W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Dąbrowski trunek z mniszka

22.05.2019

Produkt wpisany na listę produktów tradycyjnych w dniu 2019-05-20 w kategorii Napoje w woj. lubelskim.

Wygląd

Trunek nalewany jest w butelki koloru przezroczystego

Kształt

Przyjmuje kształt butelki

Wielkość

Butelki o pojemności 0,75 litra

Barwa

Jasno-żółta

Konsystencja

Ciecz

Smak i zapach

Smakuje i pachnie delikatnie kwiatowo i cytrusowo

Tradycja, pochodzenie oraz historia produktu rolnego, środka spożywczego lub napoju spirytusowego

Mniszek lekarski to roślina wyjątkowa. Już od średniowiecza uznawany był za panaceum na wszelkie choroby. Na ziemiach polskich stosowano go w medycynie ludowej, lecząc wiele schorzeń. Mniszek uchodził za roślinę „bezpieczną” w użyciu, nigdy nie szkodził, a pomagał na wiele różnych dolegliwości. Mniszek lekarski zwany również mniszkiem pospolitym, ma wiele określeń – bole oczy, buława hetmańska, dmuchawiec czy męska stałość. Jest rośliną powszechnie występującą na terenie Polski. Spotkać go można przede wszystkim na łąkach, polanach, pastwiskach, sadach, przydrożnikach i wszelkiego rodzaju nieużytkach.

Dąbrowski trunek z mniszka to napój wytwarzany zgodnie z wieloletnią recepturą. Jak wynika z opowieści mieszkańców napój ten jest mocno związany z naturalnym bogactwem okolic Ludwinowa.

Podstawowymi składnikami do wyrobu trunku są kwiaty mniszka, woda, cukier, drożdże i w ostatnich latach składnik aromatyzujący – cytryna. Należy pamiętać, aby używać surowca i składników najwyższej jakości. Produkcja trunku jest niezwykle pracochłonna, gdyż większość przepisów wymaga pozyskania ekstraktu z samych płatków z pomięciem główek rośliny, gdyż jeśli nie zostaną one prawidłowo oddzielone, pozostawią charakterystyczny gorzki posmak. Kwiaty mniszka zbierane są w maju. Po zbiorze kwiaty należy „przewiać”.
Po kilku miesiącach leżakowania, gdy trunek nabierze klasy, można go spożywać.

Trunek z mniszka od lat prezentowany jest podczas różnych uroczystości gminnych, rodzinnych, podczas wesel, chrzcin i świąt. Doceniany i nagradzany w konkursach, w tym podczas kultowego Ludwińskiego Święta Smaków – Tłusty Czwartek.

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
22.05.2019 08:28 Sławomir Mucha
Pierwsza publikacja:
22.05.2019 08:28 Sławomir Mucha
{"register":{"columns":[]}}