W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Informator ekonomiczny

Informacje ogólne

1.1 Położenie geograficzne, ludność, obszar, stolica, język urzędowy

Malta położona jest w środkowej części Morza Śródziemnego, 81 km na południe od włoskiej Sycylii (Cieśnina Maltańska) i 286 km na północny wschód od Tunezji. Jest najdalej na południe wysuniętym państwem Europy.

Wyspa Malta jest główną wyspą archipelagu Wysp Maltańskich, obejmuje ona prawie 78% powierzchni archipelagu. Innymi zamieszkanymi wyspami są: Gozo obejmująca 21% powierzchni archipelagu i Comino obejmująca 0,9% jego powierzchni. Archipelag obejmuje także szereg mniejszych wysp (Wyspa Manoela, Cominotto, Wyspa Św. Pawła) i mikrowysp (Filfla, Fungus Rock, Halfa Rock).

Malta jest krajem jednolitym narodowościowo. Blisko 95% mieszkańców stanowią Maltańczycy (mniejszości narodowe: Brytyjczycy 2,1%, inni 2,1%). Liczba mieszkańców Malty wynosi 493 559 (2019, Eurostat), a średnia gęstość zaludnienia 1562 osób/km². Populacja miejska stanowi 95,9% całej ludności. Przyrost naturalny wynosi około 0,08% rocznie. Średnia wieku na Malcie to 42,8 lat. Przeciętna długość życia - 81,4 lat. Rozkład wiekowy populacji: 19,4% ludności poniżej 20. roku życia, 60,1% ludności pomiędzy 20. a 64. rokiem życia oraz 21,0% osób powyżej 65 lat.

Obszar: 316 km2

Stolica: Valletta

Języki urzędowe: maltański, angielski.

1.2 Warunki klimatyczne

Malta znajduje się w strefie klimatu subtropikalnego typu śródziemnomorskiego, z bardzo łagodnymi zimami i długimi ciepłymi, w części gorącymi latami. Średnia roczna temperatura wynosi 23 C w dzień i 16°C w nocy. Zimy na Malcie są łagodne, ze średnią temperaturą wynoszącą 16°C w ciągu dnia w dwóch najchłodniejszych miesiącach roku (styczeń, luty) i 10°C w nocy. Opady śniegu ani mróz nie występują. W najcieplejszym miesiącu roku – sierpniu temperatury wynoszą zwykle od 28 do 34°C w ciągu dnia, około 23°C w nocy, a średnia temperatura morza wynosi 26°C. Na Malcie temperatury są stabilne i występują tu niewielkie jej wahania pomiędzy kolejnymi dniami – średnio do 2°C różnicy. Na Malcie występuje ok. 300 dni słonecznych i kilkadziesiąt dni deszczowych w roku. Z powodu rzadkich i niewielkich opadów występuje deficyt słodkiej wody i niezbędne jest odsalanie wody morskiej.

1.3 Główne bogactwa naturalne

Malta nie posiada bogactw naturalnych, poza wapieniem, który jako jedyny obecny na Malcie surowiec naturalny jest wydobywany i wykorzystywany na przemysłową skalę.

1.4 System walutowy, kurs i wymiana

Od 1 stycznia 2008 r. jednostką monetarną na Malcie jest euro (EUR) = 100 eurocentów.

1.5 Religia

Dominującą religią wśród ludności Malty jest katolicyzm (97,4%). Pozostałe wyznania to anglikanie (1,2%) i inne 1,5%.

1.6 Wykaz dni świątecznych i wolnych od pracy

1 stycznia - Nowy Rok

10 lutego - Św. Pawła (Feast of St Paul's Shipwreck)

19 marca - Św. Józefa (Feast of St Joseph)

31 marca - Dzień Wolności (Freedom Day)

Wielki Piątek (Good Friday)

1 maja - Święto Pracy (Worker's Day)

7 czerwca - Sette Giugno (Święto upamiętniające zamieszki niepodległościowe w 1919 r.)

