W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Premier Mateusz Morawiecki rozmawiał telefonicznie z premierem Rumunii Florinem Cîțu

20.05.2021

Kwestie dwustronne, współpraca regionalna, bezpieczeństwo i aktualna sytuacja międzynarodowa – to główne tematy rozmowy obu premierów. Omówiono działania Unii Europejskiej w zakresie walki z pandemią COVID-19. Obaj premierzy wymienili poglądy w kontekście przygotowań do nadzwyczajnego posiedzenia Rady Europejskiej, zaplanowanego na 24 i 25 maja w Brukseli.

Flaga Rumunii.

Wieloletnia współpraca Polski i Rumunii

Rozmowa obu szefów rządów dotyczyła kwestii dwustronnych. Omówiono temat planowanych na październik 2021 roku polsko-rumuńskich konsultacji międzyrządowych.

Polskę i Rumunię łączy wieloletnia współpraca. 7 października 2009 roku prezydent Lech Kaczyński i prezydent Traian Băsescu podpisali deklarację dotyczącą polsko-rumuńskiego partnerstwa strategicznego. 25 maja 2018 roku w Warszawie zorganizowano pierwsze polsko-rumuńskie konsultacje międzyrządowe. Następne narady odbyły się 18 września 2019 roku w Bukareszcie z udziałem ministrów cyfryzacji, infrastruktury, inwestycji i rozwoju, obrony narodowej, przedsiębiorczości i technologii, spraw wewnętrznych i administracji oraz spraw zagranicznych.

Aktywne wsparcie Inicjatywy Trójmorza

Premierzy Polski i Rumunii poruszyli kwestię współpracy regionalnej, podkreślając znaczenie Inicjatywy Trójmorza dla rozwoju regionalnego i zacieśniania powiązań w regionie między Morzem Bałtyckim, Adriatyckim i Czarnym. Zwrócili również uwagę, na rolę Stanów Zjednoczonych w realizacji tego projektu. Tematem rozmowy premierów był też zbliżający się szczyt Inicjatywy Trójmorza, który odbędzie się w Sofii w lipcu 2021 roku.

Ważnym elementem współpracy jest obszar energii, transportu, komunikacji cyfrowej i gospodarki. Warszawa i Bukareszt były gospodarzami odpowiednio III i IV Szczytu Trójmorza.

Dziewiątka Bukaresztańska a bezpieczeństwo

Premierzy Morawiecki oraz Cîțu omawiali sprawy związane z bezpieczeństwem i aktualną sytuacją międzynarodową. Premier Morawiecki pogratulował swojemu rozmówcy wyboru Bukaresztu, jako siedziby Europejskiego Centrum Cyberbezpieczeństwa w przemyśle, technologii i badaniach naukowych. Zapewnił również, że Polska bardzo poważnie traktuje współpracę w tym zakresie. Zgodzono się, co do zalet wynikających ze wspólnego zamawiania sprzętu wojskowego.

Oba kraje blisko współpracują w dziedzinie bezpieczeństwa, zarówno na forum NATO, jak i w innych formatach regionalnych, takich jak Dziewiątka Bukaresztańska (B9).

B9 jest polsko-rumuńską inicjatywą służącą wymianie poglądów państw regionu w dziedzinie bezpieczeństwa oraz koordynacją stanowisk w tym temacie. W 2014 roku zainagurowana konsultacje w Warszawie. Udział w rozmowach biorą przedstawiciele Polski, Rumunii, Litwy, Łotwy, Estonii, Węgier, Słowacji, Czech i Bułgarii.

10 maja 2021 roku w Bukareszcie odbył się ostatni szczyt B9 z udziałem prezydentów państw członkowskich, w tym Prezydenta Andrzeja Dudy oraz Prezydenta USA Joe Bidena i sekretarza generalnego NATO Jensa Stoltenberga.

Nadzwyczajne posiedzenie Rady Europejskiej – walka z pandemią

Na 24-25 maja 2021 roku zaplanowano w Brukseli nadzwyczajne posiedzenie Rady Europejskiej. Rozmowy szefów rządów Polski i Rumunii były okazją do wymiany poglądów w kontekście przygotowań do tego spotkania. Omówiono kwestie dotyczące koordynacji działań Unii Europejskiej w związku z pandemią oraz polityki klimatycznej Unii Europejskiej. Wskazali na potrzebę odpowiedniego wsparcia UE dla państw, w których transformacja energetyczna będzie szczególnie kosztowna.

Rada Europejska w zakresie polityki klimatycznej, powinna sformułować wytyczne dotyczące osiągnięcia koniecznych redukcji w sektorach niewchodzących w skład unijnego systemu handlu. Za pomocą pozwoleń na emisje (ETS – Emissions Trading System), a objętych rozporządzeniem dotyczącym rocznych redukcji emisji gazów cieplarnianych przez państwa członkowskie od 2021 roku do 2030 roku (rozporządzenie ESR - Effort Sharing Regulation). Komisja Europejska zapowiada przedstawienie pakietu legislacyjnego  w dniu 14 lipca 2021 roku.

{"register":{"columns":[]}}