W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Alkohol etylowy

Rynek alkoholu etylowego

Alkohol etylowy może być uzyskiwany w drodze destylacji po fermentacji alkoholowej, np. surowców rolniczych albo w inny sposób, np. w procesie syntezy chemicznej.

Alkohol etylowy pochodzenia rolniczego otrzymywany jest np. ze zbóż, ziemniaków, owoców, warzyw, wina, trzciny cukrowej, melasy.

Definicja oraz wymogi dotyczące alkoholu etylowego pochodzenia rolniczego zostały określone w rozporządzeniu 2019/787. Zgodnie z przepisami jest to płyn spełniający określone wymagania:

  • został otrzymany w drodze fermentacji alkoholowej, po której nastąpiła destylacja wyłącznie produktów rolnych wymienionych w załączniku I do Traktatu;
  • nie posiada wyczuwalnego smaku innego niż smak surowców wykorzystanych do jego produkcji;
  • jego minimalna objętościowa zawartość alkoholu wynosi 96,0 %;
  • jego maksymalne limity pozostałości nie przekraczają poziomów określonych w art. 5 lit. d rozporządzenia 2019/787.

W Polsce alkohol etylowy pochodzenia rolniczego jest produkowany przez gorzelnie rolnicze i przemysłowe. W strukturze produkcji alkoholu etylowego pochodzenia rolniczego największy udział ma alkohol produkowany ze zbóż, mniejsze ilości wytwarzane są z ziemniaków i melasy buraczanej.

Alkohol etylowy pochodzenia rolniczego jest przeznaczany do produkcji żywności, głównie napojów alkoholowych, a także na cele paliwowe i przemysłowe.

Produkcja alkoholu etylowego w Polsce jest ściśle uregulowana w prawie krajowym. Zasady wykonywania działalności dotyczącej produkcji i przetwarzania (oczyszczania, skażania lub odwadniania) alkoholu etylowego znajdują się w szeregu aktów prawnych, z których najważniejsze to:

Działalność gospodarcza w zakresie wyrobu, oczyszczania, skażania lub odwadniania alkoholu etylowego jest działalnością regulowaną i wymaga uzyskania wpisu do rejestru prowadzonego przez Dyrektora Generalnego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa.

Więcej informacji

Przedsiębiorcy wpisani do rejestru są zobowiązani do przekazywania do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, corocznie, w terminie do 7 stycznia danych statystycznych na temat produkcji, zapasów i rozdysponowania alkoholu etylowego – Formularz statystyczny RRW-28

{"register":{"columns":[]}}