekłym i gazowym,
  • co najmniej raz w miesiącu, jeżeli przepisy miejscowe nie stanowią inaczej od palenisk zakładów zbiorowego żywienia i usług gastronomicznych.
  • co najmniej raz w roku usuwamy zanieczyszczenia z przewodów wentylacyjnych.

Z kolei art. 62 ust. 1 pkt 1 c ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (Dz. U. z 2020 r. poz. 1333) zobowiązuje właścicieli i zarządców bloków mieszkalnych i domów jednorodzinnych do okresowej kontroli, co najmniej raz w roku stanu technicznego  instalacji gazowych oraz przewodów kominowych (dymowych- spalinowych i wentylacyjnych). Za brak obowiązkowego przeglądu w/w instalacji nieprawidłowość  może skutkować nałożeniem  mandatu karnego w wysokości do 500 zł przez uprawnione organy. Najcięższą karą jest jednak pożar na skutek zapalenia się sadzy czy zatrucie czadem. Właściciele domów jednorodzinnych nie zdają sobie też sprawy, że polisa ubezpieczeniowa może nie obejmować odszkodowań, w przypadku braku okresowej kontroli przewodów kominowych (dymowych oraz wentylacyjnych) wykonanych przez uprawnioną do tego osobę, która po przeprowadzeniu czyszczenia, sporządza protokół z czynności.

Materiały

Ulotka dotycząca sezonu grzewczego
ULOTKA​_2021.pdf 0.64MB

Zdjęcia (1)

{"register":{"columns":[]}}