Zatrzymanie / aresztowanie obywatela RP
Jeżeli zostałeś zatrzymany, aresztowany lub pozbawiony wolności, masz prawo wnioskować o kontakt z konsulem. Konsul zadba o to, aby obywatel RP nie był traktowany gorzej niż obywatel państwa, w którym przebywa.
Konsul może:
- utrzymywać kontakt z rodziną osoby zatrzymanej, tymczasowo aresztowanej lub odbywającej karę pozbawienia wolności (jedynie za jej pisemną zgodą) oraz przekazywać informacje o przebiegu postępowania (na jej prośbę);
- dostarczyć przykładową listę tłumaczy i prawników;
- wyjaśnić procedury i udzielić ogólnych informacji o systemie prawnym w danym kraju.
Konsul NIE może:
- świadczyć porad prawnych, zbierać dowodów oraz brać udziału w postępowaniu jako pełnomocnik;
- wpływać na przebieg i rezultaty postępowań sądowych
- udzielać poręczenia za zobowiązania polskich obywateli, opłacać adwokatów lub innych ewentualnych kosztów (np. kaucji) związanych z prowadzonym postępowaniem.
Przekazywanie środków finansowych na rzecz osób tymczasowo aresztowanych lub odbywających karę pozbawienia wolności
Przekazów pieniężnych na rzecz więźniów można dokonywać bezpośrednio na rachunek bankowy aresztu lub zakładu karnego. Jest to bezpieczny i najszybszy sposób przekazywania środków finansowych zainteresowanej osobie.
W razie potrzeby – po wcześniejszym kontakcie telefonicznym lub mailowym – konsul pomoże w ustaleniu danych niezbędnych do wykonania przelewu.
Pamiętaj! Jeżeli osoba zatrzymana lub aresztowana, oprócz obywatelstwa polskiego, posiada również obywatelstwo kraju, w którym toczy się przeciwko niej postępowanie, pomoc ze strony konsula może być ograniczona lub wykluczona na podstawie międzynarodowych konwencji i umów międzypaństwowych.