W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Kierownictwo MSWiA uczciło pamięć ofiar katastrofy smoleńskiej

10.04.2024

W środę, 10 kwietnia, mija 14 lat od katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem, w której zginęło 96 osób, w tym w tym Prezydent RP Lech Kaczyński, wysocy rangą urzędnicy państwowi, dowódcy Wojska Polskiego oraz ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski. W uroczystościach upamiętniających ofiary tej katastrofy wzięli udział wiceministrowie spraw wewnętrznych i administracji: Czesław Mroczek oraz Wiesław Leśniakiewicz.

Wiceminister Czesław Mroczek złożył wieńce upamiętniające ofiary katastrofy na Cmentarzu Wojskowym na warszawskich Powązkach.

Rano około godz. 8:20 wiceminister Czesław Mroczek złożył wieniec pod pomnikiem upamiętniającym ofiary katastrofy smoleńskiej na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. Hołd poległym oddali także przedstawiciele służb podległych MSWiA: komendant główny Policji insp. Marek Boroń, zastępca komendanta głównego Straży Granicznej gen. bryg. SG Tomasz Michalski, zastępca komendanta głównego PSP bryg. Paweł Frysztak oraz zastępca komendanta SOP płk SOP Maciej Lewiński.

Wiceszef MSWiA oddał również hołd spoczywającym na Powązkach oficerom Biura Ochrony Rządu. Pochowani są tam śp. mjr Dariusz Michałowski, kpt. Paweł Janeczek, por. Piotr Nosek i ppor. Jacek Surówka. Na grobach pozostałych funkcjonariuszy BOR: śp. płk. Jarosława Florczaka, ppor. Agnieszki Pogródki-Węcławek, ppor. Artura Francuza, ppor. Pawła Krajewskiego i ppor. Marka Uleryka, w imieniu kierownictwa MSWiA, wieńce złożyły delegacje przedstawicieli urzędów wojewódzkich.

Uroczystość upamiętniająca funkcjonariuszy Biura Ochrony Rządu

Z kolei wiceminister Wiesław Leśniakiewicz złożył kwiaty pod obeliskiem znajdującym się przy siedzibie Służby Ochrony Państwa. Obelisk ten upamiętnia funkcjonariuszy Biura Ochrony Rządu, którzy zginęli na służbie 10 kwietnia 2010 roku. Pamięć funkcjonariuszy uczcił również komendant Służby Ochrony Państwa gen. bryg. SOP Radosław Jaworski wraz ze swoimi zastępcami: płk. SOP Krzysztofem Królem oraz ppłk. SOP Tomaszem Jackowiczem.

Funkcjonariusze Biura Ochrony Rządu, którzy zginęli 10 kwietnia 2010 r.

płk Jarosław Florczak - pełnił służbę w Biurze Ochrony Rządu od 21 lat. Odpowiadał za bezpieczeństwo Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego. Otrzymywał w trakcie służby liczne nagrody i wyróżnienia, w tym odznaczenia: Brązowy Medal „Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny” oraz Brązowy Krzyż Zasługi. Był stanowczy, konsekwentny i ceniony przez współpracowników. Sportowiec i pasjonat siatkówki. Pozostawił żonę i córkę.

mjr Dariusz Michałowski - pełnił służbę w Biurze Ochrony Rządu od 16 lat. W trakcie służby został odznaczony Brązowym Krzyżem Zasługi. Pasjonat sportu i maratończyk. Trenował wschodnie sztuki walki.

kpt. Paweł Janeczek - pełnił służbę w Biurze Ochrony Rządu przez 17 lat. Odpowiadał za bezpieczeństwo Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego. Uważany przez współpracowników za profesjonalistę, który doskonale sprawdzał się w swoim zawodzie. Pozostawił żonę i syna.

ppor. Agnieszka Pogródka-Węcławek - wielokrotnie wyróżniana i nagradzana. Pełniła służbę w Biurze Ochrony Rządu od 8 lat. Pozostawiła męża.

ppor. Artur Francuz - pełnił służbę w Biurze Ochrony Rządu przez 18 lat. Interesował się historią z okresu II wojny światowej. Był dumny z tego, że mógł ochraniać ostatniego Prezydenta RP na uchodźstwie, którego darzył wielkim szacunkiem. Uważany przez przełożonych i współpracowników za profesjonalistę, który wzorowo pełnił swoją służbę. Pozostawił żonę i dwoje dzieci.

ppor. Paweł Krajewski - pełnił służbę w Biurze Ochrony Rządu przez 14 lat. Od 2005 r. obowiązki służbowe wykonywał w grupie chroniącej Prezydenta RP. Był instruktorem Chorągwi Mazowieckiej Hufca ZHP Przasnysz. Pozostawił żonę i dwoje dzieci.

por. Piotr Nosek - w trakcie służby otrzymywał nagrody i wyróżnienia. Interesował się sztukami walki i sportami obronnymi. Jeździł na zawody strzeleckie w całej Polsce. Był doskonałym strzelcem. Pozostawił żonę i dziecko.

ppor. Jacek Surówka - pełnił służbę w Biurze Ochrony Rządu od 9 lat. Otwarty na drugiego człowieka. Pomagał niepełnosprawnym i potrzebującym dzieciom, udzielał się w Polskim Czerwonym Krzyżu oraz Centrum Rehabilitacji, Edukacji i Opieki Towarzystwa Pomocy Dzieciom w Helenowie.

ppor. Marek Uleryk - pełnił służbę w Biurze Ochrony Rządu od 12 lat. Przełożeni darzyli go ogromnym uznaniem, pełnił służbę w ochronie osobistej Marii Kaczyńskiej, małżonki Prezydenta RP. Sportowiec i pasjonat sportów ekstremalnych. Był instruktorem spadochroniarstwa. Dwukrotnie zdobył tytuł mistrza Polski w wojskowym wieloboju spadochronowym.

Katastrofa lotnicza pod Smoleńskiem 

10 kwietnia 2010 r., w katastrofie samolotu Tu-154M pod Smoleńskiem w Rosji, zginęło 96 osób, w tym Prezydent RP Lech Kaczyński, wysocy rangą urzędnicy państwowi, dowódcy Wojska Polskiego oraz ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski. Polska delegacja była wówczas w drodze na uroczystości do Katynia z okazji 70. rocznicy upamiętnienia zbrodni katyńskiej.

Zdjęcia (13)

{"register":{"columns":[]}}