W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Światowy Dzień Wody

22 marca 2023 roku obchodzimy Światowy Dzień Wody, który został ustanowiony przez zgromadzenie ogólne ONZ w 1992 roku. W czasie konferencji w Rio de Janeiro wszystkie państwa członkowskie przyjęły propozycję obchodzenia tego święta. Jego głównym celem jest zwrócenie uwagi na problem niedoboru wody pitnej. Pierwsze obchody odbyły się 22 marca 1993 roku, a co za tym idzie w tym roku przypada trzydziesty Światowy Dzień Wody, którego hasłem przewodnim jest „Przyspieszenie zmian”.

ptaszek

Hasło to ma na celu podkreślenie, jak ważne jest, aby jak najszybciej podjąć kroki w sprawie kryzysu związanego z wodą. Kryzys ten ma wpływ na życie każdego z nas, dlatego więc wszyscy musimy podjąć działania w zakresie oszczędzania wody. Każda rodzina, szkoła i społeczność może coś zmienić, zmieniając sposób w jaki korzysta z wody i zarządza nią. Więcej na ten temat: https://www.worldwaterday.org/.

Jednym z najważniejszych wydarzeń organizowanych z okazji Światowego Dnia Wody jest Konferencja Wodna ONZ 2023. Odbędzie się ona w siedzibie ONZ w Nowym Jorku w dniach 22-24 marca 2023 r. Podjęte zostaną interaktywne dialogi na pięć tematów związanych z wodą (woda dla zdrowia, woda dla zrównoważonego rozwoju, woda dla klimatu, woda dla współpracy, dekada działania na rzecz wody). Organizatorami wydarzenia są Tadżykistan i Niderlandy. Więcej o konferencji: https://www.unwater.org/news/un-2023-water-conference.

Z okazji Światowego Dnia Wody także w Polsce odbędzie się wiele konferencji i wydarzeń towarzyszących, takich jak:

„Wody to nie śmietnik" – akcja sprzątania śmieci na Jeziorze Turawskim. Wydarzenie organizowane przez PGW Wody Polskie ma na celu wysprzątanie zbiornika retencyjnego w gminie Turawa. W ramach atrakcji odbędą się także pokazy i gry edukacyjne przygotowane przez Organizatorów oraz Partnerów wydarzenia. Start o godzinie 9:30. Więcej o akcji: https://turawa.pl/5224/swiatowy-dzien-wody-2023.html.

W Krakowie Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej organizuje Dzień Wody z żeglugą rzeczną. Uczestnicy będą mogli zwiedzić obiekt na Stopniu Wodnym Dąbie i odbyć rejs Wisłą. Odbędą się prelekcje i prezentacje policji wodnej, a na stoisku promocyjnym będzie można rozwiązać zagadki związane z wodą. W wielu regionach wodnych odbędzie się wielka akcja sprzątania: w Rzeszowie nad rzeką Białką, w Środzie Wielkopolskiej brzegów zbiornika a we Wrocławiu Wyspy Opatowskiej i wałów Odry.

O innych wydarzeniach organizowanych przez Wody Polskie informacje można znaleźć na  stronie PGW WP https://www.wody.gov.pl/aktualnosci/3363-swiatowy-dzien-wody-co-bedzie-sie-dzialo-w-naszych-regionach-wodnych.

Konferencja dotycząca raportu UNESCO „Partnerstwo i Współpraca dla wody”. Wydarzenie to jest organizowane przez Instytut Geofizyki PAN i Komitet Gospodarki Wodnej przy Prezydium PAN. Na konferencji przedstawione zostaną dane z raportu UNESCO, odbędą się trzy wykłady eksperckie, a na zakończenie otwarta zostanie dyskusja na wcześniej poruszane tematy. Spotkanie odbędzie się w Instytucie Geofizyki PAN w Warszawie. Wstęp jest bezpłatny. Początek o godzinie 15:00. Link do wydarzenia: https://www.igf.edu.pl/swiatowy-dzien-wody-2023.php.

 

24 marca na Wydziale Nauk Przyrodniczych Uniwersytetu Śląskiego odbędzie się konferencja naukowo-techniczna „Rzeka Odra 2022 – co wiemy o katastrofie ekologicznej”. Podczas konferencji będą m.in. prezentowane: raport Zespołu ds. sytuacji na rzece Odrze, wyniki badań w zakresie jakość wód rzeki Odry, czy też wybrane aspekty modelu regulacji systemu monitorowania wody. Wydarzenie odbędzie się w trybie hybrydowym z transmisją wydarzenia. Link do strony wydarzenia: https://us.edu.pl/centra-badawcze/scw/konferencja-rzeka-odra-2022-co-wiemy-o-katastrofie-ekologicznej/.

