W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Ponowne wykorzystywanie informacji sektora publicznego

Zasady i tryb udostępniania i przekazywania informacji sektora publicznego w celu ponownego wykorzystywania, warunki ponownego wykorzystywania oraz zasady ustalania ewentualnych opłat za ponowne wykorzystywanie zostały określone w ustawie z dnia 11 sierpnia 2021 r. o otwartych danych i ponownym wykorzystywaniu informacji sektora publicznego.

Korzystaj z bezpłatnych informacji na portalu danych

Ministerstwo Edukacji i Nauki (MEiN), jeżeli to możliwe, udostępnia lub przekazuje informacje sektora publicznego jako otwarte dane w celu ponownego wykorzystywania.

Informacje sektora publicznego znajdujące się w portalu danych są udostępniane w celu ponownego wykorzystywania bezpłatnie.

Uzyskaj informację sektora publicznego do ponownego wykorzystania

Informacją sektora publicznego jest każda treść lub jej część, niezależnie od sposobu jej utrwalenia, w szczególności w postaci papierowej, elektronicznej, dźwiękowej, wizualnej lub audiowizualnej, którą posiada podmiot zobowiązany do udostępniania lub przekazywania informacji sektora publicznego w celu ponownego wykorzystywania.

Ponowne wykorzystywanie oznacza wykorzystywanie informacji sektora publicznego przez użytkowników w jakimkolwiek celu, z wyjątkiem wymiany informacji sektora publicznego między podmiotami zobowiązanymi wyłącznie w celu realizacji zadań publicznych.

Każdy ma prawo do ponownego wykorzystywania informacji sektora publicznego:

  1. udostępnianych w Biuletynie Informacji Publicznej (BIP) podmiotu zobowiązanego, portalu danych, innym systemie teleinformatycznym podmiotu zobowiązanego,
  2. przekazanych na wniosek o ponowne wykorzystywanie.

Prawo do ponownego wykorzystywania informacji sektora publicznego podlega ograniczeniu w zakresie i na zasadach określonych w przepisach ustawy o otwartych danych i ponownym wykorzystywaniu informacji sektora publicznego (art. 6), w tym:

  • ustawy o ochronie informacji niejawnych oraz o ochronie innych tajemnic ustawowo chronionych,
  • ze względu na tajemnicę przedsiębiorstwa lub prywatność osoby fizycznej, w tym ochronę danych osobowych (nie dotyczy osób pełniących funkcje publiczne),
  • informacji będących informacjami sektora publicznego, do których dostęp jest ograniczony na podstawie innych ustaw,
  • praw autorskich i praw pokrewnych, które przysługują innemu podmiotowi niż Ministerstwo Edukacji i Nauki.

Warunki ponownego wykorzystywania informacji sektora publicznego udostępnianych w BIP MEiN i w portalu danych

Co do zasady informacje sektora publicznego udostępnia się lub przekazuje w celu ponownego wykorzystywania bezwarunkowo, z wyjątkiem przypadków określonych w ustawie.
Ministerstwo Edukacji i Nauki jako podmiot zobowiązany może określić warunki ponownego wykorzystania informacji sektora publicznego.

Jeżeli dla danej informacji udostępnionej w Biuletynie Informacji Publicznej MEiN lub w portalu danych nie zostały określone inne warunki ponownego wykorzystywania, to podmioty, którym przekazano te informacje w celu ponownego wykorzystywania, mają obowiązek poinformowania o źródle i czasie wytworzenia informacji lub jej pozyskania od Ministerstwa Edukacji i Nauki. Podmioty podają pełną nazwę Ministerstwa (lub nazwę skróconą – MEiN) oraz wzmiankę o przetworzeniu informacji ponownie wykorzystywanej.

Udostępniając informacje sektora publicznego w celu ponownego wykorzystywania w portalu danych, Ministerstwo Edukacji i Nauki informuje o warunkach ponownego wykorzystywania, jeżeli zostały przez niego określone.

Zakres odpowiedzialności Ministerstwa Edukacji i Nauki za udostępnione informacje

Ministerstwo Edukacji i Nauki nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie udostępnionej lub przekazanej informacji publicznej z pominięciem warunków, o których mowa powyżej oraz za ponowne wykorzystywanie udostępnionej lub przekazanej informacji publicznej w sposób naruszający obowiązujący porządek prawny.

