W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Zatwierdzenie kandydatów Rzeczypospolitej Polskiej na urząd sędziego Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej oraz na urząd sędziego Sądu Unii Europejskiej

07.11.2023

Rząd zatwierdził polskich kandydatów na urząd sędziego Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej oraz na urząd sędziego Sądu Unii Europejskiej. Zostali oni wyłonieni przez Międzyresortowy Zespół do spraw wyłaniania kandydatów na urząd sędziego i urząd rzecznika generalnego Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej oraz na urząd sędziego Sądu Unii Europejskiej. Procedura wyłaniania kandydatur miała charakter otwarty i przejrzysty.

Na urząd sędziego Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej na kadencję 2021-2027 zatwierdzona została kandydatura dr hab. Dobrochny Bach-Goleckiej. Jest ona profesorem Uniwersytetu Warszawskiego. Wykazała się dogłębną i wszechstronną wiedzą z zakresu prawa unijnego, w tym znajomością orzecznictwa Trybunału Sprawiedliwości i sądów konstytucyjnych państw Unii Europejskiej. Posługuje się językiem angielskim, francuskim, niemieckim i włoskim.

Na urząd sędziego Sądu Unii Europejskiej na kadencję 2022-2028 zatwierdzone zostały kandydatury sędzi Aleksandry Rutkowskiej i dr hab. Arkadiusza Radwana. Aleksandra Rutkowska jest sędzią w Sądzie Okręgowym w Warszawie. Prowadzi także wykłady i szkolenia m.in. w Europejskiej Akademii Prawa ERA w Trewirze oraz Europejskim Instytucie Uniwersyteckim EUI we Florencji. Biegle posługuje się językiem angielskim i francuskim.

Natomiast dr hab. Arkadiusz Radwan posiada bogate doświadczenie akademickie, które zdobył w środowisku międzynarodowym. Jest profesorem Uniwersytetu Witolda Wielkiego w Kownie, a był zatrudniony lub prowadził wykłady m.in. na Uniwersytecie Warszawskim i Jagiellońskim, Uniwersytecie w Hamburgu, Uniwersytecie Nowojorskim czy Uniwersytecie LUISS Guido Carli w Rzymie. Wiedzę i umiejętności nabył także podczas pełnienia funkcji członka stałego zespołu doradczego Komisji (Informal Company Law Expert Group) i Parlamentu Europejskiego (zespoły doradcze dla komisji prawnej PE). Posługuje się językiem angielskim, niemieckim, francuskim i hiszpańskim.

{"register":{"columns":[]}}