W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wszystkie informacje o zadaniach członków rządu są publicznie dostępne

19.02.2023

Każdy członek Kierownictwa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów ma określone zadania i obowiązki. Regulują je różne dokumenty, jest to zależne od zajmowanego stanowiska lub pełnionej funkcji. Zadania ministrów są opublikowane w Dzienniku Ustaw, publicznie dostępne w ISAP oraz na stronach rządowych gov.pl. Dodatkowo powoływani są Pełnomocnicy rządu. Jest to funkcja z którą nie wiąże się żadne wynagrodzenie. W ciągu ostatnich lat zwiększyła się skala zadań realizowanych w samej Kancelarii Prezesa Rady Ministrów – zadania zostały przeniesione z ministerstw. Przykładowo są to zadania pionu europejskiego, pionu cyfryzacyjnego czy pionu polonijnego. Ostatnie lata to również działania związane ze zwalczaniem pandemii COVID-19, pomoc Ukrainie po ataku Rosji, walka z ogólnoświatowym kryzysem gospodarczym i energetycznym wywołanym przez Moskwę.

Fot.Grzegorz Roginski/CIR
tel.(+48)601 963307
e-mail: iksnigor@gmail.com
www.roginski.com.pl

Zadania ministrów są dostępne dla wszystkich

Kancelaria Prezesa Rady Ministrów prezentuje swoje działania w sposób transparentny i publiczny. Każdy członek Kierownictwa KPRM ma ustalony zakres obowiązków. Zadania regulują: rozporządzenia i zarządzenia Prezesa Rady Ministrów, zarządzenia Szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, uchwały i rozporządzenia Rady Ministrów oraz ustawy.

Szczegółowy zakres działań ministra publikowany jest w rozporządzeniu Prezesa Rady Ministrów. Dodatkowo wszystkie zadania członków Kierownictwa KPRM dostępne są na rządowych stronach internetowych www.gov.pl. Informacje te są przejrzyste i dostępne dla każdego.

Zwiększenie zadań KPRM

Skala zadań, które realizuje Kancelaria Prezesa Rady Ministrów, zwiększyła się w ostatnich latach. Do KPRM został włączony pion europejski z Ministerstwa Spraw Zagranicznych, pion cyfryzacji z byłego Ministerstwa Cyfryzacji czy pion polonijny z Senatu. Wciąż mierzymy się ze skutkami pandemii COVID-19. W 2022 r., kiedy rozpoczęła się okrutna agresja Rosji na Ukrainę, pojawiło się kolejne wyzwanie. Rząd musiał zadbać o integrację osób uciekających przed wojną oraz zapewnić im godne życie w Polsce.

Pełnomocnicy rządu powoływani są, aby wspierać pracę i działania Rady Ministrów oraz premiera. Ustanawiani są w drodze rozporządzenia Rady Ministrów lub zarządzenia Prezesa Rady Ministrów. Pełnomocnik nie jest stanowiskiem, a powierzaną funkcją, z której pełnieniem nie wiąże się żadne wynagrodzenie oraz nie przysługują inne dodatkowe świadczenia.

{"register":{"columns":[]}}