W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Narodowa Reprezentacja Akademicka - II edycja

1. Opis projektu

NRAProjekt wsparcia procesu kształcenia studentów-sportowców w ramach Narodowej Reprezentacji Akademickiej ma na celu umożliwienie realizowania równoległej kariery sportowej oraz nauki akademickiej. Obejmuje on dofinansowanie na organizację dodatkowych zajęć dydaktycznych dedykowanych studentom-sportowcom będącym w trakcie kariery sportowej. Program zajęć dydaktycznych realizowany będzie w formie indywidualnej organizacji studiów w ciągu całego roku kalendarzowego, zgodnie z zaplanowaną liczbą dodatkowych godzin na danego studenta-sportowca.

Beneficjentem środków finansowych w ramach projektu może być student-sportowiec realizujący program kształcenia na jednym kierunku, do momentu ukończenia studiów na tym kierunku. Dotyczy studentów-sportowców, którzy nie ukończyli studiów danego stopnia na innym kierunku niż wskazany we wniosku. W przypadku, gdy dany student studiuje równolegle na dwóch kierunkach, zarówno w tej samej, jak i różnych uczelniach, decyzję o wyborze kierunku, na którym może zostać przyznane dofinansowanie, podejmuje student.

Dodatkowe zajęcia i konsultacje mogą zostać zorganizowane dla studenta do dnia obrony pracy dyplomowej, która odbędzie się do końca roku akademickiego, w którym student uzyskał absolutorium.

Dofinansowanie będzie naliczane na podstawie liczby uprawnionych studentów-sportowców (studiów pierwszego stopnia, studiów drugiego stopnia lub jednolitych studiów magisterskich) uczelni publicznej i niepublicznej, którzy posiadają obywatelstwo polskie i wskazaną w projekcie kategorię sportową.

Środki finansowe zabezpieczone w budżecie Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego kierowane będą bezpośrednio do uczelni, w której studiują ww. studenci-sportowcy, z przeznaczeniem na dofinansowanie ich procesu kształcenia w formie indywidualnej organizacji studiów, m.in. poprzez indywidualny dobór treści i form kształcenia w zakresie pozwalającym na kontynuowanie i rozwijanie kariery sportowej z uwzględnieniem ustalonych dla danego kierunku efektów uczenia się.

Zadanie zlecone przez Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego będzie realizowane na podstawie art. 404 ust. 1 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz. U. z 2020 r. poz. 85, z późn. zm.).

2. Warunki udziału

Do udziału w projekcie uprawnione są uczelnie publiczne i niepubliczne posiadające co najmniej 200 studentów studiów stacjonarnych, na których studiują studenci – zawodnicy szkolenia olimpijskiego, medaliści igrzysk olimpijskich, igrzysk europejskich, mistrzostw świata seniorów i mistrzostw Europy seniorów, uniwersjad i akademickich mistrzostw świata oraz studenci-sportowcy z niepełnosprawnościami, w tym osoby niedosłyszące (spełniający kryteria opisane w dalszej części niniejszego dokumentu), a także studenci sportowcy posiadający klasy sportowe – mistrzowską międzynarodową (MM) i mistrzowską (M).

3. Wniosek i kryteria wyboru

Przy zlecaniu zadania Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego będzie brał pod uwagę zapewnienie wsparcia wszystkim studentom-sportowcom – zawodnikom szkolenia olimpijskiego, z niepełnosprawnościami oraz posiadającym klasy sportowe.

Uczelnie będą mogły składać wnioski o dofinansowanie zawierające m.in.:

  1. listę imienną studentów-sportowców przypisanych do odpowiednich grup,
  2. informację nt. liczby dodatkowych godzin planowanych do realizacji w ciągu całego roku, na który zostanie przyznane dofinansowanie, w podziale na poszczególnych studentów-sportowców.

