W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Światowy Dzień Wody 2024

Kręgi na wodzie, w środku których znajduje się logo Światowego dnia wody 2024 oraz napis Water for Peace

Jak co roku 22 marca obchodzimy Światowy Dzień Wody. W tym roku hasłem przewodnim jest „Woda na rzecz pokoju”. Ma ono przypominać nam o tym, że woda może być źródłem pokoju bądź konfliktu. Wpływ ma na to jej ilość, jakość, jak i dostęp do niej. Woda jest niezbędna do życia dla wszelkich organizmów na Ziemi, a za sprawą coraz silniej postępującej zmiany klimatu staje się dobrem deficytowym, a czasami nawet luksusowym. Dzieje się tak, ponieważ na co dzień zbyt obficie korzystamy z dobrodziejstw współczesnego świata nie zastanawiając się nad konsekwencjami naszych działań.

Światowy dzień wody ustanowiło Zgromadzenie Ogólne ONZ w czasie konferencji Szczyt Ziemi (UNCED) w Rio de Janeiro rezolucją z 22 grudnia 1992 r. w ramach Agendy 21. Celem jest zwrócenie uwagi ludności na problemy zarządzania zasobami wody słodkiej na świecie i propagowanie zrównoważonego gospodarowania nimi, zgodnie z założeniami Celu 6. Agendy dla Zrównoważonego Rozwoju 2030, zakładającego „Zapewnienie wszystkim ludziom dostępu do wody i odpowiednich warunków sanitarnych.” Więcej na temat wydarzenia pod adresem https://www.un.org/en/observances/water-day

Warto wspomnieć, że dzięki działającemu od 2017 roku Systemowi Informacji na temat Wody (Water Information Network System WINS), każdy zainteresowany może zasięgnąć informacji na  temat zasobów wodnych świata. Stanowi również narzędzie do monitorowania postępu w realizacji Celu 6. Agendy 2030.

Światowy dzień wody to nie tylko hasło. Jak co roku zaprezentowany zostanie aktualny Raport na temat Wody na Świecie (World Water Development Report), koordynowany przez Program Oceny Zasobów Wodnych UNESCO (UNESCO World Water Assessment Programme – WWAP), a firmowany przez UN Water – wyspecjalizowaną agendę ONZ do spraw wody. Danych zawartych we wspomnianej publikacji dostarczają państwa członkowskie. Dotyczą aktualnego stanu i sposobów gospodarowania zasobami wody pitnej. Obejmuje również zagadnienia związane z dostępem do urządzeń sanitarnych na świecie. Pozwala na zapoznanie się z dobrymi praktykami oraz sposobami rozwiązywania problemów z zakresu gospodarki wodnej. W tym roku w publikacji położono szczególny nacisk na tworzenie partnerstwa i współpracy w zakresie szeroko pojętego zrównoważonego rozwoju. Rozwój ten jest konieczny  do realizacji prawa człowieka do wody i urządzeń sanitarnych.

Nie każdy z Nas ma świadomość tego, że również Polska zmaga się z problemem niedoboru wody. Średnie roczne zasoby wodne na mieszkańca w Polsce to ok. 1600 m³, podczas gdy średnia europejska to ok. 4300 m³.

Warto dołożyć starań by przyczynić się do oszczędzania tego drogocennego zasobu. Można to robić na wiele sposobów: zakręcając kran, biorąc krótki prysznic, rozsądnie podlewając rośliny. Warto również segregować odpady, ograniczyć użycie plastiku, korzystać z przyjaznych środowisku, biodegradowalnych kosmetyków i środków czystości, a także kupować produkty, które mają certyfikat zrównoważonego handlu.

{"register":{"columns":[]}}