W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Przydomowa retencja – to takie proste

retencja przydomowa kolaż

Do wzrostu retencji wodnej może przyczynić się każdy z nas, odpowiednio gospodarując wodą, także tą pochodzącą z opadów. Okazuje się, że zwiększanie przydomowej retencji jest bardzo proste. Wystarczy na przykład zdecydować się na ażurową kostkę zamiast betonu w ogrodowych alejkach.

Mówiąc o wykorzystywaniu wody z opadów, na myśl przychodzi nam tworzenie przydomowych zbiorników, w których gromadzona będzie woda opadowa. Beczka doskonale sprawdzi się jako pojemnik retencyjny na działce, a zgromadzoną wodę można wykorzystać na przykład do podlewania roślin. Warto jednak zaznaczyć, że sposobów na zwiększenie przydomowej retencji jest więcej. Chodzi przecież nie tylko o oszczędzanie wody.

Tworzenie zbiorników retencyjnych na działkach czy podwórkach wpływa na zwiększenie bioróżnorodności, a ponadto może poprawić czystość powietrza i mikroklimat. Dlatego warto na wolnej przestrzeni przy domu utworzyć na przykład oczko wodne czy rowy infiltracyjne obsadzone roślinnością.

Innym sposobem na zwiększenie retencji, który może zastosować każdy, kto posiada działkę, jest tworzenie w ogrodach powierzchni przepuszczalnych. Zamiast betonowych chodników warto zainwestować w kostkę ażurową, która zwiększy przepuszczalność wody do gleby. Doskonale sprawdzą się także skrzynki rozsączające, stopniowo uwalniające wodę do gruntu i wspomagające nawadnianie gleby.

Nieco bardziej angażującym działaniem, które można wdrożyć we własnym gospodarstwie, jest budowa podziemnych zbiorników retencyjnych. Zgromadzona w nich woda nadaje się do wykorzystywania w gospodarstwie. Stawy hydrofitowe, obfitujące w rośliny wodne i bagienne, skutecznie przechwytują nadmiar wody i usuwają zanieczyszczenia. Ogromny wpływ na retencje mają także zielone dachy, które nie tylko wyłapują deszczówkę, ale także poprawiają mikroklimat.

Te kilka prostych rozwiązań pomoże zwiększyć retencję na każdym podwórku. Ich wdrożenie wpłynie pozytywnie nie tylko na bioróżnorodność i klimat, ale także na nasze finanse. Dzięki wykorzystaniu deszczówki można zmniejszyć zużycie wody w gospodarstwie nawet o 60%. Dodatkowa korzyść to także zapobieganie podtopieniom.

{"register":{"columns":[]}}