Ministerstwo Sportu oraz Akademicki Związek Sportowy przekażą listę sportowców uprawnionych do udziału w projekcie do Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego w celu weryfikacji wniosków. Podstawą do uzyskania dofinansowania będzie zgłoszona przez uczelnię lista studentów-sportowców przypisanych do odpowiednich grup, pozytywnie zweryfikowana przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Przy ustalaniu dofinansowania decyduje przynależność studenta-sportowca do jednej z nw. grup zawodników dyscyplin sportowych objętych programem letnich lub zimowych Igrzysk Olimpijskich lub Paraolimpijskich lub Igrzysk Głuchych. Ponadto, student musi pozostawać czynnym sportowcem i spełniać jedno z poniższych kryteriów:

  1. jest medalistą Igrzysk Olimpijskich lub igrzysk europejskich lub mistrzostw świata seniorów lub mistrzostw Europy seniorów w sportach olimpijskich; a w przypadku osób z niepełnosprawnością – medalistą igrzysk paraolimpijskich lub mistrzostw świata lub mistrzostw Europy w sportach paraolimpijskich; w przypadku osób niedosłyszących – medalistą igrzysk głuchych lub mistrzostw świata lub mistrzostw Europy głuchych w sportach objętych programem igrzysk głuchych;
  2. znajduje się w grupie szkolenia olimpijskiego A1 i A2;
  3. jest medalistą uniwersjad i akademickich mistrzostw świata – z tym, że do ukończenia 30 roku życia;
  4. posiada aktualną międzynarodową klasę mistrzowską (MM) – z tym, że do ukończenia 30 roku życia;
  5. posiada aktualną klasę mistrzowską (M) – z tym, że do ukończenia 30 roku życia.

W przypadku kryterium wiekowego wsparciem będzie objęty student-sportowiec, który na dzień 1 stycznia roku, na który uczelnia będzie wnioskować o środki finansowe nie ukończy 30 roku życia.

Wnioski w imieniu uczelni składać będą rektorzy lub osoby przez nich upoważnione (w tym przypadku do wniosku konieczne będzie dołączenie upoważnienia udzielonego przez rektora) w terminie określonym w harmonogramie realizacji projektu, w formie dokumentu elektronicznego zatytułowanego „Narodowa Reprezentacja Akademicka” i opatrzonego podpisem potwierdzonym profilem zaufanym ePUAP albo kwalifikowanym podpisem elektronicznym.

W zgłoszeniu konieczne będzie wskazanie osoby upoważnionej (imię, nazwisko, nr telefonu i e-mail) do uzgodnienia ostatecznej treści umowy z Ministrem Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz organizacji całego przedsięwzięcia i kontaktów roboczych z MNiSW.

4. Harmonogram realizacji

  • do 30 października 2020 r. – przekazanie przez Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu oraz Akademicki Związek Sportowy listy sportowców uprawnionych do udziału w projekcie,
  • do 16 listopada 2020 r. – składanie wniosków przez uczelnie,
  • grudzień 2020 r. powiadomienie uczelni o zakwalifikowaniu studentów-sportowców do udziału w projekcie oraz uzgadnianie i podpisanie umów na dofinansowanie,
  • od stycznia 2021 r. przekazanie środków dotacji na podstawie podpisanych umów.

5. Finansowanie

Środki finansowe naliczane będą na każdego uprawnionego do udziału w projekcie studenta-sportowca w kwocie do 18.000 zł + do 10% kosztów pośrednich, niezależnie od przynależności do grupy.

Koszty bezpośrednie obejmują pulę do 100 godzin indywidualnych lub grupowych zajęć (liczba godzin lekcyjnych po 45 minut x stawka przeliczeniowa 180 zł brutto) w formie indywidualnej organizacji studiów, w szczególności poprzez indywidualne przygotowanie i dobór treści oraz form kształcenia w zakresie pozwalającym na kontynuowanie i rozwijanie kariery sportowej z uwzględnieniem ustalonych dla danego kierunku efektów uczenia się. W kosztach bezpośrednich uwzględnia się również prowadzenie form kształcenia na odległość umożliwiających osiągnięcie ustalonych dla danego kierunku efektów uczenia się. W ramach przyznanego dofinansowania możliwe będzie przeznaczenie nie więcej niż 10 godzin na spotkania z tutorem lub opiekunem dydaktycznym studenta-sportowca do wykorzystania w ciągu roku kalendarzowego, na który zostanie przyznane dofinansowanie.

