W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Premier Mateusz Morawiecki upamiętnił Żołnierzy Wyklętych

01.03.2023

Od 2011 r. obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”, który przypada na 1 marca. Śp. Prezydent RP Lech Kaczyński zainicjował upamiętnienie bohaterów, którzy odegrali ważną rolę w odzyskaniu przez Polskę niepodległości. Premier Mateusz Morawiecki uczestniczył w uroczystościach w Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL, gdzie złożył kwiaty pod tablicą płk. Łukasza Cieplińskiego oraz członków IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”. Szef polskiego rządu podkreślił, że Żołnierze Wyklęci zaświadczyli swoim życiem o wielkiej wartości wolności, niepodległości, prawdy i dobra.

Premier Mateusz Morawiecki podczas obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Warszawie.

Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”

1 marca 1951 r. w więzieniu na warszawskim Mokotowie przy ul. Rakowieckiej, po pokazowym procesie, zostali rozstrzelani przywódcy IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość” (WiN). Wśród ofiar był prezes WiN ppłk Łukasz Ciepliński pseudonim „Pług”, „Ludwik” i jego najbliżsi współpracownicy: ppłk. Adam Lazarowicz, płk. Mieczysław Kawalec, mjr Józef Rzepka, mjr. Franciszek Błażej, mjr. Józef Batory i kpt. Karol Chmiel.

W 2011 r. z inicjatywy świętej pamięci Prezydenta Lecha Kaczyńskiego Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił 1 marca Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

– Żołnierze Wyklęci zaświadczyli swoim życiem o wielkiej wartości wolności, niepodległości, prawdy i dobra – są dzisiaj wielkimi zwycięzcami. Poprzez świadectwo ich życia są prawdziwie nieśmiertelni –powiedział premier Mateusz Morawiecki podczas obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Pielęgnowanie prawdy i pamięci

Żołnierze Wyklęci to bohaterowie antykomunistycznego podziemia, którzy w obronie niepodległości Polski walczyli o prawo do samostanowienia oraz urzeczywistnienia dążeń demokratycznych społeczeństwa polskiego. Przeciwstawiali się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu, byśmy teraz mogli żyć w wolnym oraz niepodległym kraju. Nazwa “Żołnierze Wyklęci” pochodzi z początku lat 90. Byli wyklęci, ponieważ przez długie dziesięciolecia komunizmu mieli być wymazani z kart historii i zapomniani.

Premier Mateusz Morawiecki w trakcie uroczystości w Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL w Warszawie zaznaczył, jak ważne jest pielęgnowanie prawdy o wydarzeniach i bohaterach powojennej Polski. Szef polskiego rządu podziękował wszystkim tym, którzy przez trudne lata po 1989 roku nie tylko przechowywali pamięć, ale starali się odbudować prawdę o Żołnierzach Wyklętych.

– Pamiętajmy, że nie tylko nie zawsze tak było i mam tutaj na myśli nie tylko lata po II wojnie światowej, ale także lata 90 i 2000. Trzeba było pokoleń niezłomnych Polaków, którzy walczyli o pamięć o Żołnierzach Wyklętych i wszystkim bardzo serdecznie za to dziękuję – podziękował szef polskiego rządu.

Wideo

Zdjęcia (5)

{"register":{"columns":[]}}