Opłaty za ponowne wykorzystywanie

Co do zasady informacje sektora publicznego udostępnia się lub przekazuje w celu ich ponownego wykorzystywania bezpłatnie.

Ministerstwo Edukacji i Nauki może nałożyć jednak opłatę za ponowne wykorzystywanie, jeżeli przygotowanie lub przekazanie informacji w sposób lub w formie wskazanych we wniosku o ponowne wykorzystywanie wymaga poniesienia dodatkowych kosztów.

Sposoby złożenia wniosku o ponownie wykorzystanie informacji sektora publicznego

Wniosek o ponowne wykorzystywanie informacji sektora publicznego można złożyć:

  • pocztą e-mailową na adres: kancelaria@mein.gov.pl,
  • elektronicznie za pośrednictwem Elektronicznej Skrzynki Podawczej MEiN,
  • pocztą tradycyjną na adres: Ministerstwo Edukacji i Nauki, ul. Wspólna 1/3, 00-529 Warszawa,
  • osobiście w siedzibie Ministerstwa Edukacji i Nauki, ul. Wspólna 1/3, 00-529 Warszawa (wejście od ul. Hożej 20).

Co powinien zawierać wniosek?

Wniosek o ponowne wykorzystanie informacji sektora publicznego powinien zawierać:

  1. nazwę podmiotu zobowiązanego (tj. Ministerstwo Edukacji i Nauki);
  2. informacje o wnioskodawcy, w tym imię i nazwisko albo nazwę oraz adres umożliwiający dostarczenie odpowiedzi do wnioskodawcy albo pełnomocnika tego wnioskodawcy w sposób lub w formie wskazanych we wniosku;
  3. wskazanie informacji sektora publicznego, która będzie ponownie wykorzystywana, a jeżeli jest już udostępniona lub przekazana, warunki, na jakich ma być ponownie wykorzystywana, oraz źródło udostępnienia lub przekazania;
  4. wskazanie celu ponownego wykorzystywania, w tym określenie rodzaju działalności, w której informacje sektora publicznego będą ponownie wykorzystywane, w szczególności wskazanie dóbr, produktów lub usług;
  5. wskazanie formy przygotowania informacji sektora publicznego, a w przypadku postaci elektronicznej, także wskazanie formatu danych;
  6. wskazanie sposobu przekazania informacji sektora publicznego, o ile nie została udostępniona lub przekazana w inny sposób, albo sposobu i okresu dostępu do informacji gromadzonych i przechowywanych w systemie teleinformatycznym.

Przykładowy wzór wniosku na dole strony (sekcja Materiały).

W przypadku niespełnienia warunków formalnych wniosku Ministerstwo Edukacji i Nauki wzywa wnioskodawcę do usunięcia braków formalnych wraz z pouczeniem, że nieusunięcie ich w terminie 7 dni od dnia otrzymania wezwania spowoduje pozostawienie wniosku bez rozpoznania.

Termin rozpatrzenia wniosku

Ministerstwo Edukacji i Nauki rozpatruje wniosek niezwłocznie, nie później jednak niż w terminie 14 dni od dnia otrzymania wniosku.

Jeżeli wniosek o ponowne wykorzystywanie nie może zostać rozpatrzony w terminie 14 dni, Ministerstwo zawiadamia w tym terminie wnioskodawcę o przyczynach opóźnienia oraz o terminie, w jakim rozpatrzy wniosek, nie dłuższym jednak niż 2 miesiące od dnia złożenia tego wniosku.

Możliwe działania w związku z rozpatrzeniem wniosku

Ministerstwo Edukacji i Nauki po rozpatrzeniu wniosku:

  1. przekazuje informację sektora publicznego w celu ponownego wykorzystywania bez określania warunków ponownego wykorzystywania;
  2. informuje o braku warunków ponownego wykorzystywania w przypadku posiadania informacji sektora publicznego przez wnioskodawcę;
  3. informuje o braku informacji sektora publicznego wskazanych we wniosku;
  4. składa ofertę zawierającą warunki ponownego wykorzystywania lub informację o wysokości opłat za ponowne wykorzystywanie, lub – w przypadku gdy sposób lub forma wskazane we wniosku spowodują konieczność podjęcia nieproporcjonalnych działań przekraczających proste czynności – informację o przyczynach braku możliwości przekazania informacji sektora publicznego i wskazanie, w jaki sposób lub w jakiej formie informacje sektora publicznego mogą zostać przekazane;
  5. odmawia, w drodze decyzji, wyrażenia zgody na ponowne wykorzystywanie informacji sektora publicznego.