Dopuszcza się zorganizowanie zajęć grupowych dla kilku studentów-sportowców uprawnionych do objęcia wsparciem.

W zależności od zatwierdzonej przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego liczby studentów-sportowców uczelnia otrzyma do wykorzystania na zajęcia dydaktyczne środki finansowe stanowiące iloczyn liczby studentów-sportowców objętych projektem i kwoty przeliczeniowej. Proporcjonalnie do kwoty środków przeznaczonych na programy dydaktyczne nalicza się koszty pośrednie. W przypadku zrealizowania większej liczby godzin niż zakładana w projekcie, kwota dofinansowania nie ulegnie zwiększeniu, a poniesione koszty zajęć będą stanowiły wydatek kwalifikowany w ramach przyznanych środków. Na wniosek uczelni dopuszcza się możliwość przeznaczenia niewykorzystanych środków przyznanych w danym roku na studenta-sportowca na studia I stopnia bez konieczności zwrotu środków, pod warunkiem kontynuowania przez niego studiów II stopnia na tej samej uczelni. Powyższe wiąże się z koniecznością zawarcia stosownego aneksu do umowy.

W przypadku zajęć grupowych organizowanych dla studentów-sportowców uprawnionych do udziału w projekcie istnieje możliwość udziału także innych niż uprawnieni do objęcia wsparciem studentów-sportowców i studentów-sportowców z niepełnosprawnościami,
to jest:

  1. studentów-sportowców pierwszego semestru pierwszego roku studiów (I stopnia lub II stopnia), na których uczelnia będzie ubiegać się o dofinansowanie w kolejnym roku;
  2. medalistów dyscyplin objętych programem uniwersjad lub akademickich mistrzostw świata organizowanych pod auspicjami Międzynarodowej Federacji  Sportu Akademickiego FISU (sporty olimpijskie i nieolimpijskie).
  3. medalistów igrzysk olimpijskich, igrzysk europejskich, mistrzostw świata i Europy w dyscyplinach olimpijskich, którzy zakończyli karierę sportową,
  4. innych sportowców wskazanych przez Akademicki Związek Sportowy, Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu lub Polski Komitet Olimpijski.

Warunkiem sfinansowania tych zajęć z dotacji MNiSW będzie obecność na zajęciach co najmniej jednego studenta-sportowca uprawnionego do objęcia wsparciem.

Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego zabezpieczy na dany rok budżetowy środki finansowe na sfinansowanie projektu.

Po zrealizowaniu zajęć dydaktycznych określonych we wniosku i w umowie uczelnia składa raport końcowy do dnia 31 stycznia roku następującego po roku, na który przyznano finansowanie. Do raportu końcowego uczelnia zobowiązana jest załączyć kserokopie bądź odwzorowania cyfrowe (skany, w przypadku składania raportu końcowego za pośrednictwem ePUAP) list obecności z podpisami studentów-sportowców uprawnionych do objęcia wsparciem, stanowiących potwierdzenie odbytych zajęć. Środki niewykorzystane należy zwrócić w terminie do 31 stycznia roku następującego po roku, na który przyznano finansowanie.

Kwestie sporne rozstrzyga Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Materiały

Wzór wniosku o dofinansowanie
20201013​_wzór​_wniosku​_o​_dofinansowanie​_NRA​_II​_ed​_2021.docx 0.03MB
Informacje o poprzedniej edycji projektu Narodowa Reprezentacja Akademicka
{"register":{"columns":[]}}