W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Konferencja "Zatrzymaj wodę (...)" – Podsumowanie i wnioski

03.03.2023

2 marca 2023 roku w Warszawie odbyła się konferencja „Zatrzymaj wodę – efekty wdrażania działań zwiększających retencję wodną w Polsce”. Jej celem było zwrócenie uwagi na problem zagrożenia suszą w Polsce oraz edukacja na temat sposobów przeciwdziałania niedoborowi wody

Publiczność

Na konferencji omawiano wiele ważnych tematów związanych z problemem suszy w Polsce. Program przeciwdziałania niedoborowi wody zapewnia, że do 2030 roku chce osiągnąć poziom 15% retencji. Zasoby retencjonowanej wody w Polsce wzrosłyby o 5 mld m3. Szacowany koszt tego przedsięwzięcia to 41 mld zł.

PPWN uwzględnia wszystkie rodzaje retencji wód powierzchniowych, w sumie obejmuje
14 typów działań. Najwięcej, bo aż 5, ukierunkowanych jest na poprawę retencji na obszarach rolniczych, które są wrażliwe na brak wody.

W trakcie konferencji omawiano różne sposoby magazynowania wody, między innymi, retencję z wykorzystaniem naturalnych cech krajobrazu, zielono-niebieską infrastrukturę, w systemach melioracji nawadniających i zbiornikach retencyjnych. Dodatkowo zwrócono uwagę na fakt, że tak wiele możliwości retencji pozwala na zaangażowanie się różnych podmiotów od jednostek rządowych przez administrację samorządową aż po każdego z nas. Dla każdego rodzaju podmiotów dedykowane są odpowiednie działania. Część z nich, by przyniosła efekty, wymaga współdziałania różnych instytucji, jak np. zwiększanie zatrzymania wody przez mokradła.

Na konferencji poruszono także temat wymiernych skutków retencji. Największe korzyści w retencjonowaniu przyniosą zadania inwestycyjne – ok. 1 176,3 mln m3 wody oraz renaturyzacja rzek – ok. 1 149,2 mln m3. Realizacja i odtwarzanie obiektów małej retencji i mikroretencji na terenach rolniczych szacowanych jest na ok. 1 082 mln m3. Wyrobiska pogórnicze, jako zbiorniki retencyjne, mogą zgromadzić ok. 871 mln m3. Ważną rolę ma także promowanie i wdrażanie zabiegów agrotechnicznych zwiększających retencję glebową (ok. 601 mln m3). Natomiast odnowienie drzewostanów pozwoli zatrzymać ponad 450 mln m3 wody, a renaturyzacja mokradeł – ok. 79 mln m3.

„Dzięki współpracy wielu podmiotów, w ostatnich latach zwiększamy objętość wód, zatrzymanych w kraju. To dobry prognostyk dla realizacji strategicznego celu: magazynowanie na terenie kraju 15% wód odpływających do morza” powiedział wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk. „Podejmowane działania przyczyniają się zarówno do łagodzenia skutków suszy, jak również do ograniczenia ryzyka powodziowego. Powodzenie Programu przełoży się na ochronę przed zmianami klimatycznymi całej gospodarki kraju, środowiska
i społeczeństwa” – dodał.

Na konferencji zwrócono uwagę na to, jak ważna dla społeczeństwa jest retencja. Rozmawiano o sposobach jej wdrażania, a także o wymiernych skutkach, jakie przynosi. Ważnym tematem było także finansowanie obecnych i przyszłych projektów związanych z retencją.

W konferencji uczestniczyło blisko 550 osób, w tym 140 osób obecnych było na miejscu. Najszerszą grupę uczestników online stanowili przedstawiciele jednostek samorządów terytorialnych, regionalnych jednostek Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie, Regionalnych Dyrekcji Ochrony Środowiska oraz Lasów Państwowych, Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Udział wzięli również przedstawiciele uczelni oraz wydziałów technicznych
i przyrodniczych, reprezentanci spółek wodnych, parków narodowych oraz krajobrazowych oraz ośrodków doradztwa rolniczego.

Organizator zapewnił streaming na żywo z wydarzenia. Wszystkie materiały z konferencji są dostępne na stronie Programu przeciwdziałania niedoborowi wody w zakładce „dowiedz się więcej”.

Zdjęcia (5)

{"register":{"columns":[]}}