W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Zakończenie konsultacji harmonogramu i programu prac dot. aktualizacji Planu przeciwdziałania skutkom suszy

22 września 2023 r. zakończono konsultacje społeczne Harmonogramu i programu prac związanych ze sporządzeniem aktualizacji planu przeciwdziałania skutkom suszy (aPPSS).

susza koryto

Uwagi i wnioski do projektu Harmonogramu i programu prac związanych ze sporządzeniem aPPSS można było zgłaszać w terminie od 22 marca do 22 września 2023 r. Za przygotowanie dokumentu odpowiedzialne jest Ministerstwo Infrastruktury (MI) we współpracy z Państwowym Gospodarstwem Wodnym Wody Polskie (PGW WP). Umożliwienie składania uwag co najmniej rok przed rozpoczęciem okresu, którego dotyczy ten plan wynika z art. 185 ust. 3 pkt. 1 ustawy z dnia 20 lipca 2017 r. – Prawo wodne.

Podczas półrocznych konsultacji społecznych nie zgłoszono uwag.

Projekt dokumentu przez pół roku był dostępny do wglądu zarówno na stronie internetowej MI jak i w wersji papierowej siedzibie Ministerstwa Infrastruktury, w Departamencie Gospodarki Wodnej i Żeglugi Śródlądowej, ul. Nowy Świat 6/12. Uwagi można było zgłaszać e-mailem, listownie, bądź też osobiście.

Plan przeciwdziałania skutkom suszy to studium zjawiska suszy w Polsce. Jest to pierwszy dokument planistyczny o randze krajowej podejmujący temat minimalizowania skutków suszy. Podstawą prawną  jego opracowania są art. 184  i art. 185 ustawy – Prawo wodne.

Pierwszy Plan przeciwdziałania skutkom suszy został przyjęty 18 września 2021 r. w drodze rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 15 lipca 2021 r. w sprawie przyjęcia Planu przeciwdziałania skutkom suszy (Dz. U. 2021 r. poz. 1615). Zgodnie z ustawą – Prawo wodne, dokument ten podlega aktualizacji nie rzadziej niż raz na 6 lat. PPSS jest komplementarny względem pozostałych dokumentów planistycznych z zakresu gospodarki wodnej Główny cel PPSS, tj. przeciwdziałanie skutkom suszy, został doprecyzowany czterema celami szczegółowymi:

  • skuteczne zarządzanie zasobami wodnymi dla zwiększenia dostępnych zasobów wodnych,
  • zwiększanie retencjonowania (magazynowania) wód,
  • edukacja w zakresie suszy i koordynacja działań powiązanych z suszą,
  • stworzenie mechanizmów realizacji i finansowania działań służących przeciwdziałaniu skutkom suszy.  

PPSS nie stanowi planu inwestycyjnego, ale prezentuje propozycje budowy i przebudowy urządzeń wodnych oraz inne działania służące przeciwdziałaniu skutkom suszy. Dokument zawiera także analizę możliwości powiększenia dyspozycyjnych zasobów wodnych wraz z propozycjami niezbędnych zmian w zakresie korzystania z tych zasobów oraz zmian naturalnej i sztucznej retencji. PPSS został opracowany z uwzględnieniem celów środowiskowych określonymi dla jednolitych części wód, określonymi zgodnie z Ramową Dyrektywą Wodną.

Obowiązujący plan przeciwdziałania skutkom suszy (PPSS) został opublikowany w Dzienniku Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej pod adresem https://dziennikustaw.gov.pl/D2021000161501.pdf natomiast więcej informacji o dokumencie można znaleźć na stronie Wód Polskich https://stopsuszy.pl/ .

Harmonogram i program prac związanych ze sporządzeniem aktualizacji planu przeciwdziałania skutkom suszy (aPPSS) będzie obowiązywał w latach 2023 – 2027 i zakończy się po przyjęciu w drodze rozporządzenia ministra właściwego do spraw gospodarki wodnej aktualizacji planu przeciwdziałania skutkom suszy (aPPSS) na mocy art. 185 ust. 6 ustawy z dnia 20 lipca 2017 r. - Prawo wodne.

Harmonogram i program prac związanych ze sporządzeniem aPPSS oraz raport z konsultacji społecznych tego dokumentu dostępne są na stronie Ministerstwa Infrastruktury pod adresem:

https://www.gov.pl/web/infrastruktura/harmonogram-i-program-prac-zwiazanych-ze-sporzadzeniem-aktualizacji-planu-przeciwdzialania-skutkom-suszy---informacja-o-przyjeciu-dokumentu-wraz-z-raportem-z-konsultacji-spolecznych

{"register":{"columns":[]}}