Środki prawne przysługujące w przypadku odmowy wyrażenia zgody na ponowne wykorzystywanie

  • Wnioskodawca, który otrzymał od Ministerstwa Edukacji i Nauki ofertę zawierającą warunki ponownego wykorzystywania lub informację o wysokości opłat za ponowne wykorzystywanie, lub w przypadku, o którym mowa w art. 10 ust. 4 ustawy, informację o przyczynach braku możliwości przekazania informacji sektora publicznego i wskazanie, w jaki sposób lub w jakiej formie informacje sektora publicznego mogą zostać przekazane, może w terminie 14 dni od dnia otrzymania oferty złożyć sprzeciw z powodu naruszenia przepisów ustawy albo zawiadomić Ministerstwo Edukacji i Nauki o przyjęciu oferty.
  • Jeśli wnioskodawca nie zawiadomi Ministerstwa Edukacji i Nauki o przyjęciu oferty w terminie 14 dni od dnia otrzymania oferty, będzie to równoznaczne z wycofaniem wniosku.
  • Gdy Ministerstwo Edukacji i Nauki otrzyma sprzeciw wnioskodawcy, rozstrzygnie o warunkach ponownego wykorzystywania lub o wysokości opłat za ponowne wykorzystywanie lub w przypadku, o którym mowa w art. 10 ust. 4 ustawy, odmówi wyrażenia zgody na ponowne wykorzystywanie informacji sektora publicznego w drodze decyzji.
  • W terminie 14 dni od dnia doręczenia decyzji Ministra Edukacji i Nauki o odmowie wyrażenia zgody na ponowne wykorzystywanie informacji sektora publicznego, decyzji o warunkach ponownego wykorzystywania informacji lub informacji o wysokości opłat za ponowne wykorzystywanie informacji sektora publicznego, która jest następstwem złożonego sprzeciwu, wnioskodawca może złożyć wniosek o ponowne rozpatrzenie sprawy przez Ministra Edukacji i Nauki.
  • Wnioskodawca ma prawo do złożenia skargi do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie w terminie 30 dni od dnia doręczenia decyzji wydanej w następstwie rozpatrzenia wniosku o ponowne rozpatrzenie sprawy. Skargę do WSA składasz za pośrednictwem Ministra Edukacji i Nauki.

Podstawa prawna

  • ustawa z dnia 11 sierpnia 2021 r. o otwartych danych i ponownym wykorzystywaniu informacji sektora publicznego (Dz.U. z 2021 r. poz. 1641 z późn. zm.),
  • ustawa z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz.U. z 2022 r. poz. 2000).

Materiały

Informacja dotycząca przetwarzania danych osobowych – ponowne wykorzystywanie informacji sektora publicznego
20230213​_11​_Informacja​_dotycząca​_przetwarzania​_danych​_osobowych​_-​_ponowne​_wykorzystywanie​_ISP.pdf 0.05MB
Formularz wniosku o ponowne wykorzystywanie informacji sektora publicznego
20230213​_12​_Formularz​_wniosku​_o​_ponowne​_wykorzystywanie​_informacji​_sektora​_publicznego.docx 0.01MB
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Informacje o publikacji dokumentu
Pierwsza publikacja:
22.12.2023 15:34 administrator gov.pl
Wytwarzający/ Odpowiadający:
administrator gov.pl
Tytuł Wersja Dane zmiany / publikacji
Ponowne wykorzystywanie informacji sektora publicznego 4.0 22.12.2023 15:34 administrator gov.pl
Ponowne wykorzystywanie informacji sektora publicznego 3.0 22.12.2023 15:34 administrator gov.pl
Ponowne wykorzystywanie informacji sektora publicznego 2.0 22.12.2023 15:34 administrator gov.pl
Ponowne wykorzystywanie informacji sektora publicznego 1.0 22.12.2023 15:34 administrator gov.pl

Aby uzyskać archiwalną wersję należy skontaktować się z Redakcją BIP

{"register":{"columns":[]}}