W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Podejrzani o stosowanie przemocy oraz kierowanie gróźb karalnych wobec interweniujących funkcjonariuszy policji zasiądą na ławie oskarżonych. Sprawa Prokuratury Rejonowej Szczecin –Zachód w Szczecinie.

29.01.2021

temida

Prokurator Rejonowy Szczecin – Zachód w Szczecinie skierował do Sądu akt oskarżenia wobec mężczyzn podejrzanych o stosowanie przemocy i kierowanie gróźb karalnych wobec interweniujących funkcjonariuszy Policji oraz Straży Pożarnej, tj. o czyn z art. 224 § 2 kk i inne.

Do zdarzenia doszło w dniu 8 września 2020r. w Szczecinie. Wezwani na interwencję do jednego z  mieszkań funkcjonariusze policji usłyszeli krzyki oraz płacz dziecka. Ponieważ przebywające w mieszkaniu osoby nie reagowały na ich polecenia  wezwali na pomoc kilka zastępów Straży Pożarnej oraz Policji. Przebywający w mieszkaniu mężczyźni zabarykadowali drzwi grożąc przy tym wysadzeniem budynku. Nadto rzucali w kierunku funkcjonariuszy ciężkimi przedmiotami, a także wylewali przez szczelinę w drzwiach nieznaną substancję, chcąc uniemożliwić im wejście do mieszkania. Dodatkowo jeden z mężczyzn podczas zdarzenia znieważył funkcjonariuszy Policji słowami powszechnie uznawanymi za wulgarne i obelżywe. 

Jeden z podejrzanych dopuścił się tego czynu w warunkach powrotu do przestępstwa.  Obaj natomiast działali w ramach występku chuligańskiego.  

 

Podejrzani zostali zatrzymani, a następnie na wniosek prokuratora sąd zastosował wobec nich środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania. Ten środek zapobiegawczy był stosowany również w dniu kierowania aktu oskarżenia do Sądu. 

Podejrzani (lat 33, 30) byli w przeszłości karani sądownie. Jeden z nich przyznał się do zarzucanego mu czynu.

 

Aktualnie za zarzucane podejrzanym przestępstwo m.in. na podstawie art. 224 § 2 kk grozi kara pozbawienia wolności do 3 lat.  

Natomiast w przypadku przestępstwa popełnionego w warunkach recydywy sąd może wymierzyć karę przewidzianą za przypisane sprawcy przestępstwo w wysokości do górnej granicy ustawowego zagrożenia zwiększonego o połowę. 

Skazując za występek o charakterze chuligańskim, sąd natomiast wymierza karę nie niższą od dolnej granicy ustawowego zagrożenia zwiększonego o połowę. 

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
29.01.2021 13:38 Roman Urbański
Pierwsza publikacja:
29.01.2021 13:38 Roman Urbański
{"register":{"columns":[]}}