Platforma wymiany wiedzy i doświadczeń między nauką i praktyką na Wydziale Inżynierii Środowiska i Inżynierii Mechanicznej Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Wydarzenie organizowane jest już po raz dziewiąty. W tym roku seminarium odbędzie się pod hasłem „Przyspieszenie zmian – bądź zmianą, którą chcesz zobaczyć w świecie”. Forum ma za zadanie przybliżyć realia współczesnego rynku pracy związanego z zasobami wodnymi i gospodarką wodno-ściekową. Rozpoczęcie wydarzenia o godzinie 9:00. Więcej na stronie: https://wisim.up.poznan.pl/aktualnosci/swiatowy-dzien-wody-22-marca-2023r.

Spotkanie w Katedrze Inżynierii Środowiska i Biotechnologii Wydziału Infrastruktury i Środowiska Politechniki Częstochowskiej. Wydarzenie obejmuje wykłady i warsztaty poświęcone zrównoważonemu gospodarowaniu wodą. Zaproszeni goście przedstawią wykłady pt. „W kropli wody” oraz „Proces oczyszczania ścieków”. Później odbędą się warsztaty „Życie w wodzie” i „Chemia w wodzie”. Start o godzinie 9:00 w Katedrze Inżynierii Środowiska i Biotechnologii Wydziału Infrastruktury i Środowiska Politechniki Częstochowskiej. Program spotkania: https://wis.pcz.pl/aktualnosci/obchody-swiatowego-dnia-wody-na-wydziale---22032023-174.html.

Konkurs fotograficzny „Światowy Dzień Wody z Krynką 2023”. Aby wziąć udział, należało do 15 marca 2023 roku wysłać zdjęcie pod tytułem „Zdrowo żyję – Krynkę piję”. Do tego załączyć swoje imię, nazwisko i numer telefonu i wysłać je pod adres konkursy@radio5.com.pl. Dla zwycięzców oraz najaktywniejszego głosującego przewidziane są nagrody, takie jak stylowy zestaw szklanek i zapas wody na każdy dzień roku. Więcej informacji na stronie: https://radio5.com.pl/2023/03/swiatowy-dzien-wody-z-krynka-2023/.

W ramach Światowego Dnia Wody podjęte zostaną również działania skierowane do szkół.

Ociekamy w wiedzę - woda to nasz najlepszy przyjaciel" – konkurs. Konkurs organizowany przez PGW Wody Polskie skierowany do szkół biorących udział w programie edukacyjnym „Aktywni Błękitni – szkoła przyjazna wodzie” w roku szkolnym 2022/2023. Przedmiotem konkursu jest odpowiedzenie na trzy pytania, dostosowane do trzech grup wiekowych (klasy 1-3, 4-6, 7-8). Forma dowolna. Gotowe prace konkursowe należy wysłać na adres mailowy roe.poznan@wody.gov.pl w formie załącznika/linku, lub dostarczyć osobiście do siedziby Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Poznaniu ul. Chlebowa 4/8, 61-003 Poznań albo wysłać pocztą na ww. adres z dopiskiem  „OCIEKAMY W WIEDZĘ – WODA TO NASZ NAJLEPSZY PRZYJACIEL”. Konkurs trwa do 28 kwietnia br. Więcej informacji na stronie: https://poznan.wody.gov.pl/aktualnosci/1391-ociekamy-w-wiedze-woda-to-nasz-najlepszy-przyjaciel-konkurs.

Konkurs literacki: „Fraszka o wodzie, która służy zdrowiu i przyrodzie”. W ramach konkursu należało napisać krótki utwór literacki nawiązujący do odpowiedzialnego wykorzystywania zasobów wodnych przez człowieka, ochrony środowisk wodnych oraz korzyści płynących ze spożywania wody. Konkurs przebiegał dwuetapowo – pierwszy o zasięgu powiatowym oraz drugi na poziomie wojewódzkim. Organizatorem był Zachodniopomorski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Szczecinie. Wyniki konkursu oraz wyróżnione fraszki można przeczytać na stronie: https://www.facebook.com/wfos.szczecin/posts/pfbid02rFhcUTJW178BewmrvC5EWMoiuVVgZAQoZgEJXcHpxR1kDRNhtW8gNVHjnpDbdeml?locale=pl_PL.

{"register":{"columns":[]}}