29 czerwca - Św. Piotra i Św. Pawła (Feast of St Peter and St Paul)

15 sierpnia - Wniebowzięcie NMP (Santa Maria Feast of the Assumption)

8 września - Dzień Zwycięstwa (Victory Day)

21 września - Dzień Niepodległości (Independence Day)

8 grudnia - Święto Niepokalanego Poczęcia (Feast of the Immaculate Conception)

13 grudnia - Dzień Republiki (Republic Day)

25 grudnia - Boże Narodzenie

 

1.7 Infrastruktura transportowa

Położenie Malty w centralnej części basenu Morza Śródziemnego powoduje, że jest ona postrzegana jako ważne ogniwo w łańcuchu światowej logistyki i handlu. Posiada dwa duże międzynarodowe porty morskie – jeden pasażersko-handlowy w Valletcie, drugi – Freeport w Birzebbuga, który stanowi główny węzeł przeładunkowy na skrzyżowaniu szlaków żeglugowych z Europy, Afryki i Bliskiego Wschodu. Port ten jest trzecim co do wielkości portem przeładunkowym na M. Śródziemnym i dziewiątym portem morskim w Europie. W 2018 r. przeładowano w nim 3,31 mln kontenerów i obsłużono ponad 2 tys. kontenerowców. Terminal naftowy, który znajduje się we Freeport posiada pojemność 360 tys. metrów sześciennych i roczną zdolność przerobu 2 mln ton produktu.

Na Malcie funkcjonuje również nowoczesny, stale rozwijany i powiększany Międzynarodowy Port Lotniczy, obsługujący ok. 100 połączeń międzynarodowych, w tym z głównymi europejskimi i śródziemnomorskimi miastami. Loty do takich miast, jak Londyn, Rzym, Paryż, Frankfurt, Mediolan, Warszawa, Amsterdam, Madryt czy Barcelona nie trwają dłużej niż 3 godziny. Port lotniczy obsługuje rocznie ponad 7 mln pasażerów i przeładowuje ponad 16 tys. ton cargo. Jest położony w niedalekiej odległości od portu morskiego Freeport (6 km), co daje możliwość łączonego transportu towarów - drogą morską i powietrzną.

Infrastruktura drogowa na Malcie nie jest wystarczająco rozwinięta, co stanowi jeden z podstawowych problemów rozwojowych wyspy. Wynika on z obiektywnych uwarunkowań (ograniczona powierzchnia, ukształtowanie terenu, charakter lokalnej zabudowy). Sieć dróg jest jednak systematycznie rozszerzana i modernizowana.

1.8 Obowiązek wizowy

Malta należy do UE oraz strefy Schengen. Z tego powodu obywatele polscy, którzy chcą wybrać się na Maltę, nie muszą posiadać wizy, która uprawnia ich do wjazdu na terytorium tego państwa. Wystarczy posiadać ważny dowód osobisty lub paszport. Przepisy te dotyczą osób, które chcą przebywać na Malcie nie dłużej niż 3 miesiące. O pobyt na Malcie powyżej 90 dni mogą starać się osoby, które chcą podjąć tu naukę, pracę lub posiadają odpowiednią ilość środków na utrzymanie. Chęć przebywania na terytorium Malty dłużej niż 90 dni trzeba jednak odpowiednio uzasadnić. Obywatele krajów niebędących członkami UE/EOG/Szwajcarii, chcący odwiedzić Maltę, muszą ubiegać się o wizę Schengen.

System administracyjny

2.1 Ustrój polityczny

Malta jest republiką parlamentarną, z wybieranym co 5 lat jednoizbowym parlamentem i powoływanym przez nią, również na 5-letnią kadencję, prezydentem republiki, pełniącym głównie funkcje reprezentacyjne.

2.2 Władza ustawodawcza

Władzę ustawodawczą sprawuje jednoizbowy parlament noszący nazwę Izby Reprezentantów, składającej się z co najmniej 65 deputowanych, wybieranych w 13 pięciomandatowych okręgach.

