W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

PAA na Konferencji Stron Poprawki do Konwencji o ochronie fizycznej materiałów jądrowych

05.04.2022

Dr Łukasz Młynarkiewicz, Prezes PAA oraz Andrzej Głowacki, Wiceprezes PAA uczestniczyli w Konferencji Stron Poprawki do Konwencji o ochronie fizycznej materiałów jądrowych. Konferencja odbyła się w Wiedniu w dniach od 28 marca do 1 kwietnia 2022 r.

Prezes PAA na konferencji Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej w Wiedniu. Dr Łukasz Młynarkiewicz stoi za granatowym pulpitem. Po obu stronach za niebieskimi stołami siedzą uczestnicy konferencji. W tle szara kotara.

Podczas sesji plenarnej Prezes PAA, jako przewodniczący polskiej delegacji, wygłosił przemówienie krajowe. W ramach swojego wystąpienia Prezes PAA podziękował Dyrektorowi Generalnemu MAEA za pracę włożoną w implementację konwencji i poprawki do niej. Zapewnił również o pełnym wsparciu Polski dla wszystkich działań prowadzących do osiągnięcia najwyższego poziomu ochrony fizycznej. Polska jest stroną  międzynarodowych instrumentów prawnych dotyczących ochrony fizycznej materiałów i obiektów jądrowych.

W wystąpieniu krajowym dr Łukasz Młynarkiewicz podkreślił, że agresja Rosji na Ukrainę jest rażącym naruszeniem prawa międzynarodowego, które bezpośrednio zagraża bezpieczeństwu europejskiemu i światowemu. – Jesteśmy poważnie zaniepokojeni eskalacją rosyjskiej agresji na Ukrainę i jej obywateli, a także okupacją terytoriów, w tym nielegalnym przejęciem elektrowni jądrowej Zaporoże  – powiedział Prezes Młynarkiewicz.

W trakcie Konferencji delegacja PAA prowadziła także konsultacje z międzynarodowymi partnerami w zakresie działań na rzecz wzmacniania ochrony fizycznej w wymiarze globalnym.

Konwencja CPPNM

Konwencja CPPNM (ang. Convention on the Physical Protection of Nuclear Material) jest podstawowym międzynarodowym instrumentem prawnym w zakresie ochrony fizycznej materiałów i obiektów jądrowych w tym m.in. przeciwdziałaniu ich kradzieży czy sabotażu. Obecna Konferencja ma na celu ocenę statusu implementacji Poprawki do CPPNM oraz jej aktualności w okresie prawie 5 lat od wejścia w życie. Aktualnie 164 kraje są stronami Konwencji CPPNM, z czego 129 krajów przystąpiło również do Poprawki do CPPNM.

{"register":{"columns":[]}}