W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wiceminister Wiesław Leśniakiewicz wziął udział w obchodach 81. rocznicy powstania w getcie warszawskim

19.04.2024

W piątek, 19 kwietnia, mija 81. rocznica powstania w getcie warszawskim. Powstanie to było największym zbrojnym zrywem podjętym przez Żydów podczas II wojny światowej. W uroczystościach upamiętniających to wydarzenie wziął udział podsekretarz stanu w MSWiA Wiesław Leśniakiewicz.

Uroczystości pod Pomnikiem Bohaterów Getta w Warszawie

Dzisiejsze uroczystości zainicjowały syreny alarmowe, które wybrzmiały w samo południe na terenie Warszawy. W ten sposób uczczono pamięć bohaterów powstania.

Pod koniec uroczystości wiceminister Wiesław Leśniakiewicz, w imieniu kierownictwa MSWiA, złożył wieniec pod Pomnikiem Bohaterów Getta na warszawskim Muranowie.

W uroczystości wzięli także udział przedstawiciele władz, instytucji państwowych i samorządowych, przedstawiciele organizacji żydowskich, dyplomaci, a także mieszkańcy Warszawy.

Powstanie w getcie warszawskim 

Powstanie w getcie warszawskim jest jednym z najtragiczniejszych wydarzeń w historii wojennej Warszawy. 19 kwietnia 1943 r., niemieckie oddziały wspierane przez czołgi i wozy pancerne weszły do getta, by je ostatecznie zlikwidować. Tego dnia warszawscy Żydzi stawili zbrojny opór Niemcom.

Walki trwały niespełna miesiąc. Zostały zakończone 16 maja 1943 r., kiedy to Niemcy wysadzili w powietrze Wielką Synagogę. Powstanie w getcie warszawskim było największym zbrojnym zrywem podjętym przez Żydów podczas II wojny światowej, a zarazem pierwszym powstaniem miejskim w okupowanej Europie. Rocznicę powstania w getcie warszawskim upamiętnia akcja „Żonkile” organizowana corocznie 19 kwietnia. 

Zdjęcia (6)

{"register":{"columns":[]}}