Po ostatnich wyborach parlamentarnych, które odbyły się w 2017 r., w parlamencie zasiadają dwie partie:

  • Partia Pracy (Labour Party, Partit Laburista, PL) – 37 mandatów,
  • Partia Narodowa (Nationalist Party, Partit Nazzjonalista, PN) – 30 mandatów.

2.3 Władza wykonawcza

Władzę wykonawczą sprawuje rząd oraz prezydent. Obecnym prezydentem Malty (od 04.04.2019 r.) jest George Vella. Prezydent powołuje premiera, którym jest lider większości parlamentarnej. Rząd odpowiedzialny jest przed parlamentem. Prezydent, działając na wniosek premiera, powołuje ministrów spośród członków Izby Reprezentantów. Obecnie w rządzie Malty jest 20 ministrów.

2.4 Struktura administracji gospodarczej

Administrację gospodarczą na Malcie tworzą przede wszystkim organy administracji rządowej, w tym w szczególności Ministerstwo Finansów i Zatrudnienia (Ministry for Finance and Employment), które odpowiada za kwestie dot. m.in. podatków i ceł, budżetu, usług finansowych oraz Ministerstwo Gospodarki i Przemysłu (Ministry for the Economy and Industry), które odpowiada za sprawy dot. m.in. rejestru przedsiębiorstw, handlu zagranicznego, promocji handlu, inwestycji publicznych, działalności portów morskich i lotniczych. Za politykę monetarną odpowiada Bank Centralny Malty.

2.5 Sądownictwo gospodarcze

Sprawami gospodarczymi zajmuje się sekcja handlowa Sądu Cywilnego (Civil Court, Commercial Section) pierwszej instancji. Do sekcji handlowej Sądu Cywilnego należy rozstrzyganie spraw związanych z prawem spółek regulowanych ustawą o spółkach, w tym między innymi postępowania upadłościowego i likwidacyjnego. Ponadto, na Malcie działa Trybunał ds. Drobnych Roszczeń (Small Claims Tribunal), który rozpoznaje sprawy dotyczące roszczeń pieniężnych, w których wartość przedmiotu sporu jest niższa niż 5 000 EUR.

Gospodarka

3.1 Ogólna charakterystyka sytuacji gospodarczej

Do wybuchu pandemii koronawirusa, Malta była stabilną i jedną z najszybciej rozwijających się gospodarek w Europie. W latach 2013-2019 maltański PKB rósł średnio w przedziale 5-7% rocznie. Silne wzrosty maltańskiej gospodarki były głównie rezultatem rosnącego eksportu usług i wysokiej konsumpcji wewnętrznej. Do 2019 r. korzystne były też inne wskaźniki makroekonomiczne maltańskiej gospodarki. Na koniec 2019 r. inflacja wyniosła 1,5%, a bezrobocie jedynie 3,4%. W ciągu czterech lat poprzedzających wybuch pandemii budżet Malty odnotowywał nadwyżkę (w 2019 r. był na poziomie 1,3%). Dług publiczny w 2019 r. wyniósł 42,3% PKB. W wyniku kryzysu gospodarczego spowodowanego pandemią, prognozuje się spadek PKB Malty o 7 pp. na koniec 2020 r. (do poziomu -2,8%), wzrost stopy bezrobocia do 5% oraz deficyt budżetowy na poziomie 7,2% PKB.

Cechą maltańskiego rynku jest wysoka liczba zarejestrowanych tam firm, zwłaszcza mikroprzedsiębiorstw (113,2 tys. - stan na 2018 r.). Jest to rezultatem silnego wsparcia małych i średnich przedsiębiorstw, ułatwień w działalności gospodarczej i korzystnej polityki fiskalnej, przyciągającej na rynek maltański także wiele zagranicznych firm. Malta stawia jednocześnie na innowacyjność swojej gospodarki, rozwój i zastosowanie nowoczesnych technologii w biznesie i w życiu publicznym. Posiada rozwiniętą i zaawansowaną infrastrukturę telekomunikacyjną, z dużą ilością szerokopasmowych połączeń. Odgrywa rolę lidera w zakresie innowacyjnej legislacji oraz promotora i centrum rozwoju technologii informacyjnych nowej generacji – technologii blockchain, uznawanej za „nową erę internetu”, oraz sztucznej inteligencji.

