W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Europejskie Panele Obywatelskie

Europejskie Panele Obywatelskie organizowane są w celu przybliżenia Unii Europejskiej do obywateli – ich celem jest bezpośrednia dyskusja z ludźmi z różnych zakątków Europy, niezależnie od pochodzenia geograficznego (obywatelstwo oraz obszar miejski/wiejski), płci, wieku, statusu ekonomiczno-społecznego i poziomu wykształcenia.

EU2

Panele tematyczne związane z polityką europejską

Cztery Panele, liczące po 200 losowo wybranych obywateli pochodzących z 27 państw członkowskich, dyskutują na najważniejsze tematy z zakresu polityki europejskiej:

  1. Silniejsza gospodarka, sprawiedliwość społeczna, zatrudnienie/edukacja, młodzież, kultura, sport/transformacja cyfrowa;
  2. Demokracja europejska/wartości europejskie, prawa, praworządność, bezpieczeństwo;
  3. Zmiana klimatu, środowisko/zdrowie;
  4. UE na świecie / migracja.
     

20 przedstawicieli z każdego Panelu Obywatelskiego (w tym co najmniej jedna trzecia poniżej 25 roku życia) bierze udział w Sesjach Plenarnych, przedstawia wyniki swoich dyskusji i omawia je z innymi uczestnikami. Panele uwzględniają wkład zebrany w ramach konferencji poprzez platformę, zapewniając materiał do sesji plenarnych konferencji, zebrany w formie zestawu zaleceń dla Unii dotyczących dalszych działań.

Posiedzenia Europejskich Paneli Obywatelskich można śledzić na żywo w internecie! – linki do streamingu dostępne są na Wielojęzycznej Platformie Cyfrowej: https://futureu.europa.eu/assemblies/citizens-panel

 

 

Pierwsze wydarzenie z udziałem europejskich obywateli

Jeszcze przed organizacją pierwszych spotkań Europejskich Paneli Obywatelskich, 17 czerwca 2021 r. w Lizbonie odbyło się w formie hybrydowej wydarzenie europejskie, które było okazją do przedstawienia przez obywateli ich oczekiwań wobec Konferencji w sprawie przyszłości Europy. Jego uczestnicy zostali również zaproszeni do udziału w Sesjach Plenarnych w Strasburgu. W wydarzeniu wzięło udział 27 przedstawicieli społeczeństwa obywatelskiego (po jednym z każdego Państwa Członkowskiego UE), przewodniczący Europejskiego Forum Młodzieży oraz trzech współprzewodniczących Rady Wykonawczej Konferencji.

{"register":{"columns":[]}}