W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Premier przyjął od harcerzy Betlejemskie Światło Pokoju

13.12.2022

Światełko to symbol ciepła, miłości, pokoju i nadziei. Polscy harcerze od 30 lat uczestniczą w przekazywaniu Betlejemskiego Światła Pokoju – po to, aby zagościło na wigilijnych stołach. Premier Mateusz Morawiecki podkreślił istotę tegorocznego Betlejemskiego Światła Pokoju pod hasłem – Światło dla Ciebie. W obecnej sytuacji nadzieja na pokój jest szczególnie istotna dla naszych ukraińskich sąsiadów.

Premier Mateusz Morawiecki w trakcie przekazania Betlejemskiego Światła Pokoju w KPRM.

Światełko przekazane Radzie Ministrów

11 grudnia polscy harcerze odebrali od słowackich skautów Betlejemskie Światło Pokoju. Dzisiaj dotarli do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów i przekazali Światło na ręce premiera Mateusza Morawieckiego. „Wolność, pokój, nadzieja - to są wartości, które stanowią fundament naszego życia” – powiedział szef rządu. Zauważył, że podstawową funkcją Światełka jest dawanie nadziei i wiary w to, że świat może być lepszy. Premier podkreślił, że poprzez współpracę między ludźmi i narodami – budujemy nowy, lepszy świat.

Nadzieja dla Ukrainy

W tym roku wyjątkowo pierwszym miejscem, które rozświetlił Betlejemski Ogień z Polski, była Ukraina. Harcerze 11 grudnia przekazali Światełko na pasie granicznym Medyka-Szeginie. Nasi sąsiedzi za wschodnią granicą są w trudnej sytuacji – tegoroczne Betlejemskie Światło Pokoju będzie im szczególnie potrzebne. Premier Mateusz Morawiecki podkreślił, że podstawowe wartości są dzisiaj zagrożone. „Przekazaliśmy Betlejemskie Światło Pokoju razem z wielką nadzieją, że nadchodzący nowy rok będzie rokiem pokoju, że wojna zakończy się jak najszybciej: dobrym pokojem – pokojem pełnym wolności dla Ukrainy” – dodał szef rządu.

Tradycja Światełka

Po raz pierwszy w 1986 r. zostało zorganizowane w Linz, w Austrii, pod nazwą „Światło w ciemności”. Światło odbierane jest z Groty Narodzenia Pańskiego w Betlejem. Związek Harcerstwa Polskiego organizuje Betlejemskie Światło Pokoju od 1991 r. Tradycją jest, iż ZHP otrzymuje Światło od słowackich skautów. Przekazanie Światła odbywa się naprzemiennie: raz na Słowacji, raz w Polsce. Nasz kraj jest jednym z ogniw betlejemskiej sztafety. Harcerki i harcerze przekazują Światło dalej na wschód: do Litwy, Ukrainy i Białorusi, na zachód - do Niemiec, a także na północ – do Szwecji.

Wideo

Zdjęcia (4)

{"register":{"columns":[]}}