Gospodarka Malty nie jest pozbawiona wyzwań. Jest silnie uzależniona od koniunktury na rynkach zagranicznych, wytwarza tylko ok. 20% wewnętrznego zapotrzebowania na żywność. Jest całkowicie zależna od zewnętrznych dostaw surowców energetycznych, będąc jednym z najsłabiej połączonych energetycznie państw w całej UE. Problemami są także starzejące się społeczeństwo, najniższy w Europie wskaźnik przyrostu naturalnego oraz znaczny poziom zanieczyszczenia środowiska, wynikający z szybkiego wzrostu gospodarczego i boomu budowlanego (problem odpadów).

3.2 Główne sektory gospodarki

Gospodarka Malty opiera się na sektorze usług. Jego udział w PKB wynosi ponad 85%. Przemysł wytwarza niecałe 14% PKB, a rolnictwo tylko nieco powyżej 1%. Jednym z filarów maltańskiej gospodarki jest turystyka, z której dochody stanowią ponad 17% PKB. W sektorze usług kluczową rolę odgrywają usługi finansowe, m.in. bankowe, płatnicze, ubezpieczeniowe, zarządzania aktywami finansowymi. Ich udział w maltańskim PKB wynosi 11%, generują one ok. 90% bezpośrednich inwestycji zagranicznych. Poza usługami turystycznymi i finansowymi, istotny udział w maltańskim PKB (10%) posiada sektor usług iGamingowych. Znaczące miejsce zajmują także usługi IT, wsparcia administracyjnego, obsługi klienta, usługi rachunkowo-księgowe.

3.3 Tabela najważniejszych wskaźników makroekonomicznych

Wyszczególnienie

2019

2018

PKB (w mld euro)

13,46

12,50

PKB na jednego mieszkańca (w euro)

27 375

26 057

Tempo wzrostu PKB w procentach

4,4%

7,3%

Relacja deficytu/nadwyżki finansów publicznych do PKB w procentach

1,3

1,9

Relacja całkowitego długu publicznego do PKB w procentach

42,3%

45,2%

Stopa inflacji (indeks cen konsumpcyjnych CPI) w procentach

1,5%

1,7%

Stopa bezrobocia w procentach

3,4%

3,7%

Wartość obrotów handlu zagranicznego (w mln Euro)

11165,2

9720,1

Wartość eksportu (w mln Euro)

3748,7

3440,9

Wartość importu (mln Euro)

7416,5

6279,2

Relacja deficytu/nadwyżki na rachunku obrotów bieżących bilansu płatniczego do PKB w procentach

8,4

10,4

Wartość zagranicznych inwestycji bezpośrednich w kraju urzędowania (w mld Euro)

187,9

179,4

Wartość zagranicznych inwestycji bezpośrednich kraju urzędowania za granicą (w mld Euro)

59,5

60,5

 

3.4 Handel zagraniczny

Malta jest otwartą gospodarką, silnie nastawioną na handel zewnętrzny. Eksportuje towary i usługi o wartości prawie 150% jej PKB, z przeważającą rolą eksportu usług. Połowę wartości importu stanowią maszyny i urządzenia elektromechaniczne, w tym jachty, łodzie, elektronika, sprzęt komputerowy, RTV i AGD, części do samolotów, samochody osobowe.

Jako kraj pozbawiony naturalnych surowców, Malta jest całkowicie zależna od importu ropy naftowej i gazu, którego wartość wynosi ok. 30% całkowitego importu Malty. Przy ograniczonych możliwościach do uprawiania roli i hodowli zwierząt, większość produktów rolno-spożywczych sprowadza z zagranicy. Ich import stanowi 15% całości maltańskiego importu. Ok. 10% wartości importu Malty stanowią środki farmaceutyczne. Do najważniejszych produktów eksportowych Malty należą elektroniczne układy scalone, które stanowią średnio 30% wartości maltańskiego eksportu, środki farmaceutyczne (10%), a także ryby i przetwory rybne (5%).

