Premier podczas Impact’21: Chcemy po pandemii COVID-19 w dialogu z przedsiębiorcami znaleźć najlepsze drogi do rozwoju
12.05.2021
Premier Mateusz Morawiecki przedstawił założenia i plany na czas wychodzenia z kryzysu wywołanego przez COVID-19. Szef polskiego rządu powiedział – Polska może być miejscem do działania. Jesteśmy w przededniu przełomowego czasu dla całego świata – chodzi o wychodzenie z Covid-19. Dane gospodarcze wskazują, że Polska jest w dobrej sytuacji gospodarczej – mamy najniższe bezrobocie w Unii Europejskiej, notujemy wzrost produkcji przemysłowej, a polski eksport rośnie.
Szef polskiego rządu Mateusz Morawiecki wziął udział w wiosennej edycji Impact’21. To wydarzenie, podczas którego dochodzi do wymiany poglądów oraz merytorycznych dyskusji toczonych na temat biznesu, polityki, nauki i nowoczesnych technologii.
Sytuacja gospodarcza po pandemii COVID-19 – niska stopa bezrobocie i rosnący eksport
Skutki pandemii COVID-19 widoczne są na całym świecie. Przychodzi okres, w którym dokona się głęboka przebudowa ładu gospodarczego. Premier podkreślił – „Ten, kto wyznacza reguły gry lub kto potrafi się szybko do nich przystosować, ten będzie zwycięzcą w przyszłości”.
Nasz kraj obecnie ma szanse wyjść z kryzysu obronną ręką. Dane gospodarcze wskazują, że nie tylko utrzymaliśmy wiele miejsc pracy, ale także stworzyliśmy nowe stanowiska. Stopa bezrobocia w Polsce jest jedną z najniższych w całej Unii Europejskiej.
Cieszy także, wzrost produkcji przemysłowej, który był możliwy dzięki przyznaniu tarczy finansowej polskim przedsiębiorcom. Do polskich firm trafiło już ponad 211 mld zł.
Szef polskiego rządu podkreślił również – „Cały polski eksport rośnie i działa jak dobrze naoliwiona maszyna”. Świadczą o tym dane, które wskazują, że eksport Stanów Zjednoczonych do Niemiec zmalał o około 10 proc. W tym samym czasie, polski eksport do Niemiec wzrósł o około 15 proc.
Czas wychodzenia z kryzysu – jakie ścieżki rozwoju?
Premier Morawiecki podkreślił, że Polska dzisiaj ma możliwość odważnego poszukiwania nowych ścieżek rozwoju gospodarczego i gospodarczo-społecznego. To dzięki podjętym działaniom i planom na kolejne lata.
- Pomoc firmom
Pierwszym z działań było błyskawiczne zastosowanie tarcz pomocowych w Polsce już w marcu i kwietniu 2020 roku. To dzięki temu utrzymaliśmy nie tylko ponad 5 milionów miejsc pracy, ale też zachowaliśmy i rozwinęliśmy potencjał polskiej gospodarki. Zdecydowaliśmy o przedłużeniu na kwiecień Tarczy Branżowej. Dodatkowo do ponad 60 rozszerzamy listę branż, które będą objęte wsparciem.
- Unijne fundusze
Druga ważna kwestia to potężne fundusze płynące z Unii Europejskiej na transformację polskiej gospodarki, energetyki klimatu, ale także na rozwój infrastruktury, na wzmocnienie naszej służby zdrowia, na edukację i na wiele innych dziedzin życia. Te fundusze są immanentną częścią jeszcze czegoś większego – Nowego Polskiego Ładu, którego główne założenia już wkrótce zostaną przedstawione.
Jeśli miałbym jednym zdaniem ująć czym jest Nowy Polski Ład to powiedziałbym, że jest to wielki program inwestycyjny w polskie zdrowie, w polskie rodziny, w demografię, w odbudowanie polskiej infrastruktury i potencjału gospodarczego tam, gdzie został nadwątlony przez COVID-19 i rozbudowanie tam, gdzie cały czas ta infrastruktura potrzebuje rozbudowy. Wreszcie jest to inwestycja w człowieka. I ten czynnik społeczny w Polskim Ładzie jest kluczowy. Na niego kładziemy podstawowy nacisk
– dodał szef polskiego rządu.
Premier Mateusz Morawiecki żywi nadzieję, że Polska stanie się najlepszym miejscem do życia w Europie.