W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Projekt ustawy o zmianie ustawy o pomocy społecznej oraz niektórych innych ustaw

16.05.2023

Rząd chce ułatwić gminom i powiatom prowadzenie mieszkań chronionych, które przeznaczone są w szczególności dla osób niepełnosprawnych. Nowe przepisy doprecyzowują też kwestie świadczenia usług sąsiedzkich, jako formy usług opiekuńczych.

Najważniejsze rozwiązania

  • Wprowadzone zostaną nowe usługi w pomocy społecznej, tj. usługi opiekuńcze świadczone w formie usługi sąsiedzkiej.
    - Wsparcie  skierowana będzie głównie dla osób starszych, które potrzebują np. pomocy przy zrobieniu zakupów czy sprzątaniu mieszkania, a jeszcze nie wymagają pomocy w formie usług opiekuńczych, które świadczą profesjonalne opiekunki.
  • Domy pomocy społecznej będą mogły świadczyć usługi opieki krótkoterminowej (w formie całodobowej lub dziennej) dla osób, które w nich nie zamieszkują.
    - Rozwiązanie to odciąży członków rodzin lub opiekunów osób zależnych, poprzez wsparcie ich w codziennych obowiązkach lub zapewnienie czasowego zastępstwa.
  • „Mieszkania chronione” zostaną zastąpione „mieszkaniami treningowymi i wspomaganymi”.
    - Zmiana dotyczy sposobu realizacji usług w nowych typach mieszkań i ma na celu jeszcze większe spersonalizowanie usług, które oferowane są w ramach tej formy wsparcia.
  • Kierownicy lub dyrektorzy domów pomocy społecznej oraz podmioty prowadzące placówki, które zapewniają całodobową opiekę osobom niepełnosprawnym, przewlekle chorym lub osobom w podeszłym wieku, będą musiały prowadzić rejestr zgłoszeń o zdarzeniach nadzwyczajnych.
    - Chodzi o zdarzenia dotyczące mieszkańców domu lub osób przebywających w placówce, które związane są z zagrożeniem ich życia lub zdrowia. Dotyczy to także podejmowania przez placówki działań następczych oraz przekazywania informacji właściwym organom.

Pozostałe rozwiązania

  • Osoby, które odbywają karę pozbawienia wolności (w tym w systemie dozoru elektronicznego) oraz osoby tymczasowo aresztowane, będą mogły korzystać ze świadczenia pomocy społecznej, jakim jest praca socjalna. Rozwiązanie to będzie dotyczyło ostatniego okresu pobytu w zakładzie.  
  • Uregulowana zostanie kwestia zgłaszania przypadków napaści na pracowników socjalnych. Dane gromadzone obecnie w rejestrach nie odzwierciedlają bowiem pełnego obrazu zdarzeń.
  • Pracownik socjalny, który jest zatrudniony w samorządowych jednostkach organizacyjnych pomocy społecznej i został pokrzywdzony przestępstwem, polegającym na naruszeniu nietykalności, czynnej napaści i znieważeniu funkcjonariusza publicznego – w związku z wykonywaniem czynności służbowych – będzie miał przyznaną bezpłatną ochronę prawną w postępowaniu karnym.

 

Nowe przepisy mają wejść w życie pierwszego dnia miesiąca następującego po 2 miesiącach od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

{"register":{"columns":[]}}