3.5 Inwestycje zagraniczne

Położenie geograficzne Malty, jej członkostwo w UE oraz liczne udogodnienia stosowane przez maltańskie władze przyciągają zagranicznych inwestorów, zwłaszcza w sektorach takich, jak turystyka, usługi finansowe i ubezpieczeniowe, IT, usługi igamingowe, elektronika, farmaceutyka. Najbardziej atrakcyjnymi czynnikami przyciągającymi inwestycje na Maltę są preferencyjne stawki podatkowe i liczne ulgi inwestycyjne, który zapewniają zagranicznym firmom dogodne warunki działalności. Inwestycje na Maltę przyciąga również fakt, że miejscowa siła robocza jest dobrze wykwalifikowana i biegle posługuje się językiem angielskim, który jest jednym z języków urzędowych na Malcie.

3.6 Uczestnictwo w wielostronnych organizacjach i porozumieniach o charakterze gospodarczym

Malta jest członkiem wielu organizacji międzynarodowych i stroną porozumień o charakterze gospodarczym, w tym takich, jak: Unia Europejska, Światowa Organizacja Handlu, Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju, Europejski Bank Inwestycyjny, Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa, Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej, Międzynarodowy Bank Odbudowy i Rozwoju, Organizacja Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego, Konferencja Narodów Zjednoczonych ds. Handlu i Rozwoju, Organizacja Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju Przemysłowego, Światowa Organizacja Turystyki Narodów Zjednoczonych, Grupa Australijska, Międzynarodowa Izba Handlu, Międzynarodowe Stowarzyszenie Rozwoju, Międzynarodowy Fundusz Rozwoju Rolnictwa, Międzynarodowa Organizacja Pracy, Międzynarodowa Organizacja Morska, Międzynarodowa Organizacja Mobilnej Łączności Satelitarnej, Międzynarodowy Fundusz Walutowy, Międzynarodowa Organizacja Normalizacyjna, Międzynarodowy Związek Telekomunikacyjny, Międzynarodowa Organizacja Telekomunikacji Satelitarnej, Światowy Związek Pocztowy, Światowa Organizacja Celna, Agencja Wielostronnych Gwarancji Inwestycji, Światowa Organizacja Zdrowia, Światowa Organizacja Własności Intelektualnej.

3.7 Stosunki gospodarcze z Unią Europejską

Malta jest członkiem UE od 1 maja 2004 r. Jest członkiem strefy Schengen oraz członkiem strefy euro.

Dwustronna współpraca gospodarcza

4.1 Gospodarcze umowy dwustronne

  • Umowa międzyrządowa w sprawie współpracy gospodarczej, handlu i żeglugi z dnia 21 października 1977 r.,
  • Umowa w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodów, sporządzona w La Valletta 7 stycznia 1994 r. (weszła w życie dnia 24 listopada 1994 r.) (Dz.U. 1995 nr 49 poz. 256; zmieniona Protokołem z 6.04.2011 r., a następnie Protokołem z 30.11.2020 r.).

4.2 Dwustronna wymiana handlowa

Malta jest jednym z najmniejszych partnerów handlowych Polski w Europie – zajmuje 95. miejsce w polskim eksporcie (z udziałem 0,02% w eksporcie ogółem w 2019 r.) i 75. miejsce (wg kraju wysyłki) w polskim imporcie (0,03% importu ogółem w 2019 r.). Wynika to głównie z jej położenia i niewielkich rozmiarów rynku wewnętrznego. Trzeba jednak podkreślić, że od akcesji naszych krajów do UE wzajemna wymiana handlowa znacząco wzrosła. Nasz eksport na Maltę wzrósł w tym okresie prawie dziesięciokrotnie – w 2005 r. jego wartość wynosiła zaledwie 6,8 mln euro, podczas gdy w 2018 r. osiągnął poziom 62 mln euro. W 2019 r. eksport spadł do 46,8 mln euro. Import też stale rośnie. W 2005 r. wynosił 7,8 mln euro, w 2018 r. prawie 38 mln euro. Suma obrotów handlowych wzrosła zatem z 13,6 mln euro w 2005 r. do 100 mln euro w 2018 r. W rekordowym 2014 r. osiągnęła ona nawet 110 mln euro.

