W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Premier Mateusz Morawiecki uczestniczył w wideokonferencji z przewodniczącym Rady Europejskiej

10.12.2021

Szef polskiego rządu wziął udział w spotkaniu koordynacyjnym w formie wideokonferencji z przewodniczącym Rady Europejskiej, w związku z przygotowaniami do posiedzenia Rady 16 grudnia 2021 r. Tematami rozmów były m.in. wzrost cen energii w UE, kwestia Ukrainy w kontekście działań Rosji oraz sytuacja na polsko-białoruskiej granicy UE. Premier Mateusz Morawiecki poruszył również zasadność dyskusji na temat bezpieczeństwa i obrony w UE.

Wideokonferencja premiera Mateusza Morawieckiego z przewodniczącym Rady Europejskiej

Ceny energii w UE

Polska oczekuje, iż podczas Rady Europejskiej zaakcentowana zostanie konieczność podjęcia działań, w tym zmian legislacyjnych, zwiększających bezpieczeństwo dostaw i odporność rynku gazu oraz przeciwdziałających nielegalnym praktykom Gazpromu. Potrzebna jest także konieczność przemyślenia funkcjonowania rynku ETS w kontekście możliwych manipulacji i potencjalnego dostosowania funkcjonowania procedur ostrożnościowych w ramach Dyrektywy ETS oraz mechanizmów działających po stronie podażowej w kontekście rosnących cen energii. Już obecnie konieczna jest również walka z ubóstwem energetycznym na poziomie europejskim – niezależnie od decyzji, które za jakiś czas zostaną podjęte w ramach pakietu FF55. Polska zwraca ponadto uwagę, że w obecnej sytuacji potrzebujemy paliw przejściowych: energii nuklearnej i gazu.

Bezpieczeństwo i obrona

Większość państw członkowskich UE uczestniczy w równoległych procesach tzw. refleksji strategicznej – w NATO, w ramach prac nad nową Koncepcją Strategiczną oraz w UE, gdzie dyskutujemy o tzw. Kompasie Strategicznym. Ważne jest, aby wyniki tych procesów były spójne i wzajemnie się wzmacniały. Oczekujemy, iż Rada Europejska zaakcentuje wolę szefów państw i rządów do przyjęcia Kompasu Strategicznego do marca 2022 r. i jedynie ogólnie wskaże na kierunki dalszych prac, nie przesądzając o ostatecznej treści tego dokumentu. Liczymy także na jak najszybsze przyjęcie nowej deklaracji UE-NATO, która powinna zdynamizować działania na rzecz pełnej współpracy.

Zewnętrzne aspekty migracji, sytuacja na Ukrainie oraz relacje z Rosją

Kryzys na zewnętrznych granicach UE pokazuje, że potrzebujemy kompleksowego podejścia na szczeblu UE. Polska podkreśla konieczność kontynuacji działań w relacjach z krajami pochodzenia, przy wykorzystaniu bodźców  oraz – w razie potrzeby – nacisków motywujących do skutecznej współpracy, jeśli chodzi o powroty oraz przeciwdziałanie przemytowi migrantów. Podkreślamy przy tym, że obecny kryzys na  polsko-białoruskiej granicy UE nie jest kwestią wyłącznie migracyjną – jest to tylko jeden z aspektów kryzysu politycznego.

{"register":{"columns":[]}}