W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Premier Mateusz Morawiecki: Chcemy zadośćuczynienia od Niemiec, bo tylko na takim fundamencie możemy budować przyszłość

03.09.2022

Premier Mateusz Morawiecki uczestniczył w Bydgoszczy w uroczystości upamiętnienia ofiar niemieckich zbrodni na jesieni 1939 r. Między innymi w tzw. Dolinie Śmierci, Niemcy dokonali masowych mordów mieszkańców Bydgoszczy i okolic. Za niemieckie zbrodnie Polska nie otrzymała zadośćuczynienia. Szef rządu wziął także udział w obchodach 42. rocznicy podpisania Porozumienia Jastrzębskiego. Jedną z jego zasług było wywalczenie wolnych sobót dla ogółu polskich pracowników.

03.09.2022 Jastrzębie Zdrój. Obchody 42 rocznicy Porozumień Sierpniowych.
fot. Adam Guz/KPRM

Polska domaga się zadośćuczynienia za niemieckie zbrodnie

Premier Mateusz Morawiecki podkreślił, że od pierwszych dni wojny Niemcy pokazywali, jaki jest ich prawdziwy cel. Chodziło nie tylko o podbój, ale o unicestwienie narodu polskiego. „Jak Niemcy szli na Polskę, to wykonywali rozkaz Hitlera, który mówił im: Nie miejcie litości dla Polaków” – zaznaczył szef rządu.

Premier nawiązał do zaprezentowanego 1 września raportu dotyczącego reparacji wojennych od Niemiec. „Chcemy dopominać się o zadośćuczynienie, o rekompensaty, o odszkodowanie, bo tylko na takim fundamencie możemy budować przyszłość” – podkreślił. „Duchy naszych przodków, którzy zginęli w strasznych okolicznościach z rąk niemieckiego okupanta wołają o prawdę, sprawiedliwość i zadośćuczynienie” – dodał.

Niemieckie zbrodnie na ziemi bydgoskiej

Jak zaznaczył premier, wielu zbrodni Niemcy dopuścili się na ziemi bydgoskiej. „Ta ziemia spłynęła krwią polskich patriotów. Ta ziemia spłynęła krwią Polaków. Nie możemy o tym zapomnieć” – podkreślił.

Szef rządu powiedział, że miejsc, gdzie Niemcy rozstrzeliwali Polaków, były dziesiątki, a nawet setki. „Szacuje się, że już w pierwszych paru miesiącach wojny, na ziemi bydgoskiej rozstrzelano lub w inny sposób brutalnie zamordowano co najmniej 5 tysięcy osób” – przypomniał premier.

Jesienią w 1939 r. Niemcy dokonali masowych mordów mieszkańców Bydgoszczy i okolic, m.in. w tzw. Dolinie Śmierci. Pierwsza egzekucja została przeprowadzona 10 października 1939 r., a kolejne odbywały się do 26 listopada 1939 r.

Rocznica podpisania Porozumienia Jastrzębskiego

Premier Mateusz Morawiecki uczestniczył w obchodach 42. rocznicy podpisania Porozumienia Jastrzębskiego. Zostało ono podpisane 3 września 1980 r. przy Kopalni Węgla Kamiennego "Manifest Lipcowy" (obecnie: "Zofiówka"). Jedną z jego zasług było wywalczenie wolnych sobót dla ogółu polskich pracowników.

Porozumienie Jastrzębskie było dopełnieniem porozumień sierpniowych, zawartych w 1980 r. między komunistyczną władzą a strajkującymi robotnikami w Szczecinie i Gdańsku.

Do postulatów wysuniętych przez załogi zakładów strajkujących na Wybrzeżu, Komitet Strajkowy w KWK "Manifest Lipcowy" dołączył własne dotyczące spraw płacowych, socjalno-bytowych oraz zarządzania i organizacji pracy. Z tych zaakceptowanych przez rząd PRL i zapisanych w protokole wymienić można m.in.:

  • podnoszenie wysokości zarobków w ścisłej relacji ze wzrostem kosztów utrzymania,
  • wprowadzenie wolnych sobót i niedziel,
  • wprowadzenie pułapu minimalnej i maksymalnej płacy,
  • obniżenie wieku emerytalnego dla pracowników dołowych.

 

Wideo

Zdjęcia (11)

{"register":{"columns":[]}}