Struktura wymiany towarowej wygląda podobnie od wielu lat. W polskim eksporcie dominują wyroby przemysłu elektromaszynowego (46%), głównie aparaty telefonii komórkowej, monitory i sprzęt komputerowy, samochody, tankowce, żaglowce i części do nich. Ważny udział w naszym eksporcie mają produkty rolno-spożywcze (23%), głównie mięso i przetwory mięsne, tytoń i wyroby tytoniowe, kakao i wyroby kakaowe, a także wyroby przemysłu chemicznego (10%): oleje, smary, paliwa, wyroby z plastiku, kosmetyki i lekarstwa. Na Maltę eksportujemy też meble i akcesoria meblowe, stolarkę okienną i panele drewniane. W naszym imporcie z Malty największy udział mają wyroby przemysłu chemicznego, zwłaszcza produkty farmaceutyczne, które stanowią ponad połowę wartości importu. Drugą pozycją (ok. 15%) są wyroby przemysłu elektromaszynowego, głównie elektroniczne układy scalone. Z Malty importujemy też gumę i wyroby z gumy oraz zabawki. Relatywnie wysoka jest wymiana usług między naszymi krajami, która ciągle rośnie. W 2010 r. obroty usługami wyniosły 48,2 mln euro, w 2017 r. już 171,6 mln euro, z ujemnym dla Polski saldem 9,2 mln euro.

4.3 Wzajemne inwestycje

Inwestycje maltańskie w Polsce są na dość niskim poziomie i mają głównie charakter inwestycji finansowych międzynarodowych spółek zarejestrowanych na Malcie. Na koniec 2017 r. ich wartość wyniosła 572,8 mln euro (na koniec 2016 r. wynosiła 471,3 mln euro). Na liście głównych inwestorów zagranicznych w Polsce w 2017 r., opublikowanej przez Polską Agencję Inwestycji i Handlu, znalazła się jedna firma z kapitałem maltańskim – Von der Heyden Group (sektor nieruchomości). W 2014 r. maltańska spółka PTL International kupiła firmę SAD s. z o.o., największą w Polsce sieć sklepów sprzedaży detalicznej produktów Apple (zatrudniającą ok. 600 osób). Wartość polskich inwestycji bezpośrednich na Malcie na koniec 2017 r. wyniosła 685,2 mln euro (w 2016 r. wyniosła 682,8 mln euro).

4.4 Współpraca regionalna

Istnieje kilka porozumień o współpracy partnerskiej między miastami polskimi i maltańskimi, np. między Wałbrzychem i Gzirą, Białymstokiem a Sliemą.

4.5 Współpraca samorządów gospodarczych

W czerwcu 2018 r. Krajowa Izba Gospodarcza oraz Maltańska Izba Handlu, Przedsiębiorczości i Przemysłu podpisały porozumienie o współpracy, podczas odbywającego się w Warszawie I Polsko-Maltańskiego Forum Biznesu.

Dostęp do rynku

5.1 Dostęp do rynku dla polskich towarów i usług

Od 1 stycznia 2007 r. zarówno Polska, jak i Malta otworzyły wzajemnie swoje rynki dla czterech swobód UE (przepływu towarów, usług, osób i kapitału). Warunki dostępu dla polskich towarów i usług wynikające z maltańskich przepisów są identyczne dla wszystkich eksporterów i przedsiębiorców z UE. Procedury związane z założeniem działalności gospodarczej są takie same dla Polaków, jak dla innych obywateli UE.

5.2 Dostęp do rynku pracy

Obywateli polskich zamierzających podjąć pracę na Malcie obowiązują takie same zasady, jak wszystkich obywateli UE.

