W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Karp z Wójczy

03.06.2018

Produkt wpisany na listę produktów tradycyjnych w dniu 2011-01-21 w kategorii Produkty rybołówstwa w woj. świętokrzyskim.

Wygląd:

Karp królewski charakteryzuje się kształtnym wyprofilowanym wyglądem (głowa: mała, dobre wygrzbiecenie, płetwy wyraziste). Duże łuski są rozmieszczone wzdłuż szczeliny skrzelowej i linii grzbietu, kilka łusek różnej wielkości znajduje się u nasady płetwy ogonowej. Przekrój owalny z wyraźnie zaznaczoną masą mięśniową.

Kształt:

Dobre wygrzbiecenie, zwarta forma. Na przekroju kształt owalny.

Rozmiar:

Masa karpia handlowego mieści się w przedziale od 1500g do 2000g.

Barwa:

Ubarwienie karpia zależy od podłoża. Barwa od oliwkowej, żółtawej do brunatnej.

Konsystencja:

Karp pokryty jest naturalnym śluzem, przez co w dotyku jest śliski. Tkanka mięśniowa zwarta i jędrna.

Smak:

Mięso kruche i białe, w smaku delikatne, średnio tłuste.

Tradycja:

Produkcja karpia z Wójczy prowadzona jest na terenie dwóch sąsiadujących gmin położonych w powiecie buskim, w południowej części Województwa Świętokrzyskiego. Są to gminy Pacanów i Stopnica. W XVII wieku powstał „klucz wójczański”, do którego należały dobra Oblekoń Wielki, Biechów, Wola Biechowska, Wójcza, Wójeczka, Piestrzec i Chrzanów. Tereny te były w posiadaniu Szaniawskich, Popielów i Radziwiłłów. Książę Maciej Radziwiłł udokumentował na tych terenach prowadzenie stawów i hodowlę ryb, w tym karpia (żywienie, obsady, czynniki chorobotwórczych). We fragmencie dokumentu z 1799 roku „Inwentarz dóbr klucza Wójczańskiego” czytamy: „W kluczu Wujczańskim jest Stawów na rzece małey z źródeł płynącej In nr 6. Sadzawki In nr 6. Te wszystkie Stawy i Sadzawki są zarybione. Także jest Jezior 2”. Po II wojnie światowej obiekty stawowe zostały przejęte przez państwo, a w 2000 roku zostały wykupione i przekształcone w spółkę. Brak uprzemysłowienia terenów oraz działająca oczyszczalnia wody korzystnie wpływa na środowisko hodowli karpia z Wójczy, a co za tym idzie na jego jakość mięsa. Z uwagi na swoje wyjątkowe walory smakowe karp z Wójczy cieszy się dużą popularnością wśród konsumentów, zwłaszcza w okresie Bożonarodzeniowym.

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
07.08.2018 09:35 Sławomir Mucha
Pierwsza publikacja:
07.08.2018 09:35 Sławomir Mucha
{"register":{"columns":[]}}