W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Europejski Tydzień Szczepień 21-27 kwietnia 2024 r

21.04.2024

Europejski Tydzień Szczepień 21-27 kwietnia 2024 r

Ratowanie życia poprzez szczepienia - to hasło tegorocznego Światowego Tygodnia Szczepień.

Globalne akcje szczepionek drugiej połowy XX wieku są jednym z największych osiągnięć ludzkości.

Kampanie na rzecz szczepień umożliwiły nam wyeliminowanie ospy prawdziwej, niemal pokonanie polio i zapewnienie przeżycia i rozwoju większej liczbie dzieci niż kiedykolwiek wcześniej.

W tym roku Światowy Tydzień Szczepień będzie uczcić 50. rocznicę Rozszerzonego Programu Szczepień (EPI) – uznając nasze wspólne wysiłki na rzecz ratowania i poprawy niezliczonej liczby istnień ludzkich przed chorobami, którym można zapobiegać poprzez szczepienia, oraz wzywając kraje do zwiększenia inwestycji w programy szczepień w celu ochrony następnych pokoleń .

W ciągu zaledwie 5 dekad przeszliśmy ze świata, w którym śmierć dziecka była czymś, czego wielu rodziców obawiało się, do świata, w którym każde dziecko – jeśli zostanie zaszczepione – ma szansę przetrwać i rozwijać się.

Rozszerzony program szczepień (EPI) na początku swojego powstania w 1974 r. skupiał się na ochronie wszystkich dzieci przed 6 chorobami wieku dziecięcego, ale obecnie liczba ta wzrosła do 13 powszechnie zalecanych szczepionek przez całe życie i 17 dodatkowych szczepionek z zaleceniami zależnymi od kontekstu. Wraz z rozszerzeniem programu szczepień na całe życie nazywamy go obecnie Podstawowym Programem Szczepień.

W ciągu ostatnich kilku lat, w czasie pandemii, postęp w zakresie szczepień uległ zahamowaniu. Chociaż w 2022 r. na całym świecie zaszczepiono ponad 4 miliony dzieci więcej w porównaniu z 2021 r., nadal 20 milionów dzieci nie otrzymało co najmniej jednej szczepionki. Narastające konflikty, pogorszenie koniunktury gospodarczej i wzrost niechęci do szczepień to tylko niektóre z zagrożeń dla wysiłków mających na celu dotarcie do tych dzieci. W rezultacie na świecie obserwujemy nagłe epidemie błonicy i odry, które do tej pory mieliśmy prawie pod ręką. Chociaż globalny zasięg szczepień jest dobry – 4 na 5 dzieci jest w pełni objętych szczepionką – mamy więcej do zrobienia.

Możemy umożliwić każdemu skorzystanie z ratującej życie mocy szczepionek.

https://www.who.int/campaigns/world-immunization-week/2024

{"register":{"columns":[]}}