5.3 Nabywanie i wynajem nieruchomości

Obywatele wszystkich państw członkowskich UE posiadający zamieszkanie na Malcie w sposób ciągły przez okres co najmniej pięciu lat (w dowolnym czasie poprzedzających datę nabycia) mogą swobodnie nabywać więcej niż jedną nieruchomość bez konieczności uzyskania zezwolenia AIP (Acquisition of Immovable Property Permit). Obywatele UE, którzy nie mieszkali na Malcie przez co najmniej pięć lat, lecz mający zamiar nabyć na Malcie nieruchomość jako podstawowe miejsce zamieszkania w celu pobytu na Malcie, nie wymagają zezwolenia AIP, jak również nie wymagają zezwolenia na zakup nieruchomości dla celów prowadzenia działalności gospodarczej lub świadczenie usług.

Obywatele UE i spoza UE mogą zakupić dowolną liczbę nieruchomości znajdujących się w tzw. specjalnych obszarach budowlanych bez konieczności uzyskiwania pozwolenia AIP. Takie nabycia nie są objęte żadnym z wyżej wymienionych warunków. Oznacza to, że cudzoziemcy bez względu na ich narodowość, mogą inwestować w nieruchomości znajdujące się na tych terenach, na tych samych prawach co obywatele Malty. Gdy posiadłość raz już zostanie nabyta, może być także w późniejszym czasie wynajmowana, bez żadnych ograniczeń.

Każdy obcokrajowiec przyjeżdżający na Maltę z zamiarem stałego pobytu, bądź przyjeżdżający do pracy lub na emeryturę ma prawo wynająć nieruchomość. Brak jest przepisów prawnych powstrzymujących cudzoziemców od wynajmu posiadłości na Malcie, z wyjątkiem pobytu stałego.

5.4 System zamówień publicznych

System zamówień publicznych na Malcie regulowany jest przepisami o zamówieniach publicznych - S.L.601.03 z 28 października 2016 r. (z późniejszymi zmianami).

https://legislation.mt/eli/sl/601.3/eng/pdf

Różnice kulturowe w kontaktach biznesowych

Na Malcie w relacjach biznesowych istotne znaczenie mają kontakty międzyludzkie. Relacje biznesowe opierają się na zaufaniu. Dlatego nawiązanie bezpośredniego kontaktu i zbudowanie zaufania z przyszłym partnerem handlowym mają kluczowe znaczenie dla podjęcia współpracy. Na Malcie często werbalna komunikacja pozwala na szybsze załatwienie sprawy i może przynieść więcej korzyści niż pisemna forma komunikacji.

Przydatne kontakty i linki

Instytucje centralne:

https://www.gov.mt/ - strona rządowa zawierająca linki do poszczególnych ministerstw

http://www.jobsplus.gov.mt - Urząd ds. Zatrudnienia

http://www.nso.gov.mt - Krajowy Urząd Statystyczny

http://www.centralbankmalta.org - Centralny Bank Malty

http://www.mccaa.org.mt - Maltański Urząd ds. Konkurencji i Konsumentów

http://www.mfsa.com.mt - Maltański Urząd ds. Usług Finansowych

http://www.mga.org.mt/ - Maltański Urząd ds. Gier Hazardowych

http://www.mcesd.org.mt - Maltańska Rada ds. Rozwoju Gospodarczego i Społecznego

http://mta.com.mt - Maltański Urząd ds. Turystyki

http://www.airmalta.com - Maltańskie Linie Lotnicze

Organizacje przedsiębiorców:

https://www.maltachamber.org.mt/ - Maltańska Izba Handlu, Przedsiębiorczości i Przemysłu

https://www.smechamber.mt/ - Maltańska Izba Małych i Średnich Przedsiębiorstw

Platformy informacyjne dla przedsiębiorców:

https://www.maltabusinessbook.com/en/home.htm 

https://www.businessleadersmalta.com

https://businessfirst.com.mt/en

Prasa ekonomiczna:

https://www.businesstoday.com.mt/

https://www.maltachamber.org.mt/en/business-news

https://timesofmalta.com/articles/listing/business

https://www.independent.com.mt/business

https://www.maltatoday.com.mt/business/business_news


Data aktualizacji: 11.01.2020

{"register":{"columns":[]}}