W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Premier Mateusz Morawiecki spotkał się z prezydentem Austrii. To pierwsza oficjalna wizyta prezydenta Alexandra Van der Bellena w Polsce

05.10.2021

Polsko-austriackie stosunki bilateralne i współpraca gospodarcza – to główne tematy rozmów premiera Mateusza Morawieckiego z prezydentem Austrii Alexandrem Van der Bellenem. Podczas spotkania liderzy omówili także kwestie z bieżącej agendy europejskiej, dotyczące m.in. migracji czy unijnej polityki klimatycznej.

Premier Mateusz Morawiecki wita prezydent Austrii przed budynkiem KPRM.

Rozwój i pogłębienie relacji gospodarczych 

Premier Mateusz Morawiecki wskazał na potrzebę dalszego rozwoju i pogłębienia relacji gospodarczych z Austrią. Wyraził przy tym nadzieję, że dzisiejsze Forum Ekonomiczne Polska-Austria „Green Future” będzie stanowić do tego odpowiedni impuls.

W pierwszym półroczu 2021 r. obroty handlowe między Polską i Austrią wyniosły 5,13 mld euro. Eksport z Polski do Austrii wyniósł 2,9 mld euro. Polska odnotowała nadwyżkę bilansu handlowego 839,1 mln euro. Wartość inwestycji bezpośrednich Austrii w Polsce na koniec 2019 r. (dane NBP) wyniosła 8,26 mld euro. Do największych inwestorów należą m.in.: CA IMMO, Warimpex Finanz- und Beteiligungs AG, Strabag SE, Leier Holding GmbH czy Wienerberger AG. 

Bieżąca sytuacja na granicy polsko-białoruskiej

Podczas spotkania omówiona została również bieżąca sytuacja na granicy polsko-białoruskiej. Polski premier wskazał, że Białoruś kontynuuje hybrydowe ataki na Polskę i państwa bałtyckie w celu wywarcia presji, aby UE wycofała się ze swojej polityki sankcji. Zapewnił przy tym, że Polska należycie chroni zewnętrzną granicę UE z Białorusią. Szef polskiego rządu docenił dotychczasowe wsparcie dyplomatyczne i zaznaczył, że tylko spójne i jednoznaczne stanowisko wszystkich państw członkowskich odnośnie wspólnej ochrony wschodniej granicy zewnętrznej UE może zniechęcić Białoruś od dalszego podejmowania wrogich działań. Ocenił, że wywierana presja jest największym wyzwaniem, przed którym stoi Polska i nasz region.

Polityka klimatyczna – podkreślamy potrzebę dążenia do sprawiedliwej transformacji 

Premier wskazał, że państwa członkowskie UE powinny dążyć do sprawiedliwej transformacji, która nie tylko nie pozostawia nikogo w tyle, ale również wzmacnia bezpieczeństwo energetyczne i odpowiada na realne potrzeby obywateli. W tym kontekście Polska widzi potrzebę podjęcia działań na rzecz problemu rosnących cen energii w UE i jednocześnie zapewnienia stabilnych źródeł energii.

Istotne jest, aby państwa członkowskie rozumiały wyzwania związane z pakietem klimatycznym UE, wspólnie znajdowały korzystne rozwiązania i w razie potrzeby zawierały kompromisy. Polska dostrzega znaczenie zbliżającego się COP26 w Glasgow. Biorąc pod uwagę, że UE odpowiada za mniej niż 10 proc. światowych emisji, nadszedł czas, aby również inni podjęli zdecydowane działania.

Zdjęcia (5)

{"register